فهرست کتاب


میوه و گیاه درمانی درمان بیماریها به وسیله گیاهان و میوه ها

ریموند دکستره دکتر سیاوش آگاه

پیشگفتار

هر یک از مظاهر جهان آفرینش جلوه گاه قدرت و عظمت ذات اقدس پروردگار است چنانکه شیخ اجل و حکیم سخنور سعدی علیه الرحمه فرموده است:
برگ درختان سبز در نظر هوشیار - هر ورقش دفتری است معرفت کردگار
آری طبیعت و آیات آن گنجینه های اسرارآمیزی می باشند که با پی بردن به هریک از رموز آنها دنیایی در برابر چشمان ما متظاهر و متجلی می شود.
یکی از نشانه قدرت لایزال الهی خلق گیاهان و درختان سر سبز و باروری است که بشر با استفاده از آنان و مصرف آنها نه تنها نیرو و انرژی به دست می آورد بلکه بخش عمده از آنها داروهایی موثر و معالج اغلب بیماری ها می توانند واقع شوند.
در عصر حاضر که تمدن بشری به اعلا درجه تکامل رسیده و صنایع دارویی به فعالیت های مشغول گردیده است، اغلب مواد موثر دارویی را از ریشه و برگ و ساقه و پوست و تخم و میوه و درختان و گیاهان به صورت عصاره تنطور محلول، مواد تزریقی و اشکال دیگر درآورده در دسترس بیماران قرار داده اند مثلا از گل انگشتانه یا پنجه علی داروی معروف و موثر قلبی به نام دیژیتال (1) و ترکیبات دیگر آن ساخته می شود که هرروزه در کلیه مراکز پزشکی و بیمارستانها و درمانگاههای جهان مورد استفاده بیماران قلبی واقع می شود.
مثال دیگر داروی موثر و معالج تازه ای در مورد سرطان به ویژه سرطان پستان و تخمدان و نیز ریه و سایر سرطانهاست که محققین در اواخر دهه 1970 آن را از پوست درخت جنگلی صور یا سرخدار (2) به دست آورده و با نام تاکسول (3) در اختیار بیماران قرار داده اند.
بنابراین چنانچه ملاحظه می شود هریک از میوه جات و سبزیها و گیاهان داری خواص گوناگونی هستند که توجه دانشمندان را تا آن حد به خود جلب نموده که موجب پیدایش رشته وسیع گیاه شناسی از یک طرف و داروشناسی از طرف دیگر گردیده است. نقش سبزیجات و گیاهان خوراکی و میوه جات بر روی انسانها نیز رشته دیگری است که در علم تغذیه جایگاه رفیعی به دست آورده و اکنون خواص نیک آنها به خوبی اثبات و مبرهن گردیده است. خوشبختانه در کشور عزیز ما ایران نیز چندی است پژوهشگران هم میهن به تحقیق و شناسایی و طبقه بندی گیاهان بومی پرداخته و به ساختن داروهای مختلف دست به کار شده اند بطوری که امروزه بخشی از داروهای مورد مصرفی بیماران را شامل گردیده است.
در این کتاب حاضر که به وسیله یکی از دانشمندان فرانسوی به رشته تحریر در آمده است خواص هر یک از سبزیجات و میوه جات مورد استفاده و مصرف عموم به خوبی شرح داده شده به طوری که عموم طبقات از آن استفاده کنند علاوه بر آن مطالبی که در باره ویتامین ها و نیازمندی های غذایی گنجانده شده است از آنجایی که این مطلب و این جانب احساس کردم مطالعه کتاب مزبور موجب بالا رفتن سطح اطلاعات هموطنان عزیز از هر طبقه می گردد آن را به زبان ساده ای به فارسی برگرداندم که امید است این اثر مورد توجه عموم واقع شود جای تردید نیست با مطالعه این کتاب خواننده به فواید و خواص میوه و خواص و میوه جات و سبزیجات گوناگون پی برده و از منافع بی حد و حصر آنها تحت تاثیر قرار می گیرد و سعی خواهد حداکثر استفاده از آنها را مواجهه همت خود قرار دهد تا سلامت دایمی خود و خانواده و خویش را تامین کند و به سایر افراد سالم و شاداب جامعه ای تندرست بپیوندد.
دکتر سیاوش آگاه

مقدمه

در این مجموعه ابتدا به شرح تفضیلی و جامعی در باره و تامین ها و کلروفیل پرداخته سپس به توصیف خواص درمانی میوه جات و سبزیجات مختلف که بیش یک صد و پنجاه نوع می باشند دست می یابیم و نیروی درمانی و غذایی هر یک از آنها را به دقت مورد توجه قرار داده و شرح می دهیم.
برای معرفی و نشان دادن جزئیات مربوط به خواص هر یک از گیاهان از تقسیم بندیهای معمول گیاه شناسی چشم پوشیده و به شکلی آنها را تنظیم کرده ایم که خوانندگان به آسانی بتوانند سبزی و میوه مورد نظر خود را بیابند مثلا در اینجا بادمجان و گوجه فرنگی و طالبی را جزو میوه جات و سیر و پیاز را در شمار بقولات و گیاهان معطر قرار داده ایم.
قبل از آنکه به این راه قدم بنهیم وظیفه خود می دانیم نسبت به کسانی که چنین راه روشنی را در پیش پای ما قرار داده اند و ما را از فواید و محاسن طبیعی گیاهان و میوه های گوناگون مطلع کرده اند ادای احترام کنیم و بخصوص به شخصیت هایی چون دکتر بیر شربنر (4) که کشفیاتش در زمینه تغذیه بسیار ارزنده و قابل توجه است و همچنین دکتر لکرک (5) که نوشته هایش در این باره اکنون مرجع و سند معتبری شناخته شده است درود بفرستیم.
به صورت جمله معترضه باید بگویم هیچ نوع رژیم غذایی خواه به مقدار کم یا زیاد بر روی غدد داخلی بدن اثر نمی گذارد هر نوع آن دارای خاصیت و قدرت دارویی است و هر صورت غذایی نیز حکم یک نسخه را دارد.

ژان روستاند