کلام برتر «سخنان حضرت علی (ع) درباره نماز »

نویسنده : خدابخش کرمیان زیارانی

مقدمه:

باسمه تعالی
کلام علی کلام علی - و ما قاله المرتضی مرتضی
سخنان امام علی علیه السلام کلام برتر است و آنچه مرتضی علیه السلام فرموده است، پسندیده خاطرات.
از دیر باز کسانی که با کلمات و سخنان امام علی بن ابیطالب علیه السلام آشنایی داشته اند بر این باور بوده اند که فرمایشهای آن امام بزرگوار در اوج فصاحت و بلاغت است، نه تنها زیبایی لفظ و آرایش واژگان و موسیقای کلمات گوش را می نوازد و بر زبان می تراود؛ بلکه عمق محتوای آنها نهال حکمت را در روح انسان با دور می سازد و گوش جان او را به دریافت معارفی والا و بالا منزلت می بخشد. بسیاری از پیشینیان از شیفتگان و دلدادگان مولا علیه السلام در گلشن کلمات او گشته اند و هر کدام به وسع و امکان دسته گلی به هدیه آورده اند. پسینیان نیز به تأسی از آنان خواسته اند و از قافله گل چینیان گلزار علوی عقب نمانند، آنها نیز وارد شده اند. آنچه در این دفتر گرد آمده است، مجموعه ای از فرمایشهای امام علی ابن ابیطالب (علیه السلام) که درباره نماز از زبان و بیان ایشان جاری شده و یا به قلم و بیان ایشان صادر گشته است. نماز در نگاه امیرالمؤمنین (علیه السلام) عهد و پیمان الهی است که رشته بندگی را استوار می دارد و جان و روان انسان را در زلال خویش طهارت می بخشد، بنابراین خوشتر آن دیدم در سالی که به نام و یاد امام علی بن ابیطالب (علیه السلام) عطر و بو گرفته است شادابی جان دوستان آن حضرت در زلال جاری کلمات ایشان که به رایحه نماز نیز آغشته است دو چندان شود و یادگاری از فضای معنوی امسال و دسته گلی از گلگشت نمازیان در بوستان علوی (علیه السلام) به همه شیفتگان و شیعیان خاندان اهل بیت (علیه السلام) فراهم آید.
این مجموعه به همت برادر ارجمند جناب آقای خدا بخش کرمیان زیارانی گرد آوری و تنظیم شده است، آرزومند توفیقات ایشان در دوام خدمت به اسلام و مسلمین در سایه رهبری مقام منیع ولایت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای هستیم؛ بزرگی که به تدبیر و اقدام ایشان امسال سال امام علی بن ابیطالب (علیه السلام) نامیده شد.
در آستانه غدیر 1421
معاونت تحقیق و تالیف
ستاد اقامه نماز

پیام مقام معظم رهبری به اولین اجلاس اقامه نماز

نماز و طهارت روح
بسم الله الرحمن الرحیم
در میان خصلتهای نکوهیده که سلامت جان و راحت زندگی را با خطر و مانع مواجه می سازند، تکبر از پر آفت ترین آنها است. خود برتربینی و سرکشی برخاسته از آن، چه بسیار حقیقتهای را ناشناخته، و چه راههای فضیلت را ناپیموده می گذارد، و چه کینه ها و خصومتهای نابحق و چه زشتیها و ناهنجاریها که پدید می آورد. آری تکبر، حجاب حقیقت و خار راه فضیلت و دشمن صفا و صداقت، و انگیزه ی دشمنی و شرارت است. آحاد و جامعه های بشری از آغاز خود تاکنون، ضایعات بیشماری را از کبر و خود پسندی اقوام و افراد، و سرکشی ها و تعصبات ناشی از آن، تحمل کرده اند و می کنند.
عبادات اسلامی و بیش از همه نماز، برای زدودن این آفات از جان آدمیان از جمله درمانهای مؤثر و کار آمد می باشند.
نماز آنگاه که با حال و حضور و آداب، گزارده شود. روح آدمی را به نیازمندی ذاتی وی آشنا می سازد. و ریشه ی کبر و تفاخر و جبروت موهوم را در درون او می سوزاند. خشوع در برابر پروردگار، نور بصیرت را بر دل او می تاباند و سایه ی هم آولد خود بزرگ بینی را از آن می زداید:
فرض الله الایمان تطهیراً من الشرک و الصواة تنزیهاً عن الکبر (1)
چه نیکو است به سخن پیشوای پرهیزکاران و امیرالمؤمنین (علیه السلام) گوش فرادهیم و ستایش نماز را در سالی که مزین به نام والای اوست از بیان ستوده او بشنویم. در نهج البلاغه چنین آمده است:
و عن ذلک ما حرس الله عباده المؤمنین بالصلوات و الزکوات و مجاهدة الصیام فی الایام المفروضات تسکیناً لا طرافهم و تخشیعاً لا بصارهم و تذلیلاً لنفوسهم و اذهابا الخیلاء عنهم. (2)
یعنی: خداوند بندگان مؤمن را با نمازها و زکاتها و روزه های دشوار از کبر و خودبینی محافظت و حراست می کند، به پیکر آنان آرامش می بخشد، به دیدگان آنان فروتنی می دهد، نفس آنان را رام می سازد، دلهای آنان را افتادگی می آموزد، و خود پسندی را از آنان دور می کند.
در کشور اسلامی ما همه آحاد مردم بویژه بلند پایگاه علمی و اجتماعی و مالی، به این خصوصیات نیاز مندند. بلای طغیان و تجاوز، و زورگویی، و زیاده طلبی، و تحقیر دیگران، و نادیده گرفتن حق صاحبان حق، امروز بزرگترین آفت جوامع بشری و جامعه جهانی است. و علاج این همه، در این بیان والای علوی (علیه السلام) است.
توجه به این واقعیتها، نقش برجسته نماز و نیایش را در چشم اهل بصیرت و انصاف آشکار می سازد و اهتمام به ترویج و تعریف این فریضه پر راز و رمز را، بر دو آگاهان جامعه می نهد.
اینجانب ضمن سپاسگزاری از شما که به کار نماز و معرفی و اقامه آن پرداخته اید، بار دیگر به توصیه هائی که در پیامهای گذشته کرده ام تأکید می ورزم. نسل جوان و نیک نهاد کشور را با قدردانی از فرصت نماز که فرصت شکفتگی معنوی و پالایش روحی است، فرا می خوانم. به مسئولان فرهنگی و رسانه یی و همه مبلغان دینی اهمیت ترویج این فریضه و نقش بی همتای آن در پرورش فضیلتها و زدودن فسادها را یادآوری می شود و از همه ی خدمتگزاران این راه، و دلسوزان امر نماز که با قلم و بیان و مال و آبرو و حضور خود، به اقامه نماز کمک می کنند صمیمانه تشکر می کنم.
امید است همگی مشمول رحمت الهی و دعای حضرت بقیة الله ارواحنا فداه باشید.
و السلام علیکم و رحمة الله
سید علی خامنه ای
19/6/79

فصل اول: اهمیت و فضیلت نماز