فهرست کتاب


طعم خوب بندگی «نکته هایی از بزرگان علم و دین »

غلامحسن اسدی ملا محله‏ای

مرحوم آیت الله سید محسن حکیم (وفات 1348 ش)

بعد از فاجعه 15 خرداد این تلگراف از طرف معظم له خدمت آیت الله آشتیانی مخابره شد.
تهران: آیت الله آشتیانی دامت برکاته
خبر حوادث خونین ایران را که همواره موجب شدت یافتن زخمهای حوادث گذشته بسیار نزدیک می باشد، دریافت داشتم، یقین دارم اصرار مسئولین امور، در پیروی از سیاست کوبیدن و ارعاب مردم در فاصله هایی پی در پی کاشف از عجز آنها در اداره امور مملکت است، باید از این گونه سیاست بازی بهراسند که بطور قطع آنها را به پرتگاه سقوط مبتلا خواهد ساخت و اندیشه بد دامنگیر صاحبش خواهد شد.
نفرت و استنکار شدید ما را به مسئولین امور از این نحو رفتار ناهنجار به عموم مؤمنین به خصوص طبقه روحانیون ابلاغ نمائید لاتحسبن الله غافلاً عما یعمل الظالمون (محسن الطباطبائی الحکیم).
اگر سیاست به معنای اصلاح امور مردم و تلاش برای بالا بردن و پیشرفت آنها و نیک تر ساختن کارهایشان باشد... پس دین مقدس اسلام جز برای پرداختن بدین امور نیامده است و طبیعی است که مؤمنان باید با همه توان بدان پرداخته، آن را واجب بدانند. (97)

علامه شیخ عبدالحسین امینی (وفات 1349 ش)

می فرماید: هر گاه پشت میز می نشستم که الغدیر را بنویسم مثل اینکه علی علیه السلام را در کنار میز می دیدم که مطالب را به من دیکته می فرمود.(98)

مرحوم آیت الله حاج سید محمد هادی حسینی میلانی (وفات 1354 ش)

وقتی در جریان زلزله کاخک و گناباد، عده کثیری از طلاب حوزه علمیه مشهد مقدس را جهت یاری رسانیدن به آسیب دیدگان و انجام وظایف شرعیه در گذشتگان به منطقه اعزام داشتند، به آنها گفتند:
مبادا اسمی از من بیاورید، شما فرستادگان حضرت بقیه الله (عج) هستید.
مرحوم آیت الله میلانی بعد از تبعید امام خمینی رحمه الله در سپیده دم روز 13 آبان سال 1343، نامه ای خدمت امام خمینی رحمه الله مرقوم داشته که در قسمتی از آن چنین آمده است:
راه شما که وارث انبیاء علیهم السلام هستید، همان راهی است که خدا برای پیغمبران اولوالعزم و ائمه هدی علیهم السلام معین فرموده. (99)