خوردنیها و آشامیدنیها از نظر پیشوایان علم و دین

سید محمد تقی حکیم با همکاری دکتر رهنما چیت ساز

شلغم:

یکی از اصحاب می گوید: حضرت امام موسی کاظم (ع) فرمود: به خوردن شلغم عادت کنید، زیرا در هر کس رگ جذام باشد آن را آب می کند.
شلغم بخورید و مداومت در خوردن آن داشته باشید؛ زیرا کسی نیست که رگ جذام در او نباشد، پس به وسیله خوردن شلغم آن را زائل کنید (27)
امام صادق (ع)
ریشه شلغم اثر نرم کنندگی دارد و در رفع سرفه، سیاه سرفه و آسم به صورت جوشانده های غلیظ، مخلوط با عسل مورد استفاده قرار می گیرد.
طرز تهیه شربت که آن که خلط آور است، مانند همان طریقه ای است که در مورد ترب گفته شد. رنده کرده آن مخلوط با قند یا عسل نیز دارای همین اثر است. جوشانده غلیظ شلغم به صورت ضماد در تسکین دردهای مفصلی، نقرس، آبسه ها، سرمازدگی و غیره به کار می رود. شلغم دارای یک ماده ضد میکربی قوی است و به همین جهت در درمان سرماخوردگی و بیماری های عفونی تأثیر بسیار زیادی دارد.
شلغم حاوی فسفر، کلسیم آهن و ویتامین های C.B است و باعث افزایش تقوای شهوانی و تقویت عمومی بدن می گردد.
دانه شلغم دارای روغنی است که نرم کننده و ملین است و مصرف آن، از قولنج های کبدی و کلیوی جلوگیری می کند.

شیر:

پیغمبر اکرم (ص) هرگاه چیزی غیر از شیر می آشامید می گفت: پروردگارا برای ما در این آشامیدنی برکت قرار ده و بهتر از آن را نصیب ما فرما، ولی وقتی که شیر آشامیدی، می فرمود: پروردگارا ! برای ما در این آشامیدنی برکت بگذار و بیشتر از این نصیب ما فرما.
امام محمد باقر (ع)
مردی به امام صادق (ع) عرض کرد: من شیر خورده ام و به من آزار رسانیده است. حضرت صادق فرمود: شیر هرگز به کسی ضرر نمی رساند، ولی تو با شیر چیز دیگری خورده ای که آن چیز برایت ضرر داشته است و تو خیال می کنی که شیر به تو زیان رسانیده است.
پیغمبر اکرم (ص) فرمود: هیچگاه شیر در گلوی کسی گیر نمی کند و او را ناراحت نمی نماید؛ زیرا خداوند متعال فرموده است: لبناً خالصاً سائعاً للشاربین (شیر خالص و گوارا برای کسانی که آن را می آشامند).
یکی از اصحاب می گوید: من خدمت امام صادق (ع) بودم. شنیدم مردی به آن بزرگوار عرض کرد: قربانت گردم من از نظر جسمی ضعیف و کم طاقتم. حضرت به او فرمود: شیر بخور، زیرا گوشت را می رویاند و استخوان را محکم می کند.
کسی که آب پشت (نطفه) او تغییر کرد (کم و غیر عادی شد)، شیر و عسل برای او بسیار سودمند است.
امام موسی کاظم (ع)
ابوبصیر می گوید: من با امام صادق (ع) غذا می خوردم. ابتدا گوشت شتر برای ما آوردند. از آن خوردیم، بعد از ظرفی پر از شیر حاضر کردند. حضرت از آن میل فرمود و به من فرمود ای ابا محمد ! شیر بخور. من از آن چشیدم. حضرت صادق فرمود شیر غذایی طبیعی است که انسان فطرتاً از آن می آشامد، زیرا به هنگام تولد نیز از آن می خورد.
پیغمبر اکرم (ص) فرمود: به خوردن شیر گاو عادت کنید، زیرا شیر گاو مخلوطی از هر درخت است (عصاره و خاصیت هر گیاهی را داراست).
امیرالمؤمنین (ع) فرمود: شیر گاو دو است.
امام صادق (ع)
شیر محصول کامل و بی کم و کاستی است و به هیچ وجه نباید بعضی از مواد ترکیبی شیری را که برای تغذیه بکار برده می شود بگیرند و یا به آن مواد خارجی اضافه کنند.
شیر غذای اصلی مبتلایان به بیماری های کلیوی، قلبی، معدی، و کبدی است. محسنات شیر درواقع به علت سهولت هضم و مدر بودن آن است. در عین حال باید دانست که جز در اطفال شیرخوار 8 تا 10 ماهه، تغذیه منحصر با شیر، به هیچگونه درست نیست. هرگاه در انسان بالغ، رژیم با شیر مدت زیادی ادامه پیدا کند، رفته رفته اختلالات معدی و روده ای بروز می کند که مهمترین آنها استفراغ، دل درد، تخمیر روده ای، یبوست و لاغری است.

عدس

پیغمبر اکرم (ص) فرمود: عدس بخورید؛ زیرا عدس دانه مبارک و مقدسی است که رقت قلب می آورد و اشک را زیاد می کند، و هفتاد پیغمبر که آخرین آنها عیسی بن مریم است، آن را مبارک دانسته اند.
حضرت رضا (ع)
امیرالمؤمنین علی (ع) فرمود: خوردن عدس دل را نازک می کند و اشک را جاریی می سازد.
امام صادق (ع)
یکی از بنی اسرائیل از سنگدلی و کمی اشک خود به خداوند متعال شکایت کرد. خداوند به وسیله پیغمبری برای او وحی فرستاد که عدس بخور. او نیز چنین کرد. دلش نازک شد و اشکش جاری گردید.
عدس دارای مواد غذایی با ارزش و کافی است، و برای آن که به صورت یک غذای کامل در آید، احتیاج به افزودن مواد چرب به آن نیست. هضم عدس به مراتب سهل تر از نخود است. در عدس فسفر، کلسیم، آهن و ویتامین های C.B.A زیاد دیده می شود.
آرد عدس به صورت ضماد نرم کننده و از بین برنده التهابات سطحی بدن است، عدس یکی از غذاهای ضد کم خونی است و شیر مادران شیرده را نیز افزایش می دهد.
برای کسانی که کارهای فکری زیاد دارند، عدس غذایی سبک و در عین حال مطبوع است.