فهرست کتاب


زندگانی خاتم الاوصیاء

باقر شریف قرشی‏ ابوالفضل اسلامی (علی)

2 - طول عمر امام عصر (ع)

از عمر حضرت صاحب العصر - علیه السلام - سوال زیادی شده است که چگونه آن حضرت تا به حال پیش از 1150 سال عمر کرده است و آثار طبیعی این همه عمر ، پیری و شکستگی ، بر او مسلط نشده است ؟
در جواب این سوال گفته می شود که اولاً : طولانی شدن عمر انسان از نظر عقلی ممکن است و جزء محالات و ممتنعات نیست . و از قبیل اینکه چیزی در آن واحد ، هم فرد باشد و هم زوج ، نمی باشد، بلکه مانند صعود انسان به کره ماه یا به کره دیگر می باشد که عقلاً ممکن است و لذا بعد از آنکه علل و اسباب آن فراهم گردید ، صعود آن عملی شد . بنابراین ، طولانی شدن عمر انسان عقلاً ممکن و از نظر علمی و عینیت خارجی بلا اشکال است . و وقتی که مشیت و اراده خدا بر آن تعلق گرفت ، جسم او از عواملی و اثرات طبیعی مألوف ، مصون و محفوظ می ماند و پیری و نابودی به سراغ او نمی آید . و در قرآن کریم هم نمونه دارد ؛ مثل اینکه حضرت نوح 950 سال در میان قوم خودش عمر کرده است . بنابراین ، چرا طول عمر نوح را می پذیریم ولی طولانی شدن عمر حضرت مهدی - علیه السلام - را نمی پذیریم ؟! و حال آنکه هر دوی اینها مأموریت اصلاح اجتماع انسانی را دارند .
ثانیاً : اگر فرضاً تسلیم این مطلب شویم که عمر صدها و هزارها سال ، امر غیر ممکنی باشد ؛ چونکه نقض عوامل طبیعی لازم می آید ، ولی می گویم که این کار برای خدای متعال ممکن و شدنی است ، همچنانکه آتش را - که علت تامه احراق و سوزاندن بود - برای خلیلش ابراهیم سرد و سلامت نمود (153) و دریا را برای پیغمبرش موسی شکافت و موسی و قومش را نجات داد و فرعون و قومش را غرق نمود . پس وقتی که خدای متعال می تواند این کارها را انجام دهد ، پس می تواند ولیش را از آفات طبیعی و اثرات آن مصون و محفوظ بدارد . خداوند متعال ، قوانین عادی و طبیعی را از کار می اندازد همچنانکه نگذاشت کفار و مشرکین مکه ، پیغمبرش را ببینند و او در جلو چشمهای آنان بیرون رفت و آنان او را ندیدند .

3 - چرا این همه عمر طولانی ؟

در اینجا سوال دیگری طرح می شود و آن این است که خداوند متعال چرا این همه عمر به آن حضرت عنایت کرده است ؟ و چرا عمر او همانند عمر جد بزرگوارش رسول خدا و پدران گرانقدرش ، امامان معصوم - علیهم السلام - نمی باشد ؟!
جواب این سوال این است که حضرت بقیة الله از آن بزرگواران استثنا شده است ؛ زیرا اصلاح تمام جهان و نجات کلیه انسانها از امواج ظلمتها و جهالتها به آن حضرت اختصاص داده شده ، بنابراین ، امام منتظر - علیه السلام - آخرین مصلح جهانی اجتماع بشری است ، پس ناچار باید دورانهای تیرگی و تاریکی انسان به سر برسد و نور تابناک آن حضرت بر انسانها بتابد و زمین را از عدل و قسط ، پر کند .
حضرت مهدی - علیه السلام - همان قهرمانی است که جریان تاریخ زندگی را تغییر می دهد و آن را براساس تمدن عالی - همان تمدنی که روی عالم را سیاه کرده و آن را از ظلم و جور ، مملو ساخته است ، مغلوب خود نموده - قرار دهد . پس آن حضرت باید عمر طولانی نماید تا آنکه به تمام جهان احاطه پیدا کرده و آن را از جمیع جهات ، اصلاح نماید .

4 - چرا امام زمان (ع) ظاهر نمی شود ؟

یکی از سوالاتی که پیرامون حضرت مهدی - علیه السلام - مطرح است این است که چرا آن حضرت ظاهر نمی شود تا اینکه حکم خدا را در زمین اقامه نموده و انسان را از محنتها و تیرگیها نجات بخشد ؟
جواب این سوال این است که ظهور آن حضرت در دست انسان و اراده بشریت نیست ، بلکه در دست خدای متعال است . خدای متعال ، پیغمبر بزرگوار اسلام را بعد از گذشت پنج قرن جاهلیت ، مبعوث می کند و در چنین شرایطی است که زمان برای قیام و اصلاح پیامبر اسلام - صلی الله علیه و آله و سلم - آماده است و مسلم است که قبل از رسیدن این زمان و این شرایط ، چنین آمادگی نبوده است. و قیام و ظهور حضرت مهدی - علیه السلام - هم این چنین است تا دنیا و شرایط عمومی جهان ، قابلیت اصلاح پیدا نکند و زمینه برای قیام آن حضرت آماده نشود ، شرایط ظهور آن حضرت ، تحقق نیافته است و وقتی که وقت آن رسید و سیستمهای زمینی نتوانستند بشریت را رهبری کنند ، در چنین زمانی است که آن حضرت قیام می کند و نظام مقدس دین را جایگزین سیستمهای اجتماعی بشری می نماید که از هدایت انسان عاجزند .