فهرست کتاب


مهدی (عج) معجزه جاودان

محمد حسین طسوجی

سن حضرت مهدی (عج) در آغاز امامت

1- محمد بن جعفر اسدی (64) می گوید: امام قائم محمد بن حسن (عج) در نیمه شعبان سال دویست و پنجاه و پنج متولد شد و به هنگام رحلت پدرش پنج ساله بود. (65)
2- علی بن مهزیار می گوید: امام هادی (علیه السلام) به امامت حضرت عسگری (علیه السلام) در حالی که حضرت امام حسن عسگری (علیه السلام) هفت ساله بود تصریح فرمود، من عرض کردم مولای من آیا می شود که پسری هفت ساله امام باشد؟ آن حضرت فرمود: آری و می شود پسری پنج ساله امام باشد. (66)
3- ارشاد مفید می گوید: ولادت آن حضرت در شب نیمه شعبان سال دویست و پنجاه و پنج واقع شد و مادرش کنیزی بود به نام نرجس، و سن آن حضرت هنگام رحلت پدرش پنج سال بود که خداوند به او حکمت عنایت فرمود و حق را در دل و زبان او نهاد و وی را آیتی برای جهانیان قرار داد. همان طور که به یحیی در کودکی حکمت عطا کرد به او نیز حکمت بخشید و همان گونه که عیسی بن مریم را در گهواره به نبوت رساند، مهدی (عج) را نیز مقام امامت داد... (67)
4- در کتاب ارشاد مفید آمده، امام عسگری (علیه السلام) روز اول ماه ربیع الاول سال شصت بیمار شد و روز جمعه هشتم همان ماه، همان سال در بیست و هشت سالگی از دنیا رفت و در سامرا در همان خانه ای که پدرش مدفون بود دفن شد و پسرش، امام منتظر جانشین او شد. (68)
از این حدیث و نمونه های مشابه آن، این طور فهمیده می شود که حضرت مهدی (عج)در هنگام شهادت پدر بزرگوارش پنج ساله بوده و در همین سن امامت امت را بر عهده گرفته است. و بنابراین روایت سوم که گویای آن بود که روای در سن هفت هشت سالگی با قامتی حدود یک متر و اندی آن حضرت را دیده به قد و قامت ایشان مربوط می شود و با سن پنج سالگی در هنگام امامت منافاتی ندارد.

عقیده علمای اهل سنت درباره وجود مقدس امام زمان (عج)

سویدی، یکی از علماء اهل تسنن می گوید:
آن چه علما بر آن اتفاق دارند آن است که حضرت مهدی (عج) در پایان روزگار قیام می فرماید و زمین را پر از عدل و داد می کند و احادیث را جمع به حضرت مهدی (عج) و ظهورش بسیار است. (69)
ابن ابی الحدید می گوید:
در آخر الزمان مردی از اهل بیت ظاهر خواهد شد که دین را تایید و عدل را آشکار فرماید و مسلمانان از او پیروی نمایند و بر ممالک اسلامی مستولی شود و نام او مهدی (عج) است. (70)
محمد بن طلحه شافعی از اهل سنت می گوید:
هو ابن ابی محمد العسکری (علیه السلام) و مولده بسامراه.
یعنی او فرزند ابی محمد امام حسن عسگری (علیه السلام) می باشد و محل تولدش سامرا بوده است. (71)
ابو عبدالله فقیه محمد بن یوسف گنجی شافعی از اهل سنت می گوید:
ان المهدی والد الحسن العسکری فهو حی موجود باق منه الی الان و لا امتناع فی بقائه بدلیل بقاء عیسی و الخضر و الیاس (علیه السلام)
بدرستی که مهدی (عج) فرزند حسن عسگری (علیه السلام) است او از زمان غیبت تا کنون زنده و موجود و باقی است بقای او امتناع ندارد بدلیل بقای عیسی و خضر و الیاس (علیه السلام). (72)
شیخ الاسلام حموینی از اهل سنت می گوید:
شیخ الاسلام حموینی در فرائد السمطین از محدث و فقیه شافعی ابراهیم بن یعقوب کلابادی نجاری و خواجه کلان شیخ سلیمان بلخی حنفی در ینابیع الموده از جابر بن عبدالله انصاری نقل می نماید که رسول اکرم (ص) فرمود:
من انکر خروج المهدی فقد کفر بما انزل علی محمد (ص)
یعنی: کسی که خروج حضرت مهدی (عج) را منکر شود محققاً کافر است به آن چه بر محمد (ص) نازل گردیده. (73)
محب الدین طبری از اهل سنت می گوید:
محب الدین طبری از رسول اکرم (ص) روایت می کند که فرمودند: اگر از دنیا نماند مگر یک روز خداوند آن روز را طولانی می کند تا مردی را از اهل بیت من که نامش نام من است مبعوث نماید سلمان پرسید: یا رسول الله از کدام فرزندت؟ حضرت دست مبارکش را روی شانه حسین (علیه السلام) نهاد و فرمود: از این فرزندم. (74)
شیخ محیی الدین از اهل سنت می گوید:
بدانید که چاره ای نیست از خروج مهدی (عج) و لکن او خروج نمی کند تا این که زمین پر از ظلم و جور گردد و آن گاه آن را پر از عدل و داد می کند مهدی (عج) از عترت رسول خدا (ص) و از فرزندان فاطمه (علیه السلام) و جدش حسین بن علی بن ابیطالب و پدرش امام حسن العسکری بن الامام علی النقی (علیه السلام)...(75)
محمد بن طلحه شافعی از اهل سنت می گوید:
محمد بن طلحه شافعی از تفسیر ثعلبی از قول انس بن مالک می نویسد که پیغمبر (ص) فرمود:
نحن ولد عبد المطلب سادة اهل اجنة انا و حمزه و جعفر و علی و الحسن و الحسین و المهدی
ما فرزندان عبدالمطلب سروران اهل بهشت هستیم من و حمزه و جعفر و علی و حسن و حسین و مهدی (عج). (76)
این جوزی از اهل سنت می گوید:
ابن جوزی گوید رسول خدا (ص) فرمود: در آخر الزمان مردی از فرزندان من خروج می کند که نامش مانند اسم من و کنیه اش مانند کنیه من است زمین را پر از عدل می کند چنان که از ظلم پر شده است و این همان مهدی (عج) است و این حدیث مشهور است. (77)
ابن صباغ مالکی از اهل سنت می گوید:
ابن صباغ مالیک می نویسد: ابو محمد حسن عسگری (علیه السلام) پسرش حجت قائم منتظر را برای دولت حقه به جا گذاشت و به علت نامساعد بودن زمان و خوف سلطان ولادت او را مخفی نگهداشته و امرش را مستور نموده است. (78)
ابن صبغ مالکی از اهل سنت می گوید:
همچنین ابن صباغ از عبدالله بن مسعود روایت می کند که رسول خدا (ص) فرمود: اگر نمانده باشد از دنیا مگر یک روز خداوند آن روز را آنقدر طولانی کند تا این که مردی را از امت و خاندان من که هم نام و هم کنیه من باشد مبعوث نماید که زمین را پر از عدل و داد کند هم چنان که از ظلم و جور پر شده باشد. (79)
ابن ابی الحدید از اهل سنت می گوید:
ابن ابی الحدید می نویسد: تمام فرقه های مسلمین همگی اتفاق کرده اند بر این که دنیا و تکلیف دینی پایان نیابد مگر پس از ظهور مهدی (عج). (80)
شیخ سلیمان بلخی از اهل سنت می گوید:
شیخ سلیمان بلخی از کتاب فرائد السمطین نقل می کند که رسول خدا (ص) فرمود: خلفاء و اوصیای من و حجت های خدا بر مردم پس از من دوازده نفرند اول آنها علی (علیه السلام) و آخرشان فرزندم مهدی (عج) است عیسی بن مریم نازل می شود و پشت سر مهدی (عج) نماز می خواند و زمین به نور پروردگار روشن می شود و سلطه و حکومت مهدی (عج) به مشرق و مغرب می رسد.
صلاح الدین صفدی از اهل سنت می گوید:
صلاح الدین صفدی در شرح دایره می گوید: یقیناً مهدی موعود (عج)امام دوازدهمی از ائمه (علیه السلام) است اولشان سید ما علی (علیه السلام) و آخرشان مهدی (عج) است خداوند از آنان راضی شود و ما را به وجود آنها بهره مند گرداند.(81)
مردم چرا با نام بردن اسم (قائم آل محمد) بلند می شوند و احترام می گذارند؟
زیرا که حضرت در همان لحظه متوجه آن مجلس شده و طبق روایات وارده در آن مکان حضور می یابند و توجه خاصی مبذول می فرمانید.
امام رضا (علیه السلام) فرمودند: هر وقت بلند شدید به احترام حضرت پس بگویید (اللهم عجل فرجه و سهل مخرجه) خدایا تعجیل کن در فرجش و راحت کن قیامش را.
و امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هر کسی از روی علاقه به نام حضرت بلند شود، حضرت نیز به او نظر خواهد کرد. و باید مسلمانان همگی برای ظهورش دعا کنند.

داستان غیبت حضرت مهدی (عج)

داستان غیبت حضرت مهدی (عج) از زمان پیامبر و ائمه وجود داشته که از غیبت امام زمان خبر داده اند، پیامبر فرمودند: حضرت مهدی (عج) غائب می شود بگونه ای که مردم خواهند گفت: خداوند احتیاجی به (آل محمد) ندارد و افراد در اصل تولدش شک می کنند. و باید همگی دین خود را نگه دارند و شیطان را به خود راه ندهند.
حضرت علی (علیه السلام) فرمود: مهدی (عج)غائب می شود، و افراد نادان خواهند گفت: که خداوند احتیاجی به آل محمد نخواهد داشت.
قال رسول الله (ص):
لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد لطول الله ذلک الیوم حتی یخرج رجل من اهل بیتی اسمه اسمی و کنیة کنیتی یملاء الارض قسطاً وعدلاً بعد ما ملئت ظلماً و جوراً. (82)
اگر باقی بماند از عمر دنیا حتی یک روز، حق تعالی آن روز را آنقدر طولانی کند، تا خروج و قیام کند مردی از اهل بیت من که اسمش هم اسم من و کنیه اش هم کنیه من است.
زمین را مملو می کند از عدل و داد، کما اینکه مملو شده باشد از ظلم و ستم.
و باز پیامبر اکرم (ص) فرمودند: هر کس امام زمان خود را نشناسد و بمیرد به مرگ جاهلیت مرده است.
امام صادق (علیه السلام) اگر خبر غیبت امام مهدی (عج) را شنیدید انکار کنید.
غیبت امام زمان (عج) را هم حضرت علی (علیه السلام) و هم پیامبر اکرم (ص) بیان نموده اند و از همان صدر اسلام ما بین مسلمین رواج داشته. و قبل و بعد ولادت مهدی (عج) علماء سنی و شیعه همگی در این باره کتابهایی را نوشته اند.