فهرست کتاب


مهدی (عج) معجزه جاودان

محمد حسین طسوجی

شبیه بودن حضرت مهدی (عج) به حضرت داوود (علیه السلام)

1- حضرت داوود را خداوند عزوجل در زمین خلیفه ساخت و فرمود: یا داوود انا جعلناک خلیفة فی الارض
حضرت مهدی (عج)نیز خداوند او را خلیفه روی زمین قرا می دهد.
امن یجیب المضطر اذا دعاه... و یجعلهم خلفاء فی الارض
2- حضرت داوود آهن به امر خداوند برایش نرم شد و حضرت مهدی (عج) نیز خداوند آهن را برایش نرم می کند چنان که در روایت است که مردی از عماد تقاضای معجزه داوود را زا آن حضرت می کند که آن حضرت آهن برایش نرم می شود.
3- سنگ با حضرت داوود سخن گفت و صدا زد ای داوود مرا بگیر و جالوت را با من به قتل برسان قائم (عج) هم شمشیرش او را صدا می زند که ای ولی خدا با من دشمنان خدا را به قتل برسان همچنین در روایت آمده است که سنگ در زمان ظهور آن حضرت (علیه السلام) اگر کسانی در پناه آن پنهان شوند مومن را صدا می زند و به او خبر می دهد.
4- حضرت داوود جالوت را کشت حضرت مهدی (عج) نیز شیطان را می کشد.
5- داوود به وسیله الهام در میان مردم حکم می کرد حضرت مهدی (عج) نیز به حکم داوود قضاوت خواهد کرد و از بینه و شاهد نمی پرسد و نیازی به آن ندارد.
6- حضرت داوود نوشته ای از آسمان بر او نازل شد که مهری زرین بر آن بود در آن سیزده مسئله بود که خداوند به داوود وحی کرده بود. حضرت مهدی (عج) نیز بر منبر کوفه که سیصد و سیزده تن از یارانشان دورشان هستند نوشته ای بیرون می آورد که با مهری زرین ممهور شده...

شباهت حضرت مهدی (عج)به حضرت سلیمان (علیه السلام)

1- حضرت سلیمان داوود را جانشین خود قرار داد در حالی که هنوز به سن بلوغ نرسیده بود حضرت مهدی (عج) نیز خداوند او را خلیفه قرار داد در حالی که کودکی تقریباً پنج ساله بودند.
2- حضرت سلیمان گفت پروردگارا به من حکومتی عنایت کن که برای هیچکس بعد از من شایسته نباشد حضرت مهدی (عج)نیز خداوند متعال حکومتی به او عنایت خواهد فرمود که برای احدی از اولین و آخرین از نظر کیفیت و کمیت مانندش نبوده است.
3- برای حضرت سلیمان خداوند باد را در تسخیرش قرار داده بود حضرت مهدی (عج) نیز خداوند باد را در خدمتش قرار می دهد.
4- حضرت سلیمان مدتی از قومش غائب شد حضرت مهدی (عج) نیز غیبتش طولانی تر از سلیمان است.
5- حضرت سلیمان حشمة الله بود حضرت مهدی (عج) نیز حشمة الله است.

شباهت حضرت مهدی (عج) به حضرت عیسی (علیه السلام)

1- حضرت عیسی فرزند بهترین زنان زمانش بود حضرت مهدی (عج) نیز فرزند بهترین زنان زمانش بود.
2- حضرت عیسی در شکم مادر تکلم کرده تسبیح می گفت حضرت مهدی (عج) نیز در شکم مادر سخن گفت و سوره قدر را قرائت نمودند.
3- حضرت عیسی در کودکی در گهواره سخن گفت حضرت مهدی (عج) نیز در کودکی سخن گفت.
4- خداوند به حضرت عیسی حکمت و ویژگیهای نبوت را در کودکی به او عنایت فرمود حضرت مهدی (عج) نیز خداوند حکمت و ویژگی های امامت را در کودکی به او عنایت فرمود.
5- به حضرت عیسی خداوند متعال مقامی والا عنایت فرمود، به حضرت مهدی (عج) نیز خداوند مقامی والا عنایت فرموده.
6- حضرت عیسی مردم درباره اش اختلاف کردند حضرت مهدی (عج) نیز مردم درباره اش اختلاف کردند (بعضی می گویند متولد شده بعضی می گویند متولد شده...).
7- حضرت عیسی به اذن خدا مرده را زنده کرد حضرت مهدی (عج) نیز مردن را به اذن خدای تعالی زنده می کند مانند (اصحاب کهف و سلمان فارسی).
8- حضرت عیسی فرمود: من به شما خبر می دهم آن چه می خورید و آن چه در خانه هایتان ذخیره می کنید حضرت مهدی (عج) نیز بر تمام احوال و کارها مطلع می باشند.
حقیقت داشتن مهدی (عج) امری حتمی است، زیرا که هم سنی و هم شیعه آن را تایید کرده اند، که شخصی خواهد آمد که جهان را پر از عدل و داد کند و یگانه پرستی را رواج خواهد داد و همواره میان صحابه و تابعین گفتگوهایی بوده که بعد وفات پیامبر این گفتگوها بالا گرفت (ابوهریره) از اهل سنت می گوید: مابین رکن و مقام با مهدی (عج)بیعت می شود.
(ابن عباس) می گوید مهدی (عج) از قریش و از فاطمه (س) است.
(زهری می گوید) مهدی (عج) از اولاد فاطمه (س) است.
(عمار یاسر می گوید) هر گاه نفس زکیه کشته شود مهدی (عج) قیام کند.
(محمد بن حنفیه) پسر امیر المومنین علی (علیه السلام) که بعلت همنام بودن و هم کینه بودن با رسول خدا او را مهدی (عج) می نامیدند و گفته اند که مختار وقتی قیام کرد، به خونخواهی شهدای کربلا، مهدویت را به محمد بن حنفیه نسبت داد و خودش را نیز فرستاده او معرفی و نامه هایی به مردم نشان داد.
و گفته اند هر گاه مردم می خواستند به محمد بن حنفیه سلام کنند می گفتند: (السلام علیک یا مهدی (عج)) و خودش هم می گفت، بله من مهدی (عج) هستم و شما را به راه راست هدایت می کنم، زیرا که اسم من، اسم رسول خدا و کنیه ام هم کنیه رسول خدا است و می گفت هر وقت به من سالم می کنید بگویید (السلام علیک یا محمد السلام علیک یا اباالقاسم) و یم دانیم که هیچ کس حق ندارد که هم اسم و هم لقب پیامبر باشد استثناء این کار فقط در مورد محمد بن حنفیه انجام شد، به درخواست حضرت علی (علیه السلام) که پیامبر اجازه فرمود، زیرا حضرت روزی را پیش بینی می کردند که لازم بود کسی از خاندان علی (علیه السلام) بماند تا در همین دنیا قاتلین کربلا را قصاص کند.
پس مختار با کمک محمد بن حنفیه توانست قاتلین عاشورا را دستگیر کند. ابوسعید خدری می گوید، پیامبر به حضرت فاطمه (س) فرمودند: مهدی (عج)که عیسی در نماز به او اقتدا می کند از نسل ماست و از نسل این فرزندم است، یعنی امام حسین (علیه السلام) مهدی (عج) به گفته پیامبر از اولاد حسین (علیه السلام) است.
(محمد بن عبدالله بن حسن) گرویه می گفتند او مهدی (عج) است، امام سجاد می فرمود: با او بیعت نکنید، زیرا او مهدی (عج) نیست، امام رضا فرمودند که بعد از من فرزندم امام محمد تقی بعد او فرزندش امام علی النقی و بعد از او فرزندش امام حسن عسگری، و بعد از او مهدی (عج) خواهد بود.
امام رضا (علیه السلام) فرمود: بعد از من پسرم امام محمد تقی (علیه السلام) و بعد از او فرزندش امام علی النقی (علیه السلام) و بعد از او امام حسن عسگری (علیه السلام) پسرش حجت و قائمی است که در ایام غیبت باید در انتظارش بود.
(فرقه جارودیه) محمد بن عبدالله بن حسن را حضرت مهدی (عج) می دانستند .
(فرقه ناوسیه) امام صادق را مهدی (عج) می دانستند.
(فرقه واقفیه) موسی بن جعفر را مهدی (عج) می دانستند.
(فرقه اسماعیلیه) اسماعیل را مهدی (عج) می دانستند.
(فرقه باقریه) امام باقر را مهدی (عج) می دانستند.
(فرقه محمدیه) محمد بن علی را مهدی (عج) می دانستند.
(فرقه جوازیه) می گفتند حجة ابن الحسن را فرزندی بوده که او مهدی (عج) است.
(فرقه ای از امامیه) امام حسن عسگری را مهدی (عج) می دانند.
(ابی مسلمیه) ابومسلم خراسانی را مهدی (عج) می دانستند.
امام علی (علیه السلام) می فرمود: مهدی (عج) از ماست و در آخر الزمان قیام خواهد کرد، و در هیچ ملتی، مثل و مانندی برای او وجود ندارد، از حضرت علی (علیه السلام) پنجاه حدیث درباره مهدی (عج) نقل شده.
حضرت فاطمه (علیه السلام) به امام حسین (علیه السلام) می فرمایند: وقتی که تو را به دنیا آوردم، رسول خدا فرمودند، حسینت را بگیر و بدانکه او پدر نه امام است و نهمی آنها مهدی (عج) است.
امام حسن (علیه السلام) بعد از پیامبر دوازده امام وجود دارد، که نه نفر آنها از نسل برادرم حسین (علیه السلام) می باشد.
امام حسین (علیه السلام) دوازده امام از ما هستند، علی (علیه السلام) اولین آنها و نهمین آنها فرزند من است، که خداوند زمین را آباد و اسلام را بر تمام ادیان پیروز می کند، و مدتی از نظرها غائب می شود. که در این وقت عده ای از دین خارج شده و گروهی ثابت قدم باقی می مانند و در این راه ناراحتی ها خواهند دید، و از باب سرزنش به آنها خواهند گفت اگر عقیده شما بر حق است پس امام شما کی قیام می کند؟ و آگاه باشید که هر کسی این ناراحتیها را در زمان غیبت تحمل کند، همانند کسی است که در کنار رسول خدا با شمشیر جنگ نموده.
امام سجاد (علیه السلام): ولادت قائم ما بر مردم مخفی می ماند بطوری که خواهند گفت اصلاً متولد نشده است، علت غائب شدن آن حضرت اینست که وقتی نهضت خود را آغاز نمود بیعت کسی در گردنش نباشد.
امام باقر (علیه السلام) به (ابان بن تغلب) فرمود، بخدا سوگند! امامت مهدی (عج) است که از رسول خدا به ما رسیده.
امام هادی (علیه السلام) بعد از پیامبر یازده نفرند که نه نفرشان از نسل حسین می باشند. مهدی (عج) نیز از نسل ماست و در آخر الزمان دین را نگه داری می کند.
امام صادق (علیه السلام) هر کس به تمام امامان اقرار کند، اما وجود مهدی (عج) را منکر شود، مانند کسی است که به همه پیغمبران عقیده داشته باشد ولی، نبوت محمد (ص) را انکار کند.
از آن حضرت سوال کردند: ای پسر پیامبر!مهدی (عج) از فرزندان کیست؟ فرمود: پنجمین فرزند امام هفتم یعنی امام کاظم (علیه السلام) می باشد، اما غائب می شود و نام بردنش برایتان جایز نیست. و باید بگویید (م ح م د) تا وقتی که حضرت مهدی (عج)خود ظهور کنند و تشکیل حکومت دهند و کسی حق ندارد در زمان غیبت حضرت را به این اسم یعنی محمد نام ببرد.
یونس بن عبدالرحمن از امام کاظم (علیه السلام) فرمود: من قائم به حق هستم لیکن آن قائمی که زمین را از وجود دشمنان خدا پاک می کند و از عدل و داد پر می کند نیستم، پنجمین فرزند من است چون بر جان خویش ترسان است، مدت طولانی غائب می گردد. در عصر غیبت گروهی از دین خدا خارج گشته و گروهی در عقیده خویش پایدار خواهند بود. خوشا بحال شیعیانی که در زمان غیبت به ولایت ما چنگ زنند و بر دوستی ما و بیزاری از دشمنان ثابت قدم باشند، آنها از ما هستند و ما از آنهائیم. آنها به امامت ما راضی شده اند، ما نیز به تشیع آنها خوشنودیم. خوشا به حالشان به خدا سوگند!در درجات بهشت با ما خواهند بود.
از امام رضا (علیه السلام) پرسیده شد شما صاحب الامر هستی؟ فرمود: من صاحب الامر هستم، اما آن صاحب الامری که زمین را از عدل و داد پر می کند من نیستم.
با وجود ناتوان و ضعفی که در من مشاهده می کنی، چگونه امکان دارد، من همان صاحب الامر باشم! قائم کسی است که در سن پیران ولی در صورت جوانان ظاهر می شود، بقدری نیرومند و قوی است، که اگر به بزرگترین درخت روی زمین دست دراز کند، آن را ریشه بر می کند و اگر در میان کوهها فریاد زند، سنگهای سخت متلاشی می گردند. عصای موسی، انگشتر سلیمان در دست اوست. آن جناب چهارمین فرزند من است، تا هر وقت خدا بخواهد او را از دیدگان مردم غائب نگه می دارد. بعد از آن ظاهرش می نماید، و زمین را به توسط او از عدل و داد پر می کند، چنان که از ظلم و ستم پر شده است.
امام محمد تقی (علیه السلام) در زمان غیبت باید در انتظار مهدی (عج)بود و در زمان ظهور باید اطاعتش کرد ، او سومین فرزند من است، به خداوندی که محمد (ص) را پیامبرش برگزید، سوگند- اگر از عمر زمین یک روز هم باقی مانده باشد، خداوند آن روز را آنقدر طولانی می کند تا مهدی (عج) ظاهر شود و زمین را پر از عدل و داد کند، همچنان که از ظلم و ستم پر شده و در شبی خداوند کار او را اصلاح کند، چنانچه موسی را در شبی به منصب پیامبری تعیین نمود.
امام رضا (علیه السلام) فرمودند (افضل الاعمال انتظار الفرج) (30)
ترجمه: بهترین عملها انتظار در فرج ظهور امام زمان (عج)است.
امام علی النقی (علیه السلام) فرمودند بعد از من امام حسن عسگری امام است، و بعد از او مهدی (عج) امام است.
امام حسن عسگری (علیه السلام) فرمودند گویا شما در جانشینی من اختلاف دارید، آگاه باشید که هر کسی به امامت، امام هادی (علیه السلام) ایمان داشته باشد ولی، امامت فرزند مرا قبول نکند، مانند کسی است که نبوت تمام پیامبران را قبول کند، ولی نبوت رسول خدا حضرت محمد (ص) را انکار کند، زیرا که اطاعت آخرین امام ما مثل اطاعت از اولین امام ما می باشد، هر کس آخرین ما را انکار کند همانا اولین ما را انکار کرده، و غیبت امام مهدی (عج) بقدری خواهد بود، که عده ای گمراه شده و آن را تکذیب می کنند، ولی عده دیگر با ایمان باقی می مانند او غایب می شود از چشمان مردم ولی یاد و ذکرش از دل دوستانش غایب و خالی نمی شود.