فهرست کتاب


زندگانی خاتم الاوصیاء

باقر شریف قرشی‏ ابوالفضل اسلامی (علی)

4 - چرا امام زمان (ع) ظاهر نمی شود ؟

یکی از سوالاتی که پیرامون حضرت مهدی - علیه السلام - مطرح است این است که چرا آن حضرت ظاهر نمی شود تا اینکه حکم خدا را در زمین اقامه نموده و انسان را از محنتها و تیرگیها نجات بخشد ؟
جواب این سوال این است که ظهور آن حضرت در دست انسان و اراده بشریت نیست ، بلکه در دست خدای متعال است . خدای متعال ، پیغمبر بزرگوار اسلام را بعد از گذشت پنج قرن جاهلیت ، مبعوث می کند و در چنین شرایطی است که زمان برای قیام و اصلاح پیامبر اسلام - صلی الله علیه و آله و سلم - آماده است و مسلم است که قبل از رسیدن این زمان و این شرایط ، چنین آمادگی نبوده است. و قیام و ظهور حضرت مهدی - علیه السلام - هم این چنین است تا دنیا و شرایط عمومی جهان ، قابلیت اصلاح پیدا نکند و زمینه برای قیام آن حضرت آماده نشود ، شرایط ظهور آن حضرت ، تحقق نیافته است و وقتی که وقت آن رسید و سیستمهای زمینی نتوانستند بشریت را رهبری کنند ، در چنین زمانی است که آن حضرت قیام می کند و نظام مقدس دین را جایگزین سیستمهای اجتماعی بشری می نماید که از هدایت انسان عاجزند .

5 - چگونه امام زمان (ع) جهان را اصلاح می کند ؟

یکی از پرسشهایی که پیرامون آن حضرت مطرح می شود این است که چگونه یک فرد ، دست به اصلاح تمام عالم می زند و دنیای پر از ظلم و ستم را به امنیت و آرامش و عدل ، تبدیل می کند ، به طوری که حقوق همه افراد حفظ شده و ظالم و مظلومی و محروم و فقیری از بین برود و تمام انسانها از هر نژاد و دین و قومی که باشند ، به حقشان می رسند؟
جواب این سوال این است که نظامها و حوادث بزرگ دنیا که مسیر زندگی را تغییر داده ، توسط افراد بزرگ جامعه بشری - و نه گروه - تحقق یافته است ؛ مثلاً پیغمبر اسلام - صلی الله علیه و آله و سلم - که یک فرد بود ، آنچنان اثر گذاشت که نظام جاهلیت را در هم کوبید و نظام نورانی آسمانی را جایگزین آن نمود . و نیز مانند موسی و عیسی - علیهما السلام - که هر کدام به صورت مستقل - و حتی بدون فامیلهای نزدیک - قیام کردند و رسالت آسمانی خود را ایفا نمودند و همه اینها به صورت فرد عمل کردند و نه به شکل گروهی ، بر عکس آنچه مارکسیستها تصور کرده اند به اینکه در میدانهای مبارزه و اصلاح فراگیر ، فرد کاره ای نیست بلکه گروه همه کاره و موثر خواهد بود. و البته این بینش مارکسیستها پشتوانه علمی ندارد و دور از واقعیت می باشد . و در هر صورت ، حضرت امام منتظر - علیه السلام - همانند جد بزرگوارش پیغمبر اسلام - صلی الله علیه و آله و سلم - در برقراری امنیت و آرامش و رفاه عمومی و نجات انسان از گرفتاریها و بدبختیها و در گسترش محبت و صمیمیت و یکپارچگی جامعه انسانی ، قیام می کند و وقت ظهور او در دست کسی نیست و فقط در دست و به اراده حکیمانه خدای متعال می باشد .

بشارت دهندگان ظهور امام زمان (ع)

روایات فراوانی از پیغمبر اسلام و امامان معصوم - علیهم السلام - نقل شده است که به ظهور حضرت مهدی - علیه السلام - بشارت داده اند به اینکه آن حضرت می آید و کجیها را راست می کند و بشریت را از شر ستمکاران ، رهایی می بخشد و امن و آسایش را در زمین و محبت و صمیمیت را بین مردم برقرار می کند و ترس و هراس را از آنان دور می نماید و بشارت دهندگان ، به قرار ذیل می باشند :