فهرست کتاب


طعم خوب بندگی «نکته هایی از بزرگان علم و دین »

غلامحسن اسدی ملا محله‏ای

آیت الله حاج آقا حسین طباطبائی بروجردی (وفات 1340 ش)

چند روز قبل از فوت آیت الله العظمی بروجردی، عده ای خدمت ایشان می رسند در حالیکه آقا را خیلی ناراحت می بینند.
آقا در چنین حالتی می گوید: خلاصه، عمر ما گذشت، و ما می رفتیم و نتوانستیم چیزی برای خود از پیش بفرستیم و عمل با ارزشی انجام دهیم.
یکی از حضار گفت: آقا شما دیگر چرا؟ ما بیچاره ها باید این حرف را بزنیم، شما چرا؟ بحمدالله شما این همه آثار خیر از خود باقی گذاشته اید، این همه شاگرد تربیت کرده اید این همه کتبی که به یادگار نهاده اید، با این عظمت و مدرسه های فراوان ساخته اید...
وقتی سخنش تمام شد، آن حضرت فرمود: که ظاهراً حدیث قدسی باشد خلص العمل الناقد بصیر بصیر و با این جمله همه حضار را منقلب کردند.(96)

مرحوم آیت الله سید محسن حکیم (وفات 1348 ش)

بعد از فاجعه 15 خرداد این تلگراف از طرف معظم له خدمت آیت الله آشتیانی مخابره شد.
تهران: آیت الله آشتیانی دامت برکاته
خبر حوادث خونین ایران را که همواره موجب شدت یافتن زخمهای حوادث گذشته بسیار نزدیک می باشد، دریافت داشتم، یقین دارم اصرار مسئولین امور، در پیروی از سیاست کوبیدن و ارعاب مردم در فاصله هایی پی در پی کاشف از عجز آنها در اداره امور مملکت است، باید از این گونه سیاست بازی بهراسند که بطور قطع آنها را به پرتگاه سقوط مبتلا خواهد ساخت و اندیشه بد دامنگیر صاحبش خواهد شد.
نفرت و استنکار شدید ما را به مسئولین امور از این نحو رفتار ناهنجار به عموم مؤمنین به خصوص طبقه روحانیون ابلاغ نمائید لاتحسبن الله غافلاً عما یعمل الظالمون (محسن الطباطبائی الحکیم).
اگر سیاست به معنای اصلاح امور مردم و تلاش برای بالا بردن و پیشرفت آنها و نیک تر ساختن کارهایشان باشد... پس دین مقدس اسلام جز برای پرداختن بدین امور نیامده است و طبیعی است که مؤمنان باید با همه توان بدان پرداخته، آن را واجب بدانند. (97)

علامه شیخ عبدالحسین امینی (وفات 1349 ش)

می فرماید: هر گاه پشت میز می نشستم که الغدیر را بنویسم مثل اینکه علی علیه السلام را در کنار میز می دیدم که مطالب را به من دیکته می فرمود.(98)