فهرست کتاب


مهدی (عج) معجزه جاودان

محمد حسین طسوجی

چگونگی ظهور امام زمان (عج)

هر گاه اوضاع عمومی جهان مساعد شود، و افکار جهانیان برای پذیرش حکومت حضرت مهدی (عج) آمادگی پیدا کند، آنگاه خداوند به حضرت مهدی (عج) اجازه ظهور می دهد. و تعداد (سیصد و سیزده) نفر به یاریش خواهند شتافت.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هنگامی که امام زمان ظهور نماید، جوانان شیعه در همان شب با او در مکه ملاقات می کنند و بعداً حضرت مهدی (عج) دعوت عمومی خود را به تمام جهان علنی خواهد کرد و مردم فداکار دورش را خواهند گرفت.
امام باقر (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) فرمودند: یاران حضرت مهدی (عج) در هنگام ظهور شرق و غرب جهان را اشغال خواهند کرد، و هر یک نیروی چهل مرد را دارند و قلبشان همانند آهن سخت است، و اگر کوه ها بخواهند آنان را از هدفشان، منحرف کنند، کوه ها را از سر راه خود بر می دارند و تا رضایت خداوند فراهم نشود، از جنگ دست بر نخواهند داشت.
و با رعب و وحشتی که بر کفار وارد می شود، تسلیم حضرت می شوند، و اگر سرپیچی کنند قتل عام می گردند و دین اسلام فراگیر می شود.

سرنوشت یهود و مسیحی ها در ظهور مهدی (عج):

دو دسته حدیث و روایت وجود دارد:
الف)در بعضی از آیات قرآن آمده که یهود و مسیحی ها تا روز قیامت باقی خواهند بود. خداوند می فرماید:
ما از نصاری پیمان گرفتیم و آنان، پیمان شکنی کردند و ما هم دشمنی را تا قیامت در بینشان انداختیم و ما تا قیامت نصاری را بر کفار برتری دادیم که این آیات دلالت بر وجود (یهود و نصاری) تا قیامت هستند.
در احادیث امامان نیز آمده امام صادق (علیه السلام) فرمود: حضرت مهدی (عج) با یهود و نصاری مصالحه می کند و آنها جزیه می دهند و سپس طبق این آیات قرآن و احادیث دلالت بر وجود یهود و نصاری تا قیامت است.
احادیث و روایات مخالف دیگری نیز وجود دارند، که دلالت دارد که حضرت مهدی (عج) دین اسلام را به آنها عرضه می کند اگر قبول کنند، محفوظ مانده و اگر مخالفت کنند، کشته خواهند شد.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: آنقدر حضرت مهدی (عج) جنگ می کند که جز دین اسلام دینی باقی نمی ماند و احدی باقی نمی ماند، مگر که به رسول الله ایمان بیاورد. و با توجه به این که عیسی مسیح در نماز به حضرت مهدی (عج) اقتدا خواهد کرد منطقی اینست که پیروان عیسی مسیح نیز به پیامبر خود اقتدا کرده و همچون او مسلمان شوند و دین اسلام را قبول کنند.
بنابراین یهود و نصاری باقی خواهند ماند، ولی از شرک دست بر می دارند، و اسلام بر آنها غالب می شود.
حضرت امام صادق (علیه السلام) فرمود: حضرت مهدی (عج) بر شرق و غرب عالم حکومت خواهد کرد.

چگونگی نشر اسلام از شهر قم به تمام جهان:

امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
و تخلوا کوفة من المومنین و تعرض عنه العلم کما تعرض الحیة فی جعدها ثم یظهر العلم فی بلدة یقال لها قم منها یفیض العلم الی سایر البلاد حتی لایبقی مستضعف فی الدین فی المشرق و المغرب و ذالک عند قرب ظهور قائمنا مهدی (عج) (203)
کوفه از مومنین خالی می شود، همانند ماری که در سوراخ خود مخفی گردد، علم و دانش هم از کوفه خواهد رفت، و در شهری بنام قم ظاهر می شود، و آنجا معدن علم و دانش است، و از آن جا علم و دانش به تمام شهرها پخش می شود، و مستضعف در دین باقی نخواهد ماند.
که این در زمان نزدیک به ظهور واقع خواهد شد. و خداوند شهر قم و اهلش را حجت بر تمام زمین قرار داده. و بعد از آن مهدی (عج) ظهور می کند.
عده ای که منکر حضرت مهدی (عج) هستند، می گویند: مهدی (عج) در سالها پیش قیام کرده! در جواب باید گفت: کدام مهدی می تواند قیام کند، حال آن که حتماً باید تمام شرایط در او باشد.
1- نامش (م ح م د)و کینه اش ابوالقاسم باشد.
2- مادرش نرجس و از بنی هاشم باشد، و از حضرت زهرا (س) و از اولاد امام حسین (علیه السلام) باشد.
3- تنها فرزند امام حسن عسگری (علیه السلام) و متولد شهر سامرا باشد.
4- در مکه قیام کرد باشد.
5- در تشکیل دولت فقط یک دولت را فرماندهی کند و آن دولت پیامبر اکرم (ص) است، به اجتماع قاطع علماء و اهل فن هنوز کسی که این علائم و صفات در او باشد، هنوز در طول تاریخ قیام نکرده.
امام باقر (علیه السلام) می فرماید: مهدی (عج) قیام خواهد نمود، با شمشیر و هرگز شکست نمی خورد، و از این جهت قیامش شبیه قیام رسول اکرم (ص) است، که با سلاح و اسلحه قیام کردند.
(قیام و خروج با شمشیر منظور جنگ کردن است) و احتمال استفاده از سلاح روز قوی تر است. و قوی تر از آن این است که حضرت با استفاده از ولایت تکوینی خود دخل و تصرف و معجزه ای نماید تا اسلحه های مدرن روز از کار بیفتد.