فهرست کتاب


طعم خوب بندگی «نکته هایی از بزرگان علم و دین »

غلامحسن اسدی ملا محله‏ای

آیت الله ابوالقاسم کاشانی (وفات 1340 ش)

... احمد قوام باید بداند که در سرزمینی که مردم رنجدیده آن پس از سالها رنج و تعب، شانه از زیر بار دیکتاتوری بیرون کشیده اند، نباید رسماً اختناق افکار عقاید را اعلام و مردم را به اعدام جمعی تهدید نماید. من صریحاً می گویم که بر عموم برادران مسلمان لازم است در این راه جهاد اکبر، کمر همت بر بسته و برای آخرین مرتبه به صاحبان سیاست استعمار ثابت کنند که تلاش آنها در بدست آوردن قدرت و سیطره گذشته محال است... (94)
بزرگی دولتها و قدرت آنها در احترام به قوانین است و همه باید در برابر عظمت آن زانو زده و فکر قانون شکنی را از خود بدور دارند و همواره در ادوار گذشته، خود ایشان (اشاره به نخست وزیر وقت دکتر مصدق) هم مؤید این نظر و معترف به این رویه بوده اند.
باید با مردم بود تا در آغوش قدرت و توانائی و پشتیبانی آنها به نتیجه اصلی مبارزه علیه استعمار و نجات مملکت توفیق حاصل آید.
خطاب به مصدق می گوید:
روزی که نماینده مجلس بودید با صدای بلند فریاد می زدید کسانی که می خواهند از قدرت غیر قانونی استفاده کنند یا نمایندگانی که کمک در تسلیم اختیارات قانونگزاری به یک فرد و یا دولتی می نمایند به حقوق عامه خیانت کرده اند.
آقای دکتر مصدق من و جناب عالی در راه موفقیت ملت ایران و نیل به آزادی طبقات محروم کشور و مبارزه بر علیه استعمار قدمهای بلند برداشته ایم و از کمک ملت ایران در این راه پرافتخار برخوردار گردیده ایم، انصاف اجازه نمی دهد که در این جهاد بزرگ با آن همه فداکاری که مردم ایران نموده اند به جای پاداش آنان، دست در حقوق و آزادی آنها نموده و قانون اساسی را که ضامن حیات و بقاء استقلال و ملیت آنهاست از اعتبار بیندازیم. شما مدعی هستید که از اختیارات، سوء استفاده نمی کنید ولی هستند کسانی که بعد از من و شما می آیند و از این قدرتهای غیرقانونی به ضرر جامعه ملت ایران و بر علیه مردم سوء استفاده خواهند نمود و آه نفرین مردم ایران تا دامنه قیامت بر دامان شما خواهد بود.
از امثال من و شما در چنین مرحله ای از عمر زیبنده نیست برخلاف عهدی که با خدای خود خلق خدا داریم رفتار نمائیم که موجب طعن و لعن آیندگان شویم...
تکیه گاه من خداوند بزرگ و حقیقت روح اسلام و تعالیم رسول اکرم صلی الله علیه و آله که مشروطیت ایران نیز با آن استوار می باشد و امر هم شوری بینهم از آن سرچشمه می گیرد.
من یقین دارم که با شما نصایح بی آلایش مرا خواهید پذیرفت و اگر بازگشت ننمائید و قصد تجاوز به حقوق عامه را به کنار ننهید، روزی بر آن تأسف خواهید خورد که پشیمانی سودی نخواهد داشت.(95)

آیت الله حاج آقا حسین طباطبائی بروجردی (وفات 1340 ش)

چند روز قبل از فوت آیت الله العظمی بروجردی، عده ای خدمت ایشان می رسند در حالیکه آقا را خیلی ناراحت می بینند.
آقا در چنین حالتی می گوید: خلاصه، عمر ما گذشت، و ما می رفتیم و نتوانستیم چیزی برای خود از پیش بفرستیم و عمل با ارزشی انجام دهیم.
یکی از حضار گفت: آقا شما دیگر چرا؟ ما بیچاره ها باید این حرف را بزنیم، شما چرا؟ بحمدالله شما این همه آثار خیر از خود باقی گذاشته اید، این همه شاگرد تربیت کرده اید این همه کتبی که به یادگار نهاده اید، با این عظمت و مدرسه های فراوان ساخته اید...
وقتی سخنش تمام شد، آن حضرت فرمود: که ظاهراً حدیث قدسی باشد خلص العمل الناقد بصیر بصیر و با این جمله همه حضار را منقلب کردند.(96)

مرحوم آیت الله سید محسن حکیم (وفات 1348 ش)

بعد از فاجعه 15 خرداد این تلگراف از طرف معظم له خدمت آیت الله آشتیانی مخابره شد.
تهران: آیت الله آشتیانی دامت برکاته
خبر حوادث خونین ایران را که همواره موجب شدت یافتن زخمهای حوادث گذشته بسیار نزدیک می باشد، دریافت داشتم، یقین دارم اصرار مسئولین امور، در پیروی از سیاست کوبیدن و ارعاب مردم در فاصله هایی پی در پی کاشف از عجز آنها در اداره امور مملکت است، باید از این گونه سیاست بازی بهراسند که بطور قطع آنها را به پرتگاه سقوط مبتلا خواهد ساخت و اندیشه بد دامنگیر صاحبش خواهد شد.
نفرت و استنکار شدید ما را به مسئولین امور از این نحو رفتار ناهنجار به عموم مؤمنین به خصوص طبقه روحانیون ابلاغ نمائید لاتحسبن الله غافلاً عما یعمل الظالمون (محسن الطباطبائی الحکیم).
اگر سیاست به معنای اصلاح امور مردم و تلاش برای بالا بردن و پیشرفت آنها و نیک تر ساختن کارهایشان باشد... پس دین مقدس اسلام جز برای پرداختن بدین امور نیامده است و طبیعی است که مؤمنان باید با همه توان بدان پرداخته، آن را واجب بدانند. (97)