فهرست کتاب


ویژگیهای امام حسین علیه السلام (ترجمه:الخصائص الحسینیّة)

آیت الله شیخ جعفر شوشتری‏

مقدّمه محقّق

سلام و درود بر خورشید جهان افروزی که درخشش نور او، تمام هستی را از ناسوت تا ملکوت و از ملکوت تا لاهوت، فراگرفته و دیده تمام ساکنان آسمان و زمین، انبیا و اولیا را در مقابل عظمت خود، خیره ساخته است.
سلام و درود بر ماه جهان تابی که شعاع نور او قلوب تمام جنّ و انس، ملکوتیان و جبروتیان را روشنی بخشیده و همه را در برابر همّت والا واراده فولادین خویش، مبهوت و حیران نموده است.
سلام و درود بر بزرگ آموزگار آزادی که با شعار:
لااری الموت الاّ سعادة والحیاة مع الظّالمین الاّ برماً
چگونه بودن و چگونه شوریدن بر علیه ستم و ستمگری را، بر تمام آزادمردان و ژرف اندیشان عالم آموخت.
سلام و درود بر بزرگ انقلابی تاریخ بشریّت که با قیام پرشکوهش، ابر سیاه جهل و نادانی و شرک و بی دینی را که بر روی افکار پوسیده مردم سایه افکنده بود، برطرف کرد و پرده های ضخیم ظلمت را پاره نمود وخفتگان را بیدار و غافلان را آگاه کرد و مدّعیان دروغین خلافت وامامت را رسوا ساخت.
سلام و درود بر پیشوای عاشق پیشه ای که چگونه عشق ورزیدن به معشوق و جانبازی در راه عشق و فداکاری برای رسیدن به محبوب را، بر تمام شیفتگان عشق و دلباختگان محبّت آموخت.
سلام و درود بر ناخدای کشتی نجات که اسلام راستین محمّدی صلی الله علیه و آله و تشیّع پویای علوی را که به دست کفرپیشگان مسلمان نما ومشرک صفتان موحّد صورت، نجات داد و مسلمانانی که در طوفان سهمگین بیداد و ستم در حال غرق شدن بودند، به ساحل نور و هدایت رهنمون ساخت.
سلام و درود به مشعلدار حرّیّت و آزادگی که با فریاد:
فکونوا احراراً فی دنیاکم.
تمام ابعاد آزادی و آزادگی و همه انواع استعمار و استبداد را برای تمام نسلها در تمام عصرها ترسیم نمود و چگونه زیستن و چگونه مردن را برای همگان، در تمام مقاطع تاریخ معیّن فرمود.
سلام و درود بر تجسّم راستین اسلام و حقیقت گویای توحید که نحوه عبودیّت و بندگی در برابر حق را روشن کرد و تمام حیله های کفر و شرکِ در زیر پرچم اسلام و توحید، در جهت نابودی اسلام راستین و توحید واقعی را بیان نمود.
سلام و درود بر بزرگ فاتح دین و مذهب که با فریاد:
یاسیوف! خذینی!
چگونه جانبازی کردن برای رهایی دین از چنگال بیدادگران را بر تمام رزمندگان و جهادگران و حامیان دین و مذهب، نشان داد.
سلام بر شایسته ترین وارث آدم و وارسته ترین فرزند خاتم صلی الله علیه و آله وگرامیترین یادگار مرتضی علیه السلام و عزیزترین دلبند زهرا علیها السلام .
سلام بر او که بردبارتر از ایّوب، مقاومتر از یعقوب، قهرمانتر از یوسف، باشکوه تر از سلیمان، شجاعتر از موسی و مهربانتر از عیسی بود.
سلام بر او که مِهر پیامبر صلی الله علیه و آله در دل و شجاعت علی علیه السلام در کف و فریاد زهراعلیها السلام بر سر و شکیبایی حسن علیه السلام در سینه داشت.
سلام بر آنکه ملکوتیان از صبر او در حیرت، جبروتیان در یاری او در حسرت، انبیا در غم او گریان و اولیا در مصیبت او نالانند.

تحقیق

تحقیق کتاب پرارج و گرانسنگ الخصائص الحسینیّة اثر فقیه گرانقدر و خطیب توانا «شیخ جعفر شوشتری» که بحقّ عاشق دلسوخته قافله سالار عشق و شیفته پیشوای راستین شهیدان و دلباخته سرور آزادگان، حضرت حسین بن علی علیهما السلام بود، که به هنگام بیان مصائب آن حضرت، هم خود آتش می گرفت و هم شعله های آتش را در قلب هر شنونده شعله ورمی ساخت می باشد.
این تحقیق بنا به پیشنهاد برادر ارجمند و عاشق دلداده اهل بیت عصمت وطهارت، جناب آقای «حاذق فر» مدیر محترم «انتشارات حاذق» و ترجمه برادر فاضل و گرامی و سخنور فرزانه، حجّت الاسلام والمسلمین جناب آقای کرمی با قلم شیوا و حماسی در سال 1372 پایان پذیرفت.
در گذشته ترجمه های متعدّدی بر این کتاب نگاشته شده مانند:
1 - وسائل المحبّین از میرزا محمّد حسین شریعتمدار تبریزی متوفّای 1331. (الذریعة: 25/72).
2 - رسائل المحبّین از سیّد محمّد باقر طباطبائی یزدی متوفّای 1298. (الذریعة:18/375).
3 - دمع الحسین علی خصائص الحسین علیه السلام از میرزا محمّد حسین مرعشی شهرستانی متوفّای 1315. (الذریعة:8/164) که اخیراً به نام اشک روان بر امیر کاروان چاپ گردیده.
4 - ترجمه خصائص الحسین علیه السلام از محمّد جوادبن حسن.
5 - ترجمه خصائص الحسین علیه السلام از محمّد حسین بن عبداللَّه خوانساری.
6-ترجمه خصائص الحسین علیه السلام ازمحمّدصالح استرآبادی متوفّای 1313.
7 - ترجمه خصائص الحسین علیه السلام از محمّد باقر نیرومند نوه مؤلّف.
8 - فیوضات مسعودیّه از سیّد مهدی موسوی دزفولی.
همچنین شرحهای متعدّدی بر این کتاب به قلم یکی از شاگردان مؤلّف و شیخ جعفر شوشتری معروف به شرف الدّین و میرزا اسداللَّه کاشانی نوشته شده است.
در پایان بر خود لازم می دانم که از همسر گرامی خویش که در ویرایش، مقابله، تطبیق مآخذ و استخراج پاره ای از آنها، از هیچ کوششی دریغ نورزیدند، صمیمانه سپاسگزاری نمایم.
وهمچنین از سایر عزیزانی که در مقابله و تصحیح، مارا یاری نمودند تشکر نموده واجر همگان را به قافله سالار عشق حضرت سیّد الشّهداء علیه السلام واگذار نمایم.
مؤسّسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر علیه السلام
سیّد محمّد حسینی

حدیث

عن النّبی صلی الله علیه و آله : «اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرارَةً فی قُلوُبِ الْمُؤْمِنینَ لاتَبْرَدُ اَبَداً»
پیامبر گرامی در حالی که حضرت حسین علیه السلام را بر زانوی مهر نشانده بود و باران محبّت بر او می باراند فرمود:
براستی که برای شهادت حسین علیه السلام در قلبهای مردم باایمان، شور و حرارت وصف ناپذیر و جاودانه ای است که به سردی نخواهد گرائید.
مستدرک الوسائل: ج 10، ص 318.