فهرست کتاب


زندگانی خاتم الاوصیاء

باقر شریف قرشی‏ ابوالفضل اسلامی (علی)

4 - حضرت امام حسین (ع)

روایات زیادی از حضرت سید الشهدا - علیه السلام - راجع به ظهور امام منتظر - علیه السلام - نقل شده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم :
الف - امام حسین - علیه السلام فرمود : نهمین فرزند من سنتی از حضرت یوسف و سنتی از حضرت موسی - علیهما السلام - دارد و او قائم ما اهل بیت پیغمبر است که خداوند ، یکشبه کار او را به اصلاح در می آورد (169) .
از این جهت که ولادت او به جهت خوف از حاکمان ستمکار ، مخفی بوده است ، شبیه حضرت موسی - علیه السلام - است که ولادت او به خاطر فرعون زمانش ، پنهان نگهداشته شده است . و از این جهت بین او و مردم حجاب است و آن حضرت از دید مردم پنهان می باشد ، شبیه حضرت یوسف - علیه السلام - است که مدتها در زندان و به دور از دید مردم قرار گرفته بود .
ب - حضرت امام حسین - علیه السلام - فرمود : قائم این امت ، نهمین فرزند من است و او صاحب غیبت است .
ج - حضرت امام حسین - علیه السلام - فرمود : دوازده امیر از ماست که اول آنان حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب - علیه السلام - و آخرین آنان ، نهمین فرزند من است که به حق ، قیام می کند گرچه مشرکان ، خوششان نیاید. البته او دارای غیبتی است که گروهی درباره آن حضرت به شک می افتند و گروهی دیگر بر او ثابت قدم می مانند و مورد اذیت قرار می گیرند و به آنان گفته می شود : این وعده شما چه موقع است اگر راست می گویید ؟ و البته صابرین و دوستداران آن حضرت ، بر این اذیت و تکذیب ، تحمل می کنند و اجر و پاداش آنان مانند اجر مجاهدیتی است که در رکاب حضرت رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم - شمشیر زده باشند (170) .
از این حدیث معلوم می شود که مردم به وسیله غیبت حضرت امام منتظر - علیه السلام - امتحان و آزمایش می شوند. کسانی که خداوند متعال بر آنان عنایت کرده و ایمان را در قلبشان رسوخ داده است ، بر آن حضرت باقی می مانند و اینان همانند مجاهدین صدر اسلام اند که در رکاب آن حضرت ، جهاد کرده باشند .
د - امام حسین - علیه السلام - فرمود : صاحب این امر یعنی مهدی ، دارای دو غیبت است ؛ یکی از آنها به حدی طول می کشد که بعضی از مردم می گویند آن حضرت فوت کرده است . و بعضی می روند که جای او را پیدا کنند اما پیدا نمی کنند و فقط خدای حکیم است که بر او ولایت و از او اطلاع دارد (171) .

5 - حضرت امام زین العابدین (ع)

روایات زیادی از امام المتقین حضرت امام زین العابدین - علیه السلام - در بشارت به ظهور حضرت صاحب العصر - علیه السلام - نقل شده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم :
الف - حضرت علی بن حسین امام سجاد - علیهما السلام - وقتی آیه شریفه لیستخلفنهم فی الارض را قرائت کرد ، فرمود : سوگند به خدا آنان دوستداران ما اهل بیت می باشند و این استخلاف به وسیله مردی از ما انجام می گیرد و او مهدی این امت است . پیغمبر اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم - فرمود : اگر از دنیا فقط یک روز مانده باشد ، خداوند متعال همان یک روز را طولانی خواهد کرد تا مردی از عترت من که همنام من است ، بیاید و زمین را از عدل و قسط ، پر کند ، همچنانکه از ظلم و ستم پر شده باشد (172) .
ب - حضرت امام زین العابدین - علیه السلام - فرمود : آیه شریفه : و عد الله الذین آمنوا منکم در مورد امام قائم حضرت مهدی - علیه السلام - نازل شده است (173) .
ج - حضرت امام زین العابدین وقتی که (به ظاهر) اسیر بود ، در ضمن خطبه ای فرمود : از ماست رسول خدا و وصی او و سید الشهدا و جعفر طیار در بهشت و دو سبط این امت و مهدی که دجال را به قتل می رساند (174) .
د - حضرت امام زین العابدین - علیه السلام - فرمود : قائم ما سنتی از هفت پیغمبر می باشد ؛ سنتی از پدرمان آدم - علیه السلام - سنتی از نوح - علیه السلام - ، سنتی از ابراهیم - علیه السلام - ، سنتی از موسی - علیه السلام - ، سنتی از عیسی - علیه السلام - ، سنتی از ایوب - علیه السلام - و سنتی از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - ، اما سنت او از آدم و نوح ، عمر طولانی است . و اما از ابراهیم ، مخفی بودن ولادت و کناره گیری از مردم است. و اما از موسی - علیه السلام - خوف و غیبت است . و اما از عیسی ، اختلافی است که مردم درباره اش پیدا کردند . و اما از ایوب ، فرج بعد از مبتلا و گرفتاری است . و اما از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - که خروج او با شمشیر است(175).

6 - حضرت امام محمد باقر (ع)

از حضرت امام محمد باقر - علیه السلام روایاتی در رابطه با حضرت مهدی - علیه السلام - و مسلم بودن ظهور او نقل شده است ، از قبیل : ابو بصیر روایت می کند که آن حضرت فرمود : در صاحب این امر ، سنتی از موسی و سنتی از عیسی و سنتی از یوسف و سنتی از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - است ، اما سنت او از موسی ، خوف است . و از یوسف ، زندان و غیبت است . و از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - دست به شمشیر زدن است . او مرتباً دشمنان خدا را به قتل خواهد رساند تا مورد رضایت خدا واقع شود .
ابو بصیر گوید : چگونه می داند که خداوند متعال راضی شده است ؟
فرمود : در قلب آن حضرت ، القای رحمت و رأفت می کند (176) .
حضرت امام محمد باقر - علیه السلام - اسامی دوازده امام و خلیفه رسول الله را که پیغمبر اسلام آنان را معرفی و منصوب کرده ، ذکر نموده است و فرموده آخرین و دوازدهمین آنان کسی است که عیسی بن مریم نمازش را به او اقتدا می کند (177) .