فهرست کتاب


زندگانی خاتم الاوصیاء

باقر شریف قرشی‏ ابوالفضل اسلامی (علی)

ملاقات محمد بن عثمان با حضرت مهدی (ع) در کعبه

محمد بن عثمان به حج خانه خدا رفت و به زیارت حضرت مهدی - علیه السلام - مشرف شد در حالی که حضرت در مستجار به پرده کعبه پناهنده بود و می گفت : خدایا ! به وسیله من از دشمنانت انتقام بگیر ..... و وعده ات را تحقق بخش (114).
و محمد بن عثمان روایت می کند که حضرت صاحب العصر - علیه السلام - هر ساله حج بجا می آورد ؛ او می گوید : به خدا قسم ! حضرت صاحب الامر - علیه السلام - هر ساله در موسم حج حاضر می شود و مردم را می بیند و می شناسد ، اما مردم او را نمی شناسند (115).

نیابت محمد بن عثمان از طرف امام مهدی (ع)

محمد بن عثمان کتابهایی را که از حضرت امام حسن عسگری - علیه السلام - و حضرت امام مهدی - علیه السلام - و از پدرش عثمان بن سعید که او هم از امامان - علیهم السلام - در زمینه فقه و حدیث شنیده بود ، تألیف کرده است. ام کلثوم دختر ابو جعفر ذکر کرده که کتابهای او به پدرم حسین بن روح رسیده بود (116).

وفات محمد بن عثمان

ابو جعفر محمد بن عثمان بهره زیادی از ایمان و تقوا داشت، لذا هنگامی که احساس کرد مرگش نزدیک است و باید به لقای الهی بشتابد ، برای خود ، قبری کند و گاهی وارد آن می شد و مقداری قرآن می خواند ، همچنانکه آیاتی از قرآن کریم و نام مبارک امامان - علیهم السلام - را روی لوحی مکتوب داشت و سفارش کرد که با او دفن نمایند . و زمان زیادی نگذشت که مریضی او شدت گرفت و روح او پرواز کرد و جان به جان آفرین تسلیم نمود واین در آخر جمادی الاولای سال 305 هجری قمری بود (117)