فهرست کتاب


زندگانی خاتم الاوصیاء

باقر شریف قرشی‏ ابوالفضل اسلامی (علی)

6 - حضرت امام محمد باقر (ع)

از حضرت امام محمد باقر - علیه السلام روایاتی در رابطه با حضرت مهدی - علیه السلام - و مسلم بودن ظهور او نقل شده است ، از قبیل : ابو بصیر روایت می کند که آن حضرت فرمود : در صاحب این امر ، سنتی از موسی و سنتی از عیسی و سنتی از یوسف و سنتی از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - است ، اما سنت او از موسی ، خوف است . و از یوسف ، زندان و غیبت است . و از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - دست به شمشیر زدن است . او مرتباً دشمنان خدا را به قتل خواهد رساند تا مورد رضایت خدا واقع شود .
ابو بصیر گوید : چگونه می داند که خداوند متعال راضی شده است ؟
فرمود : در قلب آن حضرت ، القای رحمت و رأفت می کند (176) .
حضرت امام محمد باقر - علیه السلام - اسامی دوازده امام و خلیفه رسول الله را که پیغمبر اسلام آنان را معرفی و منصوب کرده ، ذکر نموده است و فرموده آخرین و دوازدهمین آنان کسی است که عیسی بن مریم نمازش را به او اقتدا می کند (177) .

7 - حضرت امام جعفر صادق (ع)

از حضرت امام جعفر الصادق - علیه السلام - روایات زیادی درباره حضرت امام منتظر - علیه السلام - و ظهور حتمی آن حضرت نقل شده است که به بعضی از آنها اشاره می کنیم :
الف - سید جلیل اسماعیل بن محمد حمیری شاعر برجسته اهل بیت - علیهم السلام - می گوید : من مدتی غلو داشتم و به غیبت محمد بن حنفیه معتقد بودم تا اینکه خداوند متعال بر من منت گذاشت و به وسیله حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - از آتش نجات داد و به وسیله حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - از آتش نجات داد و به راه راست هدایت کرد و وقتی که با برهان و وجدان و دلایل محکم برایم ثابت شد که حضرت صادق - علیه السلام - حجت خدا بر من و بر تمام اهل زمانش است و اوست که طاعتش واجب و لازم است ، آنگاه از آن حضرت پرسیدم از پدران بزرگوار شما روایاتی درباره غیبت و صحبت آن روایت شده است ، این غیبت بر چه کسی واقع می شود ؟
جواب فرمود : این غیبت ، بر ششمین فرزندم که دوازدهمین امام از امامان هدایت بعد از پیغمبر اسلام - علیهم السلام - است ، واقع می شود . این امامان ، اولشان امیر المومنین علی - علیه السلام - و آخر شان مهدی است که به حق قیام می کند و بقیة الله و صاحب الزمان است . سوگند به خدا ! اگر چه غیبتش طول بکشد اما بالأخره ظهور می کند و زمین را پر از عدل و قسط می کند ، همچنانکه از ظلم و جور پر شده باشد .
سید حمیری می گوید : وقتی که این مطلب را از مولایم حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - شنیدم ، به خدا توبه کردم و از گذشته ام پشیمان شدم و قصیده ای گفتم که اولش این است :
فلما رأیت الناس فی الدین قد غووا - تجعفرت باسم الله فیمن تجعفروا (178)
ب - حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - فرمود : صاحب ما یعنی امام مهدی - علیه السلام - ظهور می کند و او از صلب این شخص است . و با دستش به موسی بن جعفر اشاره کرد . و زمین را از عدل پر می کند ، همچنانکه از ظلم و جور پر شده باشد و دنیا به وسیله او اصلاح می شود (179) .
ج - حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - فرمود : خلف صالح از فرزندان من است و او مهدی است که نامش محمد و کنیه اش ابو القاسم می باشد .
در آخر الزمان خروج می کند و مادرش نرجس است . و بالای سر آن حضرت ، ابری قرار دارد که نمی گذارد حرارت خورشید او را اذیت کند و آن ابر با آن حضرت در حرکت است و بلند فریاد می کشد : این مهدی است ، پس از او پیروی کنید .
رؤات ، از امام صادق - علیه السلام - مانند احادیث فوق را بسیار نقل کرده اند که همه آنها حتمی بودن ظهور امام منتظر - علیه السلام - را اعلان می کنند ، کسی که اقامه حق و ازهاق باطل می نماید .

8 - حضرت امام موسی کاظم (ع)

حضرت موسی بن جعفر - علیه السلام - هم مانند سایر امامان - علیهم السلام - بر امامت حضرت صاحب العصر - علیه السلام - تصریح کرده است . یونس بن عبدالرحمن می گوید خدمت حضرت موسی بن جعفر - علیه السلام - رسیدم و از حضرتش پرسیدم آیا شما قائم هستید ؟
فرمود : من قائم به حق هستم ولکن آن قائم به حقی که زمین را از دشمنان خدا پاک و از عدل پر می کند ، همچنانکه از جور پر شده است . آن پنجمین فرزند من است که دارای غیبت طولانی است ، به طوری که اقوامی به تردید می افتند و اقوام دیگری بر آن حضرت ثابت می مانند . و خوشا به حال شیعیان ما که به ریسمان ولایت ما در زمان غیبت قائم ما تمسک می جویند . و بر ولایت ما ثابت و از دشمنان ما برائت می جویند ، اینان از ما هستند و ما از آنان می باشیم ، اینان به امامت ما راضی و ما هم به تشیع آنان خوشحالیم ، پس خوشا به حال آنان ، باز هم خوشا به حال آنان ، سوگند به خدا ! اینان در قیامت در مرتبه ما هستند (180) .
از این حدیث استفاده می شود که حضرت مهدی - علیه السلام - زمین را از دشمنان خدا تطهیر کرده و ستمکاران را در هم می کوبد .