خوردنیها و آشامیدنیها از نظر پیشوایان علم و دین

سید محمد تقی حکیم با همکاری دکتر رهنما چیت ساز

پیاز:

پیاز بوی بد دهان را که ناشی از بدکار کردن معده است برطرف می کند. بلغم را از بین می برد و محرک قوای جنسی است.
امام صادق (ع)
پیامبر خستگی را برطرف، اعصاب را قوی، قوه راه رفتن را زیاد، آب مرد (نطفه) را افزون و تب را از بین می برد.
امام صادق (ع)
پیاز لثه را محکم، پشت را قوی و پوست بدن را لطیف می کند.
امام صادق (ع)
پیغمبر اکرم (ص) فرمود: وقتی که وارد شهر و محلی شدید، از پیاز آنجا بخورید تا مرض آن محل را از شما دور کند.
امام صادق (ع)
پیاز به علت مدربودن، در موارد آب آوردن شکم (استسقاء) تشمع کبدی )Cirrohse Hopatic( و آلبو مینوری مؤثر است. بعلاوه درمان کننده ذات الریه و ذات الجنب نیز می باشد. طبق تحقیقات فلم )FIamm( پیاز اشتها آور و کاهش دهنده ناراحتی های مربوط به نفخ شکم و غیره است. به علاوه پیاز به علت داشتن مقدار زیادی انسولین گیاهی به نام گلو کوکینین، کم کننده قند خون نیز هست و این اثر پیاز با انجام دادن آزمایش های زیاد بطور قاطع مورد تأیید قرار گرفته است.
در استعمال خارجی، پیاز نیمه پخته، تسکین دهنده سوختگیها و بواسیر است.
پیاز دارای هورمون و دیاستازی است که غدد اشک و آمیزش و گوارشی را تقویت می کند. این مواد در اثر حرارت از بین می روند و پیاز پخته تأثیری در قوای جنسی و هاضمه ندارد و اشک آور هم نیست.
پیاز درمان کننده کوه گرفتگی است.
در 100 گرم پیاز مواد زیر یافته می شود:
پروتید 3گرم
گلوسید 12گرم
لیپید 3/0 گرم
و مقداری فسفات و استات و سیترات دو کلسیم و ویتامین های C.B.A

تخم مرغ:

تخم مرغ سبک است و میل به گوشت را از بین می برد و اذیت گوشت را نیز ندارد.
امام صادق (ع)
عمر می گوید: نزد حضرت موسی بن جعفر (ع) از کمی اولاد شکایت کردم. آن حضرت فرمود: از خداوند طلب آمرزش کن و تخم مرغ و پیاز بخور.
پیغمبری از پیغمبران خدا، به خداوند متعال از کمی نسل شکوه نمود. خداوند به او خطاب فرمود: گوشت با تخم مرغ بخور.
امام صادق (ع)
موسی پسر بکر می گوید: شنیدم که حضرت موسی بن جعفر (ع) فرمود: زیاد خوردن تخم مرغ قوای جنسی، و در نتیجه تولید مثل را زیاد می کند.
زده تخم مرغ سبک و سفیده آن سنگین است.
امام صادق (ع)
زده تخم مرغ برای گوارا بودن غذا سودمند است.
امام رضا (ع)
تخم مرغ را باید یک نوع غذای ازت دارمتراکم دانست که 75 درصد وزن آن را آب تشکیل می دهد. غیر از آب در تخم مرغ پروتئین، لیپید، گلوسید، لستین، کلسترول، مواد رنگی، مواد معدنی (مقدار زیادی فسفر و 13 ویتامین مختلف از جمله ویتامینهای B.PP.B.B.D.A، هورمونها و آنزیمهای مختلف موجود است.
از نظر قابلیت هضم که در مورد تخم مرغ توجه زیادی به آن مبذول می شود؛ باید خاطر نشان کرد که تخم مرغ یکی از قابل هضمترین مواد غذایی است و کلیه موارد پروتئینی و چربی آن جذب بدن می شود. طبق عقیده لانگورتی قابلیت هضم تخم مرغ را می توان مطابق زیر تعریف کرد:
قابلیت هضم زرده تخم مرغ خام، نیم بند و سفت، کاملاً یکسان است، ولی سفیده تخم مرغ خام، قابل هضمتر از تخم مرغ نیم بند است، و چون سفیده تخم مرغ سفت شده معمولاً به خوبی جویده نمی شود، در برابر شیره های گوارشی مقاومت زیادی می کند.
بطور خلاصه باید گفت که تخم مرغ، غذای کاملی است که نطفه (موجود در تخم مرغ) در نتیجه استفاده از آن، رشد و نمو می کند و به جوجه تبدیل می شود. در تغذیه انسان علاوه بر آن که برای سلامتی بدن ضروری است، رشد بلوغی را تسریع می کند و شیر مادران شیرده را افزایش می دهد و برای تغذیه بیمارانی که دوره نقاهت را طی می کنند. ارزش غذایی بسیار زیاد دارد.
یک تخم مرغ 58 گرمی، 4/92 کالری حرارت تولید می کند. امروزه تخم مرغ خشک کرده و مصرف زیادی - خصوصاً در کشورهای غربی - دارد.

ترب:

ریشه ترب بلغم را قطع می کند، غذا را هضم می نماید و برگ آن مدر است.
علی (ع)
حنان می گوید: با امام صادق (ع) سر یک سفره غذا می خوردیم. حضرت به من ترب مرحمت کرد و فرمود: ای حنان ! ترب بخور، که سه خاصیت دارد: برگ آن نفخ شکم را از بین می برد؛ مغز آن ادرار را زیاد می کند و ریشه آن بلغم را قطع می نماید.
مصرف ترب از نظر درمانی به زمان های قبل از میلاد مسیح می رسد. شیره تازه ترب در رفع نزله های شش، سیاه سرفه، بیماری های کلوی و مثانه، قولنج های کبدی و روماتیسم مصرف می شود. برای استفاده از اثر درمانی ترب، باید داخل آن را خالی کرد، بطوری که حفره ای در آن بوجود آید، سپس درته آن سوراخ کوچکی ایجاد و داخل حفره را پر از شکر کرد، و مجموعه را دردهانه ظرفی قرار داد. آبی که به این ترتیب از انتهای ترب می چکد جمع آوری می کنند این مایع در بر طرف کردن عوارض فوق و رفع سنگهای صفراوی اثری معجزه آسا دارد.
جوشانده ترب سرمازدگی را برطرف می کند.
ترب خام چون دیر هضم است نباید زیاد مصرف شود، زیرا ایجاد ناراحتیهای معدی می کند.
در 100 گرم ترب مواد زیر یافته می شود:
پروتید 1 گرم
گلوسید 5/6 گرم
آب 87 گرم
مواد معدنی 7/0 گرم
و مقدار ویتامینهای C.B.A