فهرست کتاب


سرچشمه حیات

محمد امینی گلستانی

13 برای درد قولنج

عن الصادق علیه السلام : شکی الیه رجل من اولیائه القولنج فقال: اکتب له ام القرآن و سورة الاخلاص و المعوذتین ثم کتب، اسفل ذلک
مردی از دوستان امام صادق علیه السلام از درد قولنج شکایت کرد امام فرمود: سوره حمد و قل هو الله و دو قل اعوذ را بنویسید و در پایین آنها این را بنویسید.
اعوذ بوجه الله و بعزته التی لاترام و بقدرته التی لا یمتنع منها شیئی من شر هذا الوجع من شر ما فیه
سپس آن را با آب باران بشویید ناشتا بیاشامید به اذن خدا شفا می یابد (636)
2. از امام محمد باقر علیه السلام روایت شده است فرمود: به رعشه و قولنج و تخمه (637)و سردی و برای هر دردی سوره حمد و توحید و معوذتین بخوانند: پس از آن این دعا را در چرم شانه حیوانات یا در لوحی بنویسند:
اعوذ بوجه الله العظیم و عزته التی لا ترام و قدرته التی لا یمتنع منها شی ء من شر هذا الوجه و من شر ما فیه و من شر ما اجد منه
سپس با آب آسمان، بشویند، دو وعده ناشتا و هنگام خواب بنوشند، شفا می یابند، ان شاء الله تعالی. (638)

14 آب جوش

عن الصادق علیه السلام قال: الماء المغلی ینفع من کل شیی ء و لا یضر من شی ء (639)
امام صادق علیه السلام فرمود: آب جوش بر هر چیزی نافع است، و به هیچ چیز ضرر نمی رساند.
2. فقه الرضا علیه السلام قال: السکر ینفع من کل شیی ء و لا یضر من شیئی و کذالک الماءالمغلی (640) در فقه الرضا فرمود: شکر به همه چیز منفعت دارد و به هیچ چیز ضرری ندارد، همچنین است آب جوش.
آب جوش هم سرد شده اش و هم داغش، برای نوشیدن از سالمترین آبهاست چون با به جوش آمدن آن، استرلیزه شده و املاح زیاده آن از بین می رود مخصوصا اگر آب سالم و غیر بهداشتی باشد یا ضرورت اقتضاء کند و آب دیگر پیدا نشود باید حتما بجوشانند بعد از آن به مصرف برسانند.

15 مرگ دلها با آب و غذای زیاد!

اعتدال در زندگی یکی از نشانه های موفقیت و پیروزی است، یعنی هر کسی ابعاد مختلف حیات خود را، معتدل و در اندازه مطلوب نگهدارد ندامت و پشیمانی ببار نمی آورد اندازه نگهدار که اندازه نکوست حرف زدن، دوستی خرید مسافرت، احسان، خنده، گریه، عبادت بالاخره در خوردن و آشامیدن
و هزاران مسائل دیگر مانند کفه ترازو باید میزان زندگی را در حد اعتدال نگهداشت برای تعدیل هر یک از مطالب بالا آیات و اخبار زیادی در دست داریم حتی زیاده روی درباره احسان و انفاق را. (641)
1. قال علیه السلام : لا تمیتواالقلوب بکثرة الطعام و الشراب فان القلوب تموت کالزروع اذا کثر علیهاالماء (642) رسول خدا فرمود: دلها را با آب و غذای زیاد نمی میراند، دلها با مصرف زیاد خوردنیها و نوشیدنی ها می میرد، همچنانکه اگر به زراعتها آب زیاد داده شود پژمرده شده می پوسد، در نهایت از بین می رود).
2. معؤیة بن عمار عن ابی عبدالله قال: من اقل من شرب الماء صح بدنه (643) معاویة بن عمار از امام صادق علیه السلام نقل می کند که آن حضرت فرمود: هر که نوشیدن آب را کم کند، بدنش صحیح تر و سالم تر می شود.