فهرست کتاب


مهدی (عج) معجزه جاودان

محمد حسین طسوجی

مگر خداوند قدرت حفظ امام زمان (عج)را نداشت که حضرت غایب شد؟

خواست خداوند بگونه ای است که دوست دارد تمام کارها بصورت عادی انجام گیرد و بنا نیست خداوند بر خلاف عوامل طبیعی کاری صورت دهد، زیرا در غیر این صورت دیگر دنیا جای آزمایش و امتحان نبود.
در اینجا سوال دیگری پیش می آید مگر غیبت حضرت مهدی (عج)خود نوعی از عوامل غیر طبیعی محسوب نمی شود که حضرت بیش از هزار سال داشته باشد و در حال حاضر هم ناظر بر اعمال ما باشند و فقط برای افرادی خاص ظاهر شوند؟ در جواب باید گفت خواست و مشیت الهی بر این امر قرار گرفته است یعنی همان طور که در مورد حضرت خضر (علیه السلام) خداوند استثناء قرار داده و ایشان را از زمان حضرت موسی تا بحال زنده نگه داشته و هم اکنون نیز ملازم و همراه حضرت مهدی (عج) می باشد و همانطور که حضرت عیسی مسح را به آسمانها برده که قرآن نیز آن را تایید می کند و همان طور که اصحاب کهف هنوز هم در خواب هستند تا با ظهور حضرت مهدی (عج) به حضرت ملحق شوند عمر طولانی و احاطه کامل داشتن حضرت مهدی (عج) بر اعمال مردم خود نوعی قدرت نمایی و معجزه ای بزرگ از طرف خداوند است برای حقانیت و اثبات وجود مقدس آن بزرگوار که رسول اکرم و تمامی امامان شیعه در مورد حقانیت مهدی (عج) مطالب بی شماری عنوان کرده اند که در این کتاب هم اشاره شده است.
اگر امام زمان فقط برای علماء و مومنین ظاهر می شد و غیبت کبری نمی نمود مشکلاتی رخ می داد از جمله ناچار بود که معجزاتی را انجام دهد، که آنان یقین بر حقانیتش کنند (و ممکن بود افراد فریبکاری پیدا شوند که مردم را فریب دهند و ادعای امامت کنند، و این خود مشکلی ایجاد می کرد.) عده ای از افراد فریب کار دیگری هم پیدا می شدند که دائماً ادعا می کردند که خدمت حضرت رسیده اند، و خلاف شرع ها را به او نسبت میدادند، که به اهداف خود برسند. البته ممکن است در حال حاضر افرادی نیز به خدمت حضرت برسند ولی اجازه بیان آن را نداشته باشند و به احدی از این ملاقات چیزی نگویند.
بواسطه وجود امام است که خداوند شناخته شده و بلاها از شیعیان دور می شود و عبادات بطور شایسته انجام می گیرد، و اگر امام نباشد رابطه بین عالم مادی و عالم معنوی قطع می شود امید به ظهور حضرت، مایه آرامش و دل گرمی مومنین می شود، و تنها امیدی که باعث روشنی دلهای آنان می شود فقط انتظار فرج است.
و ایجاد امیدواری و دل گرمی برای مومنین که روزی حضرت مهدی (عج) خواهد آمد، و اهداف محقق خواهد شد.
همان طور که مردم از خورشید پشت ابر استفاده می کنند،
مومنین نیز از وجود امام زمان (عج) در غیبت کبری استفاده می کنند.
و همان طور که مردم بوی دلنشین عطر را می فهمند ولی نمی توانند آن رایحه دلنشین را ببینند و فقط می بویند، صلحا و نجبا و اوتاد با تمام وجود خود حضور با برکت ولی عصر (عج) را در تمام نقاط جهان احساس می کنند و رابطه معنوی خود را با حضرت حفظ کرده اند.
و احادیث طویل العمر بودن امام زمان خبر داده اند:
امام حسن عسگری فرمودند، بعد از من فرزندم مهدی (عج)امام شماست که دو سنت پیامبران در موردش اجرا می شود:
الف) طویل العمر بودن آن حضرت که اگر چه بیش از هزار سال از عمرش می گذرد، ولی چهل ساله بنظر می رسد.
ب)غایب بودن از چشم مردم که از بس طولانی می شود دلها تاریک شده و فقط افراد نیکو سیرت منحرف نمی شوند. که در حال حاضر مدت زمان غیبت کبری حضرت مهدی (عج) (یکهزار و یکصد و شصت و دو سال) می باشد.
نشانه های متکبرین با توجه به آیات قرآنی چنین است. (برتری جویی، ایجاد تفرقه، اسراف کاری، تحقیر مردم، فساد، قبول نکردن حق، ترویج کفر) از مطالبی که درباره متکبرین وارد شده چنین برداشت می شود. متکبران اقلیتی بیش نیستند که به مردم زور می گویند و مستضعفین اکثریتی هستند که قدرت واقعی آنان می باشند. مهم ترین عامل بدبختی مستضعفین احساس ضعف آنان است که خود را کوچک احساس می کنند، راه علاج آن این است که به قدرت خود پی برده و زیر بار مستکبران نروند، راه دیگر نجات مستضعفین این است که شخصیت گمشده خود را پیدا کرده و قید و بندها را از میان بردارند. اگر چه دشوار باشد، خداوند فرموده وارثان اصلی زمین مستضعفان هستند.
امام باقر (علیه السلام) فرمودند: حضرت مهدی (عج) دست بر سر مومنین گذاشته و عقل آنان کامل می شود.

چرا حضرت مهدی (عج) ظهور نمی کند؟

هر کاری زمینه و امکانات خاص خودش را طلب می کند که در ظهور حضرت نیز باید زمینه آن فراهم گردد تا حضرت ظهور کنند.
باید مردم به کمال برسند و آمادگی قبول حکومت حق را داشته باشند، و از خداوند بخواهند که ظهور حضرت را تعجیل بخشد و زمینه را آماده کنند و حضرت امام باقر (علیه السلام) فرمودند دولت ما آخرین دولت است و همه حکومت می کنند، که نگویند ما هم اگر به حکومت می رسیدیم، می توانستیم مانند حضرت مهدی (عج) حکومت کنیم.
امام صادق (علیه السلام) با توجه به آیات قرآن فرمودند: یکی از امامان قیام خواهد کرد و پیروز می شود. حضرت مهدی (عج)علم غیب را می داند و صدای ملک و صیحه آسمانی را می شنود ولی ملک را نمی بیند مثل الهامی که خداوند به رسول اکرم (ص) می فرمود: بعد از اذن حق تعالی قیام مهدی (عج) از مردم مخفی می شود که بیعت کسی بر گردنش نباشد. و خداوند کارش را در شبی اصلاح می کند.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: کسی که در انتظار فرج باشد و بمیرد همانند کسی است که در خیمه مهدی (عج)باشد.
امام رضا (علیه السلام) فرمود: (افضلا الاعمال انتظار الفرج)
ترجمه: بهترین اعمال منتظر بودن ظهور مهدی (عج)است.
از احادیث فهمیده می شود که امام زمان با جنگ و جهاد پیروز می شود. و امام باقر (علیه السلام) فرمودند: حضرت مهدی (عج)همانند پیامبر با شمشیر قیام می کند. (منظور از شمشیر قیام با اسلحه است) کسی به امام صادق (علیه السلام) عرض کرد، گفته شده در قیام حضرت مهدی (عج)کسی کشته نمی شود، حضرت فرمود: بخدا قسم چنین نیست، اگر این کار ممکن بود خداوند در مورد پیامبر اجرا می کرد در حالی که پیامبر دندانش شکست و پیشانی اش زخمی شد، و در قیام مهدی (عج) خونها ریخته خواهد شد.

وظیفه مسلمانان در زمان غیبت چیست؟

شرط تحقق یافتن یک فعل در هر کاری بستگی به عوامل دارد از جمله 1- رفع مانع نمودن در تحقق آن فعل 2- ایجاد مقتضای آن (یعنی پذیرفتن و مورد قبول قرار گرفتن). مثلاً: اگر بخواهیم چوبی را آتش بزنیم الف) باید خشک باشد ب)آتشی وجود داشته باشد که بتواند آن چوب را آتش بزند.
و آن کسی که تا چهل صبح دعای عهد را می خواند، و توقع دارد که بعد از وفاتش در ظهور مهدی (عج)دوباره زنده شود همین شرایط را دارد:
1- حقیقت بگوید که طالب امام زمان است.
2- از طرف حضرت هم مورد تایید قرار گیرد.
و همان طور که قبلاً هم ذکر شد، وظیفه اصلی مسلمانان رفع موانع در ظهور آن حضرت است و مسلمانان وظیفه دارند در نمازها و دعاهای خود سلامتی حضرت را بخواهند و برای تعجیل در ظهورش دعا کنند و در راه حق و راهی که مورد تایید آن حضرت است قدم بردارند و هر عملی را که انجام می دهند باید توجه داشته باشند که اگر حضرت حضور داشتند آیا آن عمل را تایید می کردند یا خیر؟ و اگر جواب آری بود آن را انجام دهند. و اگر مردم دعای بر ظهور حضرت کنند دعایشان موجب گشایش کارهای خود آنان می شود، اعمال خیرشان مضاعف می شود، گناهانشان پاک می شود و موجب برآورده شدن حوائجشان می گردد و هر کس دعا برای سلامتی آن حضرت نماید حق تعالی خود آن شخص را سلامت می دارد.
از جمله وظیفه های منتظرین حضرت اظهار شوق و ذوق به دیدن چهره نورانی آن حضرت است- بیان کردن فضائل و کرامات حضرت برای دیگران، از فراق و دوری حضرت و مظلومیتش گفتن- صدقه دادن و قربانی کردن برای سلامیت ولی عصر (عج) و از مال خود به نام حضرت به مومنین هدیه دادن، اعمال خیری را که انجام می دهیم پیش کش حضرت کنیم، و همچنین زیارت های معصومین و نمازهای مستحبی خود را از طرف حضرت و برای ایشان انجام دهیم با شنیدن اسم حضرت (یا قائم آل محمد) بلند شویم و احترام بگذاریم از حق تعالی درخواست کنیم که ما را از یاران وفادارش قرار دهد- به نیابت آن حضرت حج و طواف نماییم و با صدای بلند برایش دعا کنیم- و در وقت دعا کردن خدا را به آبرویش قسم دهیم- در وقت دعا کردن اول برای حضرت و فرجش دعا کنیم- و از خدا بخواهیم که، خداوند!با طولانی شدن غیبتش قلوب ما را تاریک نگردان و ما را از مسیر حق منحرف نفرما- در کارهای دشوار و سخت کار را به حضرت واگذار و توسل به حضرت پیدا کنیم- از سرزنش و آزار دشمن نترسیم و صبر را پیشه کار خود نمائیم- و زمان و وقتی را برای ظهور حضرت تعیین نکنیم- خود را همواره برای خدمت به حضرت مهدی (عج) آماده نگه داریم- محل نشستن خود را ورودی درب منزل قرار دهیم که به خلق خدا و مردم خدمت بهتری شود- جواب مخالفین و منکرین حضرت مهدی (عج) را با دلایل محکم بدهیم- روزهای جمعه خود و فرزندانمان را مهمان حضرت مهدی (عج) بدانیم. و نماز امام زمان را فراموش نکنیم اگر چه در منزل باشد.