فهرست کتاب


مهدی (عج) معجزه جاودان

محمد حسین طسوجی

کسانی که می گویند امام زمان (عج) سالها پیش شهید شده صحیح نیست.

اولاً: این گونه عقائد تناقضی آشکار با تمامی روایات وارده و احادیث از رسول اکرم (ص) و سایر امامان (علیه السلام) دارد که همگی دلالت بر حیات و زنده بودن حضرت دارد و اگر قرار باشد این عقیده را قبول کنیم، آنگاه لازم می آید تا تمامی احادیث مذکوره و همچنین آیات متعددی از قرآن کریم را که دلالت بر حقانیت و زنده بودن حضرت دارد نادیده بگیریم همچون (بقیة الله خیر لکم ان کنتم مومنین )(120) ترجمه: بقیة الله برای شما بهتر است اگر مومن و مسلمانید.
و آیه شریفه دیگر که می فرماید: عاقبت زمین به ارث گذاشته خواهد شد برای مستضعفین.
و آیات متعدد دیگر که همگی باطل بودن این مدعا و عقیده را ثابت می کند و همان طور که در این کتاب هم توضیح داده ایم شهادت حضرت بدست ظالمی اصلاً صحیح نیست و حضرت به اجل طبیعی وفات خواهند نمود، و اگر قرار باشد حضرت مهدی
(عج) در حکومت عدل و دادی که بر پا نموده و تمام جهان را فرا گرفته، آن گاه خودش گرفتار ظلم و ستم شود، و به ظلم شهید شود محال و غیر ممکن خواهد بود.
ثانیاً: در تمام ادیان دیگر هم به نوعی منتظر ظهور شخصی هستند که اصلاح کننده زمین است.
ثالثاً: این نوع شهدی شدن (که هنوز قیامی صورت نگرفته) به مصلحت جامعه و دین نیست، و اگر امام زمان شهید شود، دیگر جانشین ندارد، و آنگاه محقق خواهد شد معنی روایت (لو لا الحجة لساخت الارض باهلها) یعنی اگر حجت خدا بر روی زمین نباشد زمین اهل خود را هلاک خواهد کرد، و بلا فاصله وعده الهی که در قرآن راجع به متلاشی شدن زمین داده شده تحقق خواهد یافت. رابعاً: اگر حضرت مهدی (عج) شهید شده باشد، پس تکلیف تشکیل یک حکومت فراگیر چه خواهد شد؟

مگر خداوند قدرت حفظ امام زمان (عج)را نداشت که حضرت غایب شد؟

خواست خداوند بگونه ای است که دوست دارد تمام کارها بصورت عادی انجام گیرد و بنا نیست خداوند بر خلاف عوامل طبیعی کاری صورت دهد، زیرا در غیر این صورت دیگر دنیا جای آزمایش و امتحان نبود.
در اینجا سوال دیگری پیش می آید مگر غیبت حضرت مهدی (عج)خود نوعی از عوامل غیر طبیعی محسوب نمی شود که حضرت بیش از هزار سال داشته باشد و در حال حاضر هم ناظر بر اعمال ما باشند و فقط برای افرادی خاص ظاهر شوند؟ در جواب باید گفت خواست و مشیت الهی بر این امر قرار گرفته است یعنی همان طور که در مورد حضرت خضر (علیه السلام) خداوند استثناء قرار داده و ایشان را از زمان حضرت موسی تا بحال زنده نگه داشته و هم اکنون نیز ملازم و همراه حضرت مهدی (عج) می باشد و همانطور که حضرت عیسی مسح را به آسمانها برده که قرآن نیز آن را تایید می کند و همان طور که اصحاب کهف هنوز هم در خواب هستند تا با ظهور حضرت مهدی (عج) به حضرت ملحق شوند عمر طولانی و احاطه کامل داشتن حضرت مهدی (عج) بر اعمال مردم خود نوعی قدرت نمایی و معجزه ای بزرگ از طرف خداوند است برای حقانیت و اثبات وجود مقدس آن بزرگوار که رسول اکرم و تمامی امامان شیعه در مورد حقانیت مهدی (عج) مطالب بی شماری عنوان کرده اند که در این کتاب هم اشاره شده است.
اگر امام زمان فقط برای علماء و مومنین ظاهر می شد و غیبت کبری نمی نمود مشکلاتی رخ می داد از جمله ناچار بود که معجزاتی را انجام دهد، که آنان یقین بر حقانیتش کنند (و ممکن بود افراد فریبکاری پیدا شوند که مردم را فریب دهند و ادعای امامت کنند، و این خود مشکلی ایجاد می کرد.) عده ای از افراد فریب کار دیگری هم پیدا می شدند که دائماً ادعا می کردند که خدمت حضرت رسیده اند، و خلاف شرع ها را به او نسبت میدادند، که به اهداف خود برسند. البته ممکن است در حال حاضر افرادی نیز به خدمت حضرت برسند ولی اجازه بیان آن را نداشته باشند و به احدی از این ملاقات چیزی نگویند.
بواسطه وجود امام است که خداوند شناخته شده و بلاها از شیعیان دور می شود و عبادات بطور شایسته انجام می گیرد، و اگر امام نباشد رابطه بین عالم مادی و عالم معنوی قطع می شود امید به ظهور حضرت، مایه آرامش و دل گرمی مومنین می شود، و تنها امیدی که باعث روشنی دلهای آنان می شود فقط انتظار فرج است.
و ایجاد امیدواری و دل گرمی برای مومنین که روزی حضرت مهدی (عج) خواهد آمد، و اهداف محقق خواهد شد.
همان طور که مردم از خورشید پشت ابر استفاده می کنند،
مومنین نیز از وجود امام زمان (عج) در غیبت کبری استفاده می کنند.
و همان طور که مردم بوی دلنشین عطر را می فهمند ولی نمی توانند آن رایحه دلنشین را ببینند و فقط می بویند، صلحا و نجبا و اوتاد با تمام وجود خود حضور با برکت ولی عصر (عج) را در تمام نقاط جهان احساس می کنند و رابطه معنوی خود را با حضرت حفظ کرده اند.
و احادیث طویل العمر بودن امام زمان خبر داده اند:
امام حسن عسگری فرمودند، بعد از من فرزندم مهدی (عج)امام شماست که دو سنت پیامبران در موردش اجرا می شود:
الف) طویل العمر بودن آن حضرت که اگر چه بیش از هزار سال از عمرش می گذرد، ولی چهل ساله بنظر می رسد.
ب)غایب بودن از چشم مردم که از بس طولانی می شود دلها تاریک شده و فقط افراد نیکو سیرت منحرف نمی شوند. که در حال حاضر مدت زمان غیبت کبری حضرت مهدی (عج) (یکهزار و یکصد و شصت و دو سال) می باشد.
نشانه های متکبرین با توجه به آیات قرآنی چنین است. (برتری جویی، ایجاد تفرقه، اسراف کاری، تحقیر مردم، فساد، قبول نکردن حق، ترویج کفر) از مطالبی که درباره متکبرین وارد شده چنین برداشت می شود. متکبران اقلیتی بیش نیستند که به مردم زور می گویند و مستضعفین اکثریتی هستند که قدرت واقعی آنان می باشند. مهم ترین عامل بدبختی مستضعفین احساس ضعف آنان است که خود را کوچک احساس می کنند، راه علاج آن این است که به قدرت خود پی برده و زیر بار مستکبران نروند، راه دیگر نجات مستضعفین این است که شخصیت گمشده خود را پیدا کرده و قید و بندها را از میان بردارند. اگر چه دشوار باشد، خداوند فرموده وارثان اصلی زمین مستضعفان هستند.
امام باقر (علیه السلام) فرمودند: حضرت مهدی (عج) دست بر سر مومنین گذاشته و عقل آنان کامل می شود.

چرا حضرت مهدی (عج) ظهور نمی کند؟

هر کاری زمینه و امکانات خاص خودش را طلب می کند که در ظهور حضرت نیز باید زمینه آن فراهم گردد تا حضرت ظهور کنند.
باید مردم به کمال برسند و آمادگی قبول حکومت حق را داشته باشند، و از خداوند بخواهند که ظهور حضرت را تعجیل بخشد و زمینه را آماده کنند و حضرت امام باقر (علیه السلام) فرمودند دولت ما آخرین دولت است و همه حکومت می کنند، که نگویند ما هم اگر به حکومت می رسیدیم، می توانستیم مانند حضرت مهدی (عج) حکومت کنیم.
امام صادق (علیه السلام) با توجه به آیات قرآن فرمودند: یکی از امامان قیام خواهد کرد و پیروز می شود. حضرت مهدی (عج)علم غیب را می داند و صدای ملک و صیحه آسمانی را می شنود ولی ملک را نمی بیند مثل الهامی که خداوند به رسول اکرم (ص) می فرمود: بعد از اذن حق تعالی قیام مهدی (عج) از مردم مخفی می شود که بیعت کسی بر گردنش نباشد. و خداوند کارش را در شبی اصلاح می کند.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: کسی که در انتظار فرج باشد و بمیرد همانند کسی است که در خیمه مهدی (عج)باشد.
امام رضا (علیه السلام) فرمود: (افضلا الاعمال انتظار الفرج)
ترجمه: بهترین اعمال منتظر بودن ظهور مهدی (عج)است.
از احادیث فهمیده می شود که امام زمان با جنگ و جهاد پیروز می شود. و امام باقر (علیه السلام) فرمودند: حضرت مهدی (عج)همانند پیامبر با شمشیر قیام می کند. (منظور از شمشیر قیام با اسلحه است) کسی به امام صادق (علیه السلام) عرض کرد، گفته شده در قیام حضرت مهدی (عج)کسی کشته نمی شود، حضرت فرمود: بخدا قسم چنین نیست، اگر این کار ممکن بود خداوند در مورد پیامبر اجرا می کرد در حالی که پیامبر دندانش شکست و پیشانی اش زخمی شد، و در قیام مهدی (عج) خونها ریخته خواهد شد.