خوردنیها و آشامیدنیها از نظر پیشوایان علم و دین

سید محمد تقی حکیم با همکاری دکتر رهنما چیت ساز

کاهو:

کاهو خواب آور و برای هضم غذا مفید است.
پیامبر اکرم (ص)
به خوردن کاهو عادت کنید، زیرا کاهو خون را تصفیه می کند
امام صادق (ع)
کاهو سبزی اشتهاآور و ممتازی است که خواص زیادی به آن نسبت می دهد. کاهو برای اشخاص مبتلا به نفریت و بیماران عصبی و کبدی توصیه شده. اثر ضد تب، ضد روماتیسم و ضد خونریزی نیز به آن نسبت داده می شود. گذشته از خواص فوق، کاهو به سبب داشتن ماده ای به نام لاکتوکاریوم )Lactucarium( خواب آور است. در درمان برونشیت های سخت، سیاه سرفه، تحریکات عصبی و رفع سیلان منی و روماتیسم نیز مؤثر است.
کاهو به علت داشتن مقدار زیادی سلولز، تخلیه امعاء را آسان می کند و برای مبتلایان به یرقان، انسداد مجرای کیسه صفرا و حبس البول، و نیز اشخاصی که کلسترول خونشان زیاد است و استعداد چاق شدن دارند، بسیار مفید است. خاصیت مهم دیگر کاهو تعدیل امیال جنسی، بواسطه داشتن مقدار زیادی ویتامین E (6 میلی گرم در 100 گرم کاهو) است. مصرف توأم آن با سرکه انگبین مزه آن را مطبوع و هضمش را آسان می کند.
در 100 گرم کاهو مواد زیر موجود است.
پروتید 2 گرم
گلوسید 5 گرم
لیپید 4 / گرم
و مقداری آهن، مس، فسفر، کلسیم، سدیم، منگنز و ویتامینهای A (به مقدار زیاد) E.C.B هر 100 گرم کاهو تولید 30 کالری حرارت می کند.

کدو:

کدو زیاد بخورید، زیرا کدو غم و اندوه را برطرف می کند
پیامبر اکرم (ص)
خوردن کدو با عدس، رقت قلب می آورد
پیامبر اکرم (ص)
پیغمبر اکرم (ص)، کدو را دوست می داشت و دست می برد تا آن را از میان کاسه غذا جست و جو کند و میل فرماید.
امام صادق (ع)
پیغمبر اکرم (ص) از کدو خوشش می آمد و به زنان خود دستور می داد تا هر وقت که گوشت می پزند، کدو در آن بریزند.
کدو برای قولنج مفید است.
امام صادق (ع)
از جمله وصایای پیغمبر (ص) به علی (ع) این بود که فرمود: یا علی ! به خوردن کدو عادت کن؛ زیرا کدو دماغ و عقل را زیاد می کند.
امام موسی کاظم (ع)
مغز تخمه کدو و دارای اثر ضد کرم است. از محاسن آن این است که سمی نیست و می تواند در رفع کرم اطفال مورد استفاده قرار گیرد. برای این کار مغز تازه تخمه کدو را می کوبند و با عسل با مربا مخلوط و مصرف می کنند. خوردن یک مسهل روغنی پس از 4 تا 5، دفع کرم بی حرکت را تسهیل می کند.
کدو ادرار را افزایش می دهد و یرقان را برطرف می سازد. و تب بر نیز هست. کدو سینه را نرم و خلط و سرفه را آسان می کند.
در استعمال خارجی، اگر کدو حلوایی پخته و گرم گرم، به صورت مالیده شود، و نیم ساعت در همان حال باقی بماند، رنگ چهره را باز می کند و صورت را براق و زیبا می سازد.
روغن تخم کدو برای تسکین درد بو اسیر بسیار نافع و جوشانده گل آن برای سینه بسیار مفید است.

کرفس:

پیغمبر اکرم (ص) فرمود: به خوردن کرفس عادت کنید؛ زیرا این سبزی خوراک پیغمبران خدا بوده است.
امام صادق (ع)
نادر، خادم حضرت موسی بن جعفر می گوید: آن حضرت یادی از کرفس کرد و فرمود: شما مردم اشتها به کرفس دارید و آن را می خورید و هر حیوان جنبنده ای غیر از آدمیان نیز از آن استفاده می کند، به این ترتیب که آنها بدنشان را به این سبزی می مالند.
کرفس حافظه را زیاد و قلب را پاک می کند و دیوانگی جذام و پیسی را برطرف می نماید.
از ریشه کرفس قرنهاست که در درمان آب آوردن انسان، بیماری نقرس، روماتیسم، زیاد شدن اسید اوریک خون، سنگ کلیه، یرقان، آسم، ضعف اعصاب، نفخ و بیماریهای مثانه استفاده می شود. کرفس مدر، مقوی معده، ضد اسکوربوت (به علت داشتن مقدار زیادی ویتامین C، نیرو دهنده، بادشکن، صفرا بر و تب بر نیز هست. سابقاً از شیره تازه برگهای آن، در رفع تبهای نوبه استفاده می شده است. ساقه و برگهای کرفس را نباید دور ریخت، بلکه باید آن را خشک کرد و برای خوشمزه کردن آش و سوپ استفاده کرد.
اشخاصی که به ورم کلیه مبتلا هستند، نباید آن را مصرف کنند.
کرفس سرشار از سدیم، پتاسیم، کلسیم، فسفر و نیز ویتامین های C.B.Aاست.