فهرست کتاب


خودی و غیر خودی

محمد رضا اکبری

دعای مطالعه:

الهم اخرجنی من ظلمات الوهم و اکرمنی بنور الفهم. اللهم افتح علینا ابواب رحمتک و انشر علینا خزائن علومک برحمتک یا ارحم الراحمین
مفاتیح الجنان
خداوندا مرا از تاریکی و هم و خیال در آور و به روشنی فهم گرامی دار. خداوندا درهای رحمتت را بر ما بگشا و گنجینه های علومت را بر ما بازگردان. به رحمت خودت ای مهربان ترین مهربانان.

مقدمه ناشر:

یکی از حرکت های مهم فکری و فرهنگی امام خمینی معرفی چهره واقعی اسلام عزیز بود. او با ارائه معیارهای ناب و شفاف شناخت حق را از باطل، راه از بیراهه و دوست از دشمن را آسان نمود و قدرت تحلیل درست و بهنگام مردم از حوادث و امور جاری انقلاب و کشور را بالا برد. اما دشمن با برنامه ریزی دراز مدت، صرف هزینه های زیاد، و استفاده ابزاری از نیروهای غافل خودی در صدد ایجاد ابهام و خدشه در این معیارها بر آمد. او با ارائه معیارهای التقاطی، مبهم و گمراه کننده به انحراف مسیر و هدف انقلاب اسلامی پرداخت و تا حدودی بر تیره سازی آسمان شفاف اندیشه های الهی مردم موفق شد، و به خیال باطل خود برای آینده انقلاب خط و نشان کشید. در این هنگام رهبر حکیم و فرزانه انقلاب حضرت آیة الله خامنه ای ایده مبارک خودی و غیر خودی را به منظور ارائه دقیق معیار و میزان جهت مرز بندی بین دوست و دشمن، خنثی سازی برنامه های دشمنان و تقویت ابتکار عمل دوستان انقلاب بیان فرمود. این مرز بندی حکیمانه موجب مسرت و خوشحالی طیف مؤمنین و پریشان خاطری و کینه دشمن گردید. ابزار حساسیت های فراوان، مخالفت ها و زیر سؤال بردن موضوع دلیل بر اصابت دقیق تیر به اهداف دشمن است. این پدیده بکر و جدید باید توسط ارباب اندیشه و قلم مورد بررسی، تحقیق و تبیین قرار می گرفت.
در همین راستا کتاب حاضر با عنوان خودی و غیر خودی توسط دانشمند و محقق گرانمایه، حضرت حجة الاسلام و المسلمین محمد رضا اکبری تألیف گردید. این کتاب دارای دوازده فصل و در بردارنده تاریخچه، تعرف دقیق، دلایل طرح موضوع، ضرورت مرز بندی، انگیزه های انکار مسئله، سیری در معارف، اصول و اهداف خودی و غیر خودی، عوامل تهدید و پایداری خودی ها و طرح سخنانی سازنده با خودی ها و غیر خودی هاست.
کتابی که در پیش رو دارید تحفه ای است الهی که خداوند توفیق تألیف آن را با قلمی شیوا، روان، گویا، منطقی و صریح به مؤلف داده است. این کتاب هدیه ای است به کسانی که می خواهند خودی و غیر خودی را بخوبی بشناسند و خود را با معیارها، اصول و اهداف و حرکت های خودی منطبق سازند. به غیر خودی های فریب خورده که قصد بازگشت به دامن پر مهر اسلام ناب و خودی ها را دارند، و دیگر نمی خواهند ابزار فرهنگی و اجرائی دست دشمنان باشند به خودی هایی که می خواهند صفوف فولادینشان را استحکام بخشند، به همه اقشار از عالم و عابد، زن و مرد و پیر و جوان که می خواهند پاکیزه زندگی کنند و با پاکی به محضر خداوند بار یابند. به آنهایی که می خواهند با حجت الهی زندگی کنند و دغدغه تکلیف دارند، به آنهایی که می خواهند دنیایی عزتمند و آخرتی آباد داشته باشند.
در پایان به کسانی که در این وانفسای فرهنگی و هجوم دشمنان به اسلام و فرهنگ اسلامی احساس مسئولیت می کنند توصیه می کنیم کتاب حاضر از بهترین دست مایه هایی اصیل فرهنگی و سیاسی صالح جامعه اسلامی به شمار رود. خداوند اندیشه و عمل و امکانات و امتیازات هر یک از ما را در خدمت به اسلام عزیز و ارزش های متعالی انقلاب اسلامی قرار دهد.
انشاء الله.

فصل اول: تاریخچه خودی و غیر خودی

حرکت های خودی نسیم های بهاری است که در تاریخ می وزد.