خوردنیها و آشامیدنیها از نظر پیشوایان علم و دین

سید محمد تقی حکیم با همکاری دکتر رهنما چیت ساز

انجیر:

اباذر می گوید طبق انجیری برای پیامبر اکرم (ص) هدیه آوردند. آن حضرت به اصحاب خود فرمود: بخورید. اگر بگویم میوه ای از بهشت نازل شده همین انجیر است. زیرا انجیر میوه ای است که هسته ندارد. بواسیر را قطع می کند و برای نقرس مفید است.
انجیر تر و خشک را بخورید. چه انجیر قوای جنسی را زیاد می کند و رطوبت و سردی را که موجب ضعف قوای آمیزش است برطرف می نماید.
پیامبر اکرم (ص)
انجیر سده ها را نرم می کند و برای باد قولنج مفید است. در روز از آن زیاد بخورید ولی در شب کم بخورید.
علی (ع)
بر کبد حزقیلپیامبر زخمی ظاهر شد که او را آزار می داد خداوند به او وحی کرد که شیر انجیر را بگیر و بر سینه خود بمال این کار را کرد و بهبودی یافت.
امام محمد باقر (ع)
انجیری بوی دهان را از بین می برد، استخوان را محکم می سازد، مو را می رویاند و درد را بر طرف می کند. و با بودن انجیر دیگر احتیاج به دارو نیست.
حضرت رضا (ع)
انجیره میوه ای است بسیار مغذی و سهل الهضم که مصرف آن برای بچه ها واشخاصی که از بستر بیماری برخاسته اند و دوره نقاهت را طی می کنند، بسیار مفید است. انجیر یکی از میوه های خیلی معروف برای نرم کردن سینه و روده هاست که برای زکامهای شدید و تورم حنجره و برونشیت مزمن نیز مفید است. به علاوه به علت داشتن دانه های ریز باعث تقویت معده و روده می شود.
انجیر برای بدن مقوی است و محرک قوای جنسی نیز می باشد. در رفع بواسیر و صرع و جنون وسواس اثرات بسیار نیکویی دارد. انجیر برای کبدهای ضعیف زیان آور است.
در 100 گرم انجیر خشک مواد زیر یافته می شود.
پروتید 3/4 گرم
گلوسید 70 گرم
لیپید 8/1 گرم
سلولز 7 گرم
مواد معدنی 5/5 گرم
و نیز ویتامین های C .B
این مقدار انجیر خشک، تولید 276 کالری حرارت می کند.

انگور:

بهار امت (پیروان) من انگور و خربزه است.
پیامبر اکرم (ص)
چهار میوه از میوه های بهشتی هستند: انگور، رطب (خرمای تازه) انار و سیب.
امام محمد باقر (ع)
پس از طوفان نوح که آب زمین را شست و حضرت نوح در قبرستان ها استخوان مردگان را دید، بی تابی شدیدی را آغاز نمود و بسیار اندوهناک گشت. خداوند متعال به او وحی کرد که: انگور سیاه بخور تا غم تو از بین برود.
امام صادق (ع)
یکی از اصحاب می گوید: دیدم: امیرالمؤمنین (ع) نان با انگور میل می فرمود.
هشام می گوید: امام سجاد (ع) از انگور خوششان می آمد.
یکی از اصحاب خدمت حضرت امام محمد باقر (ع) رسید، دید برای آن حضرت انگور آورده اند. حضرت به او فرمود: پیرمرد مسن و کودک، دانه دانه انگور را می خورند، و کسی که گمان می کند سیر نمی شود، سه تا سه تا و چهار تا چهارتا؛ و من دو دانه دو دانه می خورم، زیرا مستحب است.
دو میوه است که با دست خورده می شود: انگور و انار.
امام صادق (ع)
برگ مو مقوی، قابض و مدر است. در اسهالهای خونی، خونریزیها، عدم دفع ادرار، نقرس، استفراغ، اختلالات گردش خون در موقع بلوغ و یائسگی و واریس، مصرف می شود. در خونریزی از بینی می توان گرد برگهای مو را به داخل حفرات بینی کشید تا خونریزی قطع شود.
آب انگور ملین و مقوی است، و غذای خوبی برای مبتلایان به بیماری اوره خون و اسیدوز است. مصرف آن برای مبتلایان به ورم کلیه که از نمک پرهیز داده می شوند، بسیار مفید است. از نظر تولید حرارت، هر کیلو انگور معادل 2 کیلو گوشت است.
چنین مشهور است که ره کس زیاد چاق است، علاجش خوردن انگور است، و هر کس زیاد لاغر است، درمانش خوردن انگور است.
باید در نظر داشت که که مصرف زیاد آب انگور ایجاد سنگ کلیه و رسوبات در دستگاه دفع ادرار می کند. از نظر استعمال خارجی آب انگور پوست بدن را نرم می کند و افزودن آن به ماسکهای زیبایی فواید بسیاری دارد.

بادنجان:

بادنجان بخورید. زیرا بادنجان مرض را از بین می برد و مرضی در آن نیست.
امام صادق (ع)
یکی از اصحاب می گوید امام علی نقی (ع)، به یکی از پیشکاران خود فرمود: برای ما بادنجان تهیه کن؛ زیرا بادنجان در وقت احتیاج بدن به مواد گرمی، گرم، و در موقع نیاز بدن به مواد سردی، سرد (20) است، و بطور کلی در همه اوقات و در هر حالی معتدل است.
هنگامی که رطب رسید و انگور پخته شد، بادنجان ضرری ندارد.
امام صادق (ع)
بادنجان برای سودا مفید است و ضرری برای صفرا ندارد.
امام صادق (ع)
بادنجان بخورید، زیرا بادنجان از مرض برص (پیسی) بدن را ایمن می کند.
امام صادق (ع)
هنگامی که میوه درخت خرما رسید، بادنجان بخورید؛ زیرا بادنجان در آن موقع، نور صورت را زیاد و رگها را ظاهر و آب پشت (نطفه) را بسیار می کند.
امام صادق (ع)
مشهور است که اصل بادنجان از هند است. خاصیت غذایی بادنجان کم، ولی ملین و مدر است و مصرف آن برای بیماران مبتلا به خنازیر و زخم معده توصیه شده است. میوه نارس بادنجان به علت داشتن ماده ای به نام سولانین سمی است و نباید آن را مصرف کرد. به بادنجان خام خاصیت کرم کشی نسبت داده می شود. تخم بادنجان برای نزله و تنگی نفس بسیار مفید است.