فهرست کتاب


زندگانی خاتم الاوصیاء

باقر شریف قرشی‏ ابوالفضل اسلامی (علی)

صلابت حسین بن روح

حسین بن روح دارای اراده نیرومند و در راه حق ، از صلابت و رشادت وافری برخوردار بود. ابو سهل نوبختی می گوید : اگر حضرت صاحب الامر - علیه السلام - (مثلاً از خوف حکومت) در زیر لباس حسین بن روح مخفی شده باشد ، حسین بن روح حاضر است که بدنش را با قیچی ، تکه - تکه کنند ولی از محل خفای حضرت ، خبری ندهد (119).

ثقیه حسین بن روح

حسین بن روح در محیطی می زیست که پر از بغض و عداوت خاندان پیغمبر - صلی الله علیه و آله و سلم - بود، لذا ناچار بود به شکلی خود را حفظ کند تا مسوولیتهای سنگین وکالت عظمای ناحیه مقدسه را ادا نماید. او به تقیه عمل می کرد . تاریخ نویسان نقل کرده اند که روزی دربان او معاویه را لعنت کرد، حسین بن روح او را از کار برکنار کرد و مدتها اقشار مختلفی از مردم واسطه می شدند که او را دو مرتبه سر کار بیاورد ، اما او قبول نکرد (120).

حسین بن روح با علی قمی

علامه بزرگوار علی بن حسین قمی نامه ای به حسین بن روح نوشت که از حضرت صاحب الامر - علیه السلام - بخواهد تا آن حضرت دعا کند که خداوند متعال به او اولادی فقیه و دین شناس از این زوجه اش که دختر عمویش است ، عنایت فرماید . حسین روح هم خواسته او را به حضرت مهدی - علیه السلام - رساند ، جواب آمد که از این زوجه اولادار نمی شود ، اما به زودی صاحب جاریه ای می گردد که از او صاحب دو فرزند فقیه می شود. و مدت زیادی نگذشت که صاحب جاریه دیلمیه ای شد و خدا به او سه فرزند ، روزی کرد: محمد ، حسین و حسن . اما محمد و حسین ، از فقهای برجسته و عالمان کم نظیر عالم اسلام می باشند و در حفظ و حافظه ، از آیات خدای متعال بوده اند
و سرعت حفظ آنان مایه شگفتی مردم بوده است و می گویند که این ویژگی به برکت دعای حضرت مهدی - علیه السلام - بوده است. و اما حسن ، آدم متوسطی بود و به عبادت و زهد اشتغال داشته و دور از مردم زندگی می کرده است (121).