زندگانی خاتم الاوصیاء

نویسنده : باقر شریف قرشی مترجم : ابوالفضل اسلامی (علی)

5 - حضرت امام زین العابدین (ع)

روایات زیادی از امام المتقین حضرت امام زین العابدین - علیه السلام - در بشارت به ظهور حضرت صاحب العصر - علیه السلام - نقل شده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم :
الف - حضرت علی بن حسین امام سجاد - علیهما السلام - وقتی آیه شریفه لیستخلفنهم فی الارض را قرائت کرد ، فرمود : سوگند به خدا آنان دوستداران ما اهل بیت می باشند و این استخلاف به وسیله مردی از ما انجام می گیرد و او مهدی این امت است . پیغمبر اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم - فرمود : اگر از دنیا فقط یک روز مانده باشد ، خداوند متعال همان یک روز را طولانی خواهد کرد تا مردی از عترت من که همنام من است ، بیاید و زمین را از عدل و قسط ، پر کند ، همچنانکه از ظلم و ستم پر شده باشد (172) .
ب - حضرت امام زین العابدین - علیه السلام - فرمود : آیه شریفه : و عد الله الذین آمنوا منکم در مورد امام قائم حضرت مهدی - علیه السلام - نازل شده است (173) .
ج - حضرت امام زین العابدین وقتی که (به ظاهر) اسیر بود ، در ضمن خطبه ای فرمود : از ماست رسول خدا و وصی او و سید الشهدا و جعفر طیار در بهشت و دو سبط این امت و مهدی که دجال را به قتل می رساند (174) .
د - حضرت امام زین العابدین - علیه السلام - فرمود : قائم ما سنتی از هفت پیغمبر می باشد ؛ سنتی از پدرمان آدم - علیه السلام - سنتی از نوح - علیه السلام - ، سنتی از ابراهیم - علیه السلام - ، سنتی از موسی - علیه السلام - ، سنتی از عیسی - علیه السلام - ، سنتی از ایوب - علیه السلام - و سنتی از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - ، اما سنت او از آدم و نوح ، عمر طولانی است . و اما از ابراهیم ، مخفی بودن ولادت و کناره گیری از مردم است. و اما از موسی - علیه السلام - خوف و غیبت است . و اما از عیسی ، اختلافی است که مردم درباره اش پیدا کردند . و اما از ایوب ، فرج بعد از مبتلا و گرفتاری است . و اما از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - که خروج او با شمشیر است(175).

6 - حضرت امام محمد باقر (ع)

از حضرت امام محمد باقر - علیه السلام روایاتی در رابطه با حضرت مهدی - علیه السلام - و مسلم بودن ظهور او نقل شده است ، از قبیل : ابو بصیر روایت می کند که آن حضرت فرمود : در صاحب این امر ، سنتی از موسی و سنتی از عیسی و سنتی از یوسف و سنتی از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - است ، اما سنت او از موسی ، خوف است . و از یوسف ، زندان و غیبت است . و از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - دست به شمشیر زدن است . او مرتباً دشمنان خدا را به قتل خواهد رساند تا مورد رضایت خدا واقع شود .
ابو بصیر گوید : چگونه می داند که خداوند متعال راضی شده است ؟
فرمود : در قلب آن حضرت ، القای رحمت و رأفت می کند (176) .
حضرت امام محمد باقر - علیه السلام - اسامی دوازده امام و خلیفه رسول الله را که پیغمبر اسلام آنان را معرفی و منصوب کرده ، ذکر نموده است و فرموده آخرین و دوازدهمین آنان کسی است که عیسی بن مریم نمازش را به او اقتدا می کند (177) .

7 - حضرت امام جعفر صادق (ع)

از حضرت امام جعفر الصادق - علیه السلام - روایات زیادی درباره حضرت امام منتظر - علیه السلام - و ظهور حتمی آن حضرت نقل شده است که به بعضی از آنها اشاره می کنیم :
الف - سید جلیل اسماعیل بن محمد حمیری شاعر برجسته اهل بیت - علیهم السلام - می گوید : من مدتی غلو داشتم و به غیبت محمد بن حنفیه معتقد بودم تا اینکه خداوند متعال بر من منت گذاشت و به وسیله حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - از آتش نجات داد و به وسیله حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - از آتش نجات داد و به راه راست هدایت کرد و وقتی که با برهان و وجدان و دلایل محکم برایم ثابت شد که حضرت صادق - علیه السلام - حجت خدا بر من و بر تمام اهل زمانش است و اوست که طاعتش واجب و لازم است ، آنگاه از آن حضرت پرسیدم از پدران بزرگوار شما روایاتی درباره غیبت و صحبت آن روایت شده است ، این غیبت بر چه کسی واقع می شود ؟
جواب فرمود : این غیبت ، بر ششمین فرزندم که دوازدهمین امام از امامان هدایت بعد از پیغمبر اسلام - علیهم السلام - است ، واقع می شود . این امامان ، اولشان امیر المومنین علی - علیه السلام - و آخر شان مهدی است که به حق قیام می کند و بقیة الله و صاحب الزمان است . سوگند به خدا ! اگر چه غیبتش طول بکشد اما بالأخره ظهور می کند و زمین را پر از عدل و قسط می کند ، همچنانکه از ظلم و جور پر شده باشد .
سید حمیری می گوید : وقتی که این مطلب را از مولایم حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - شنیدم ، به خدا توبه کردم و از گذشته ام پشیمان شدم و قصیده ای گفتم که اولش این است :
فلما رأیت الناس فی الدین قد غووا - تجعفرت باسم الله فیمن تجعفروا (178)
ب - حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - فرمود : صاحب ما یعنی امام مهدی - علیه السلام - ظهور می کند و او از صلب این شخص است . و با دستش به موسی بن جعفر اشاره کرد . و زمین را از عدل پر می کند ، همچنانکه از ظلم و جور پر شده باشد و دنیا به وسیله او اصلاح می شود (179) .
ج - حضرت امام جعفر صادق - علیه السلام - فرمود : خلف صالح از فرزندان من است و او مهدی است که نامش محمد و کنیه اش ابو القاسم می باشد .
در آخر الزمان خروج می کند و مادرش نرجس است . و بالای سر آن حضرت ، ابری قرار دارد که نمی گذارد حرارت خورشید او را اذیت کند و آن ابر با آن حضرت در حرکت است و بلند فریاد می کشد : این مهدی است ، پس از او پیروی کنید .
رؤات ، از امام صادق - علیه السلام - مانند احادیث فوق را بسیار نقل کرده اند که همه آنها حتمی بودن ظهور امام منتظر - علیه السلام - را اعلان می کنند ، کسی که اقامه حق و ازهاق باطل می نماید .