خوردنیها و آشامیدنیها از نظر پیشوایان علم و دین

سید محمد تقی حکیم با همکاری دکتر رهنما چیت ساز

کاسنی

کسی که شب بخوابد و در شکم او هفت برگ کاسنی باشد در آن شب از قولنج ایمن خواهد بود
امام صادق (ع)
کسی که می خواهد آب نطفه و در نتیجه، فرزندان او افزون شود، باید کاسنی زیاد بخورد.
امام صادق (ع)
کاسنی سبزی خوبی است. هیچ برگی از کاسنی نیست مگر آن که قطره ای از قطرات آب بهشت روی آن باشد.
امام صادق (ع)
کاسنی بخورید، زیرا کاسنی آب نطفه را زیاد و فرزندان را نیکو می کند، و موجب زیادی اولاد ذکور می گردد.
امام صادق (ع)
شما خیال می کنید کاسنی سرد است، در صورتی که چنین نیست کاسنی معتدل است و برتری آن بر سبزیها مانند برتری ما (اهل بیت) بر مردم است.
امام صادق (ع)
پیغمبر اکرم (ص) از سبزیها کاسنی، و علی (ع) ریحان و فاطمه علیهاالسلام خرفه را دوست می داشت.
امام صادق (ع)
یکی از اصحاب می گوید که حضرت رضا (ع) فرمود: کاسنی شفای هر دردی است، و هر مرضی که در باطن آدمی باشد، کاسنی آن را ریشه کن می کند.
روزی یکی از خدمتکاران به تب و سردرد مبتلا شد. حضرت دستور داد تا کاسنی آوردند و ضمادی درست کرد، به این ترتیب که کاسنی را روی کاغذی پهن کرد و روغن بنفشه روی آن ریخت و آن را بر سر آن خدمتکار گذاشت. سپس فرمود: کاسنی تب بر است و برای رفع سردرد، بسیار مفید.
کلیه قسمتهای گیاه کاسنی مخصوصاً ریشه و برگهای آن تقویت کننده عمومی، مقوی معده، مدر، تصفیه کننده خون، ملین، صفرا بر و تب بر است. از کاسنی به عنوان اشتها آور، رافع قولنجهای کبدی، زردی، نارسایی اعمال کبدی، وجود خون در ادرار، اخلاط خونی، تبها نوبه بیماریهای پوستی زیاد استفاده می شود.
له شده برگهای تازه کاسنی، برای آرام کردن ناراحتیهای جلدی ناشی از التهاب و تحریک، بسیار مؤثر و مفید است.
گفته می شود که کاسنی حتی در قرون قبل از میلاد مسیح نیز شناخته شده و مصرف می شده است. جالینوس حکیم سالاد کاسنی را مقوی معده می دانست و شیره آن را برای رفع چشم درد و مسمومیتها توصیه می کرد. شهرت درمانی این گیاه بیشتر به خاطر سهولت شناخت آن و اعتقاد عمومی بر مفید بودن آن در بیماری های کبدی است، بطوری که هنوز هم مردم اثرات درمانی زیادی برای آن قائل هستند. عرق کاسنی یک ماده شناخته شده بین مردم است که به عنوان خنکی بکار برده می شود.

کاهو:

کاهو خواب آور و برای هضم غذا مفید است.
پیامبر اکرم (ص)
به خوردن کاهو عادت کنید، زیرا کاهو خون را تصفیه می کند
امام صادق (ع)
کاهو سبزی اشتهاآور و ممتازی است که خواص زیادی به آن نسبت می دهد. کاهو برای اشخاص مبتلا به نفریت و بیماران عصبی و کبدی توصیه شده. اثر ضد تب، ضد روماتیسم و ضد خونریزی نیز به آن نسبت داده می شود. گذشته از خواص فوق، کاهو به سبب داشتن ماده ای به نام لاکتوکاریوم )Lactucarium( خواب آور است. در درمان برونشیت های سخت، سیاه سرفه، تحریکات عصبی و رفع سیلان منی و روماتیسم نیز مؤثر است.
کاهو به علت داشتن مقدار زیادی سلولز، تخلیه امعاء را آسان می کند و برای مبتلایان به یرقان، انسداد مجرای کیسه صفرا و حبس البول، و نیز اشخاصی که کلسترول خونشان زیاد است و استعداد چاق شدن دارند، بسیار مفید است. خاصیت مهم دیگر کاهو تعدیل امیال جنسی، بواسطه داشتن مقدار زیادی ویتامین E (6 میلی گرم در 100 گرم کاهو) است. مصرف توأم آن با سرکه انگبین مزه آن را مطبوع و هضمش را آسان می کند.
در 100 گرم کاهو مواد زیر موجود است.
پروتید 2 گرم
گلوسید 5 گرم
لیپید 4 / گرم
و مقداری آهن، مس، فسفر، کلسیم، سدیم، منگنز و ویتامینهای A (به مقدار زیاد) E.C.B هر 100 گرم کاهو تولید 30 کالری حرارت می کند.

کدو:

کدو زیاد بخورید، زیرا کدو غم و اندوه را برطرف می کند
پیامبر اکرم (ص)
خوردن کدو با عدس، رقت قلب می آورد
پیامبر اکرم (ص)
پیغمبر اکرم (ص)، کدو را دوست می داشت و دست می برد تا آن را از میان کاسه غذا جست و جو کند و میل فرماید.
امام صادق (ع)
پیغمبر اکرم (ص) از کدو خوشش می آمد و به زنان خود دستور می داد تا هر وقت که گوشت می پزند، کدو در آن بریزند.
کدو برای قولنج مفید است.
امام صادق (ع)
از جمله وصایای پیغمبر (ص) به علی (ع) این بود که فرمود: یا علی ! به خوردن کدو عادت کن؛ زیرا کدو دماغ و عقل را زیاد می کند.
امام موسی کاظم (ع)
مغز تخمه کدو و دارای اثر ضد کرم است. از محاسن آن این است که سمی نیست و می تواند در رفع کرم اطفال مورد استفاده قرار گیرد. برای این کار مغز تازه تخمه کدو را می کوبند و با عسل با مربا مخلوط و مصرف می کنند. خوردن یک مسهل روغنی پس از 4 تا 5، دفع کرم بی حرکت را تسهیل می کند.
کدو ادرار را افزایش می دهد و یرقان را برطرف می سازد. و تب بر نیز هست. کدو سینه را نرم و خلط و سرفه را آسان می کند.
در استعمال خارجی، اگر کدو حلوایی پخته و گرم گرم، به صورت مالیده شود، و نیم ساعت در همان حال باقی بماند، رنگ چهره را باز می کند و صورت را براق و زیبا می سازد.
روغن تخم کدو برای تسکین درد بو اسیر بسیار نافع و جوشانده گل آن برای سینه بسیار مفید است.