فهرست کتاب


مهدی (عج) معجزه جاودان

محمد حسین طسوجی

امامت از نظر روایات

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: اگر در روی زمین فقط دو نفر باشند، یکی از آنان حتماً حجت خواهد بود، باز فرمودند به خدا سوگند از وقتی که آدم را خداوند قبض روح نمود، تا بحال هرگز زمین خالی از حجتش نبوده و خداوند انسان لایقی را حجت قرار داده.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: امامان درهای الهی هستند و مردم بوسیله آنان وارد دین می شوند، و اگر آنان نباشند دین شناخته نمی شود.
پیامبر (ص) فرمودند همچنان که اگر ستارگان نباشند، آسمان نابود می شود، اهل بیت من هم اگر بر روی زمین باشند، اهل زمین هلاک می گردند.

عالم هور قلیا و امام زمان (عج)

عده ای اعتقاد دارند، امام زمان (عج) از این عالم به عالم دیگری رفته بنام هورقلیا و تا هنگامی که انسان به سن بلوغ معنوی نرسیده باشد، امام زمان (عج) غایب خواهد بود، مگر زمانی که بشر لیاقت ملاقات با حضرت را پیدا کند، و عده ای می گویند باید ما برویم تا حضرت مهدی (عج) پیش ما بیاید، و ما خود سازی نکرده باشیم، حضرت را نخواهیم دید. ما باید به مکانی برسیم که بتوانیم حضرت را ببینیم و آن مکان هور قلیا است. و ظلم بر طرف شده و حق ظاهر می شود (البته این عقیده خالی از اشکال نیست.)
احادیث اهل بیت برای عموم مسلمانان حجت است.
ابوذر از پیامبر روایت می کند مثل اهل بیت من، مثل کشتی نوح است که هر کس سوار شد، نجات یابد، و هر کس تخلف کند، هلاک شود.
پیامبر فرمود: هر کسی بخواهد در قیامت نزد من و شجره طوبی باشد ، بعد از من حضرت علی (علیه السلام) را امام خود قرار دهد. زیرا خاندان من از علم و فهم بهره کافی برده اند، و لایق امامت هستند و هر کس تخلف کند، شفاعت من نصیبش نشود. همچنین پیامبر به حضرت علی (علیه السلام) فرمودند، مثل تو و فرزندانت همانند کشتی نوح است، که افراد سوارش شدند، و نجات پیدا کردند و هر کس سرپیچی نمود، غرق شد. و مثل شما مثل ستاره هایی است که، هر گاه یک ستاره غروب کند، ستاره دیگر طلوع می نماید، و این اوضاع تا قیامت باقی خواهد ماند.

مطالب مهمی که از احادیث سنی و شیعی درباره اهل بیت استفاده شده عبارتند از:

مراد از عترت اوصیای دوازده گانه پیغمبر هستند. همان طور که قرآن تا قیامت باقی خواهد ماند، عترت پیامبر هم تا قیامت باقی خواهد ماند و همین دلیل بر وجود امام غائب است. پیامبر بعد از خودش مردم را بلا تکلیف رها نکرده و عترت خودش را برای هدایت مسلمانان باقی گذاشت، و همه را سفارش به پیروی از آنان نمود و بعلت این که از هر گونه خطایی محفوظ هستند، پس قابلیت هدایت مردم را دارند.
از راههایی می توان اثبات نمود که امام حسن عسگری (علیه السلام) دارای فرزند بوده اند.
از احادیث وارده بخوبی می توان به وجود فرزند در خانه امام حسن عسگری (علیه السلام) پی برد؛ زیرا که پیامبر فرمودند: از نسل حسین (علیه السلام) و نه فرزندش پسری خواهد بود، که مهدی (عج) است. و باز از امام حسن عسگری روایتی وارد شده که حضرت می فرمایند:
یغیب عن ابصار الناس شخصه و لا یغیب عن قلوب المومنین ذکره (35)
فرزندم از دیده مردم غایب می شود ولی نام و یادش هرگز از دل دوستانش غایب نمی شود.
احادیث دیگر که به صراحت بیان شده که حضرت مهدی (عج) اولاد امام حسن عسگری (علیه السلام) می باشد. و خود امام حسن عسگری (علیه السلام) که فرمودند: فرزند من مهدی (عج) است، که تولد او را جز برای نزدیکان بیان نخواهم نمود. و هنگامی که امام زمان متولد شدند، امام حسن عسگری (علیه السلام) امر فرمودند: که نان و گوشت خریداری و به بنی هاشم تقسیم شود.
و اوضاع بگونه ای بود که جان امام مهدی (عج) در خطر بود، و هر لحظه ممکن بود، از طرف حکومت مورد تهدید قرار گیرد، به این جهت تولدش را مخفی نگاه می داشتند، حتی مردم می گفتند: اصلاً مهدی (عج) متولد نشده و بگونه ای خفقان بود که حکومت عده ای از زنان را مامور نموده بود که زنان امام حسن عسگری (علیه السلام) را معاینه نموده، تا بفهمد که آیا زنی حامله است یا خیر. و اگر به زنی بدگمان می شدند او را آنقدر نگه می داشتند، تا مطمئن شوند حامله نیست.