زندگانی خاتم الاوصیاء

نویسنده : باقر شریف قرشی مترجم : ابوالفضل اسلامی (علی)

3 - حضرت امام حسن مجتبی (ع)

از حضرت امام حسن مجتبی - علیه السلام - روایات بسیاری در مورد حضرت صاحب العصر - علیه السلام - نقل شده است که از جمله آنها حدیثی است که هنگام صلح با طاغوت زمان معاویه ، عده ای از دوستان آن حضرت ، او را سرزنش کردند ، حضرت به آنان فرمود : وای بر شما! آیا نمی دانید که من امامتان هستم و اطاعت من بر شما واجب است و طبق بیان صریح پیغمبر اسلام ، یکی از دو سید جوانان اهل بهشتم ؟ .
گفتند : آری ، چنین است .
فرمود : آیا نمی دانید وقتی که حضرت خضر، کشتی را سوراخ کرد و دیوار بپا نمود و آن پسر را کشت ، جناب موسی بن عمران از اینکه حکمت آنها را نمی دانست ناراحت شد و حال آنکه این کارها پیش خدا درست و حکیمانه بود ؟ آیا نمی دانید که همه ما بیعت طاغوت زمان به گردن ما هست مگر حضرت قائم - علیه السلام - که روح الله نمازش را به او اقتدا خواهد کرد . خداوند متعال ، ولادت او را مخفی کرد و شخص او را غایب قرار داد و گر نه او هم بیعت طاغوتی را به گردن خواهد گرفت . آن قائم ، نهمین فرزند برادرم حسین ؛ پسر سیدة النسا می باشد ، خداوند متعال عمر و غیبت او را طولانی می کند سپس به قدرتش او را به صورت جوانی که کمتر از چهل سال می نمایاند ، ظاهر می فرماید و او بر همه چیز تواناست (168) .
از این حدیث شریف ، این مطالب استفاده می شود .
الف - صلح امام حسن - علیه السلام - با طاغوت زمان معاویه ، به حق ، یک ضرورت بود که چاره ای جز آن نبود ؛ زیرا اگر جنگی شروع می شد ، پیروزی با معاویه بود برای آنکه نیروهای اردوی امام - علیه السلام - در اثر جنگهای گذشته و پیدا شدن خط فکری خوارج و خستگی و جو راحت طلبی و حتی نفوذ عناصر نفاق و دنیا طلب ، هرگز نمی توانستند به صورت جدی جنگ کنند و سپاه رزمنده معاویه را شکست دهند و حتی آماده بودند که امام - علیه السلام - را به زور ، اسیر کرده در مقابل درهم و دینار معاویه ، تحویل معاویه دهند ، بنابراین ، راهی جز صلح نبود و حضرت امام حسن - علیه السلام - هم همان را انتخاب کرد . و اگر چنین نمی کرد ، مغلوب معاویه می شد و او سرسختانه اعلان کفر و بی دینی می نمود ، همچنانکه پسرش یزید چنین کرد .
ب - حضرت صاحب العصر - علیه السلام - بیعت هیچ ستمگری را به گردن نگرفته ، بلکه خداوند متعال ، آن حضرت را به دور از حاکمان ستم ، حفظ و صیانت کرده است .
ج - حضرت مهدی - سلام الله علیه - وقتی ظهور کند ، حضرت عیسی مسیح می آید و با آن حضرت نماز جماعت می خواند .
د - خداوند متعال ، ولادت حضرت مهدی - علیه السلام - را از دید حاکمان ستمکار عباسی پنهان نگهداشته تا آنکه به آن حضرت دسترسی پیدانکنند و بحث آن به طور تفصیل گذشت .
ه - خداوند متعال به ولی خود ، عمر طولانی عنایت می کند ، سپس او را به صورت یک جوان ، ظاهر می نماید تا آنکه حق و عدل را در زمین برقرار نماید .

4 - حضرت امام حسین (ع)

روایات زیادی از حضرت سید الشهدا - علیه السلام - راجع به ظهور امام منتظر - علیه السلام - نقل شده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم :
الف - امام حسین - علیه السلام فرمود : نهمین فرزند من سنتی از حضرت یوسف و سنتی از حضرت موسی - علیهما السلام - دارد و او قائم ما اهل بیت پیغمبر است که خداوند ، یکشبه کار او را به اصلاح در می آورد (169) .
از این جهت که ولادت او به جهت خوف از حاکمان ستمکار ، مخفی بوده است ، شبیه حضرت موسی - علیه السلام - است که ولادت او به خاطر فرعون زمانش ، پنهان نگهداشته شده است . و از این جهت بین او و مردم حجاب است و آن حضرت از دید مردم پنهان می باشد ، شبیه حضرت یوسف - علیه السلام - است که مدتها در زندان و به دور از دید مردم قرار گرفته بود .
ب - حضرت امام حسین - علیه السلام - فرمود : قائم این امت ، نهمین فرزند من است و او صاحب غیبت است .
ج - حضرت امام حسین - علیه السلام - فرمود : دوازده امیر از ماست که اول آنان حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب - علیه السلام - و آخرین آنان ، نهمین فرزند من است که به حق ، قیام می کند گرچه مشرکان ، خوششان نیاید. البته او دارای غیبتی است که گروهی درباره آن حضرت به شک می افتند و گروهی دیگر بر او ثابت قدم می مانند و مورد اذیت قرار می گیرند و به آنان گفته می شود : این وعده شما چه موقع است اگر راست می گویید ؟ و البته صابرین و دوستداران آن حضرت ، بر این اذیت و تکذیب ، تحمل می کنند و اجر و پاداش آنان مانند اجر مجاهدیتی است که در رکاب حضرت رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم - شمشیر زده باشند (170) .
از این حدیث معلوم می شود که مردم به وسیله غیبت حضرت امام منتظر - علیه السلام - امتحان و آزمایش می شوند. کسانی که خداوند متعال بر آنان عنایت کرده و ایمان را در قلبشان رسوخ داده است ، بر آن حضرت باقی می مانند و اینان همانند مجاهدین صدر اسلام اند که در رکاب آن حضرت ، جهاد کرده باشند .
د - امام حسین - علیه السلام - فرمود : صاحب این امر یعنی مهدی ، دارای دو غیبت است ؛ یکی از آنها به حدی طول می کشد که بعضی از مردم می گویند آن حضرت فوت کرده است . و بعضی می روند که جای او را پیدا کنند اما پیدا نمی کنند و فقط خدای حکیم است که بر او ولایت و از او اطلاع دارد (171) .

5 - حضرت امام زین العابدین (ع)

روایات زیادی از امام المتقین حضرت امام زین العابدین - علیه السلام - در بشارت به ظهور حضرت صاحب العصر - علیه السلام - نقل شده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم :
الف - حضرت علی بن حسین امام سجاد - علیهما السلام - وقتی آیه شریفه لیستخلفنهم فی الارض را قرائت کرد ، فرمود : سوگند به خدا آنان دوستداران ما اهل بیت می باشند و این استخلاف به وسیله مردی از ما انجام می گیرد و او مهدی این امت است . پیغمبر اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم - فرمود : اگر از دنیا فقط یک روز مانده باشد ، خداوند متعال همان یک روز را طولانی خواهد کرد تا مردی از عترت من که همنام من است ، بیاید و زمین را از عدل و قسط ، پر کند ، همچنانکه از ظلم و ستم پر شده باشد (172) .
ب - حضرت امام زین العابدین - علیه السلام - فرمود : آیه شریفه : و عد الله الذین آمنوا منکم در مورد امام قائم حضرت مهدی - علیه السلام - نازل شده است (173) .
ج - حضرت امام زین العابدین وقتی که (به ظاهر) اسیر بود ، در ضمن خطبه ای فرمود : از ماست رسول خدا و وصی او و سید الشهدا و جعفر طیار در بهشت و دو سبط این امت و مهدی که دجال را به قتل می رساند (174) .
د - حضرت امام زین العابدین - علیه السلام - فرمود : قائم ما سنتی از هفت پیغمبر می باشد ؛ سنتی از پدرمان آدم - علیه السلام - سنتی از نوح - علیه السلام - ، سنتی از ابراهیم - علیه السلام - ، سنتی از موسی - علیه السلام - ، سنتی از عیسی - علیه السلام - ، سنتی از ایوب - علیه السلام - و سنتی از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - ، اما سنت او از آدم و نوح ، عمر طولانی است . و اما از ابراهیم ، مخفی بودن ولادت و کناره گیری از مردم است. و اما از موسی - علیه السلام - خوف و غیبت است . و اما از عیسی ، اختلافی است که مردم درباره اش پیدا کردند . و اما از ایوب ، فرج بعد از مبتلا و گرفتاری است . و اما از حضرت محمد - صلی الله علیه و آله و سلم - که خروج او با شمشیر است(175).