فهرست کتاب


مهدی (عج) معجزه جاودان

محمد حسین طسوجی

منکران امام زمان (عج) و جواب امام صادق (علیه السلام) و امام باقر (علیه السلام) در این باره.

1- سدیر صیرفی می گوید: از امام صادق (علیه السلام) شنیدم که می فرمود: صاحب الامر (عج) با حضرت یوسف (علیه السلام) شباهتی دارد، گفتم: زندگی آن حضرت را می فرمائید یا غیبتش را؟، فرمود: بد اندیشان این امت چه چیزی را درباره حضرت مهدی (عج)انکار می نمایند؟؛ برادران یوسف که نوادگان و فرزندان پیامبر بودند یوسف را فروختند آن گاه- بعد از مدتی- با او هم حبت شدند و با وجود این که برادرشان بود او را نشناختند تا این که حضرت یوسف، خود را به آنان معرفی کرد و فرمود: (انا یوسف و هذا اخی) (108)
این امت دور از رحمت الهی چه چیزی را انکار می کنند؟ آیا این که خداوند مدتی با حجت خودش همان کاری را انجام دهد که با یوسف انجام داد- قابل انکار است-؟ (109)
2- ابو حمزه ثمالی می گوید: روزی در خدمت امام باقر (علیه السلام) بودم، وقتی مردم از حضورش مرخص و پراکنده شدند خطاب به من فرمود: ای اباحمزه، از مسائل مسلم و حتمی در نزد خداوند که به هیچ رو قابل تغییر نیست قیام قائم ماست، پس هر که در آن چه می گویم شک کند در حالی خدا را ملاقات خواهد کرد که به او کفر ورزیده و او را انکار کرده باشد... (110)
3- ابو بصیر می گوید: امام صادق (علیه السلام) فرمود: وقتی امام قائم (عج) ظهور کند عده زیادی از مردم، او را انکار خواهند کرد، زیرا در سیمای جوانی رشید ظاهر خواهد شد، و جز مومنینی که خداوند در عالم زر از آنها پیمان گرفته است کسی بر اعتقاد به او باقی نخواهد ماند. (111)
4- در حدیث هشام بن سالم از امام صادق (علیه السلام) از پدران بزرگوارش آمده است که فرمود: رسول الله (ص) فرمود: قائم از نسل من است... هرکس از او اطاعت کند از من اطاعت کرده و هر کس از او سرپیچی کند از من سر پیچی کرده است، هر کس غیبت او را انکار کند مرا انکار کرده است و هر کس از او سرپیچی کند از من سرپیچی کرده است، هر کس غیبت او را انکار کند مرا انکار کرده است و هر که او را دروغ پندارد ، مرا دروغ پنداشته است، هرکه او را به راستی قبول کند و بپذیرد، مرا تصدیق کرده است، از آنان که سخن مرا درباره او دروغ می پندارند و سخنم را انکار می کنند و امتم را از اعتقاد به او و راهش گمراه می نمایند به خدا شکایت می برم، (وسیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون) (112)(113)ستمکاران به زودی خواهند فهمید که به کدام جایگاه بر خواهند گشت.

علت انکار کردن حضرت مهدی (عج)چیست؟

1- امام صادق (علیه السلام) در مورد آیه (و اذ اخذ ربک من بنی آدم) فرمود: پیمانی که از آنان گرفته شد نسبت به خداوند، اقرار به ربوبیت، نسبت به پیامبر، اقرار به نبوت، و نسبت به امیرالمومنین و امامان، اقرار به امامت آنان بود، آن گاه فرمود: (الست بربکم) و امام (علیه السلام) بعد از تلاوت این قسمت از آیه اضافه فرمود: و آیا محمد پیامبر شما نیست؟ و آیا علی امام شما نیست؟ و آیا ائمه هدایتگر به سوی حق، امامان شما نیستند؟ آنگاه بنی آدم گفتند آری (قالوا بلی)، پس خداوند فرمود (ان تقولوا یوم القیامة) یعنی تا این که در روز قیامت نگویید:
(انا کنا عن هذا غافلین) (114)(115)؛ یاد آر آن هنگام را که پروردگارت از پشت فرزندان آدم ذریه آنها را- احضار کرد- و بر ربوبیت خود گواهشان گرفت و از ایشان پرسید که آیا من پروردگار شما نیستم گفتند بلی شهادت می دهیم که هستی تا این که روز قیامت نگویید- شما بنی آدم- ما از این موضوع کاملاً بی اطلاع بودیم.
2- حسین بن نعیم صحاف می گوید: از امام صادق (علیه السلام) در مورد آیه (فمنکم کافر و منکم مومن) (116)سوال کردم. امام (علیه السلام) فرمود: خداوند در روز میثاق که بنی آدم ذراتی در صلب آدم بودند، کفر و ایمان مردم را با اعراض از ولایت ماو تمسک به آن، به ایشان شناساند. (117)
3- امام رضا (علیه السلام) در پاسخ نامه عبدالله بن جندب می فرماید: شیعیان ما و نیز پدرانشان با نام و نشان مشخص شده اند، خداوند از ما و آنها پیمان گرفته است، در مسیر ما هستند و به جایگاه ما راه می یابند، جز ما و آنها کسی تا روز قیامت بر اسلام باقی نمی ماند... (118)
در حدیث صقر بن دلف در توضیح این که چرا امام منتظر، منتظر نامیده شده است، از قول امام جواد (علیه السلام) آمده بود که: فینتظر خروجه المخلصون... و ینجو فیها المسلمون دینداران و خداجویان ناب منتظر خروج او هستند...و مسلمانان واقعی که تسلیم امر امامت هستند از خطرها رسته و نجات می یابند. و در حدیث ابوبصیر از امام صادق (علیه السلام) نقل شد که فرمود: فلا یثبت علیه الاکل مومن اخذ الله میثاقه فی الزر الاول جز مومنینی که خداوند در عالم زر از آنها پیمان گرفته است، کسی بر اعتقاد به او باقی نخواهد ماند. از این دو عبارت و احادیثی که در این فصل ذکر شد فهمیده می شود که: انکار منکران و دشمنی ورزیدن دشمنان دارای سبب و علتی ازلی است و شاید به مساله طینت و سرشت که در احادیث طینت به آن پرداخته شده است برگردد. (119)

کسانی که می گویند امام زمان (عج) سالها پیش شهید شده صحیح نیست.

اولاً: این گونه عقائد تناقضی آشکار با تمامی روایات وارده و احادیث از رسول اکرم (ص) و سایر امامان (علیه السلام) دارد که همگی دلالت بر حیات و زنده بودن حضرت دارد و اگر قرار باشد این عقیده را قبول کنیم، آنگاه لازم می آید تا تمامی احادیث مذکوره و همچنین آیات متعددی از قرآن کریم را که دلالت بر حقانیت و زنده بودن حضرت دارد نادیده بگیریم همچون (بقیة الله خیر لکم ان کنتم مومنین )(120) ترجمه: بقیة الله برای شما بهتر است اگر مومن و مسلمانید.
و آیه شریفه دیگر که می فرماید: عاقبت زمین به ارث گذاشته خواهد شد برای مستضعفین.
و آیات متعدد دیگر که همگی باطل بودن این مدعا و عقیده را ثابت می کند و همان طور که در این کتاب هم توضیح داده ایم شهادت حضرت بدست ظالمی اصلاً صحیح نیست و حضرت به اجل طبیعی وفات خواهند نمود، و اگر قرار باشد حضرت مهدی
(عج) در حکومت عدل و دادی که بر پا نموده و تمام جهان را فرا گرفته، آن گاه خودش گرفتار ظلم و ستم شود، و به ظلم شهید شود محال و غیر ممکن خواهد بود.
ثانیاً: در تمام ادیان دیگر هم به نوعی منتظر ظهور شخصی هستند که اصلاح کننده زمین است.
ثالثاً: این نوع شهدی شدن (که هنوز قیامی صورت نگرفته) به مصلحت جامعه و دین نیست، و اگر امام زمان شهید شود، دیگر جانشین ندارد، و آنگاه محقق خواهد شد معنی روایت (لو لا الحجة لساخت الارض باهلها) یعنی اگر حجت خدا بر روی زمین نباشد زمین اهل خود را هلاک خواهد کرد، و بلا فاصله وعده الهی که در قرآن راجع به متلاشی شدن زمین داده شده تحقق خواهد یافت. رابعاً: اگر حضرت مهدی (عج) شهید شده باشد، پس تکلیف تشکیل یک حکومت فراگیر چه خواهد شد؟