زندگانی خاتم الاوصیاء

نویسنده : باقر شریف قرشی مترجم : ابوالفضل اسلامی (علی)

عدالت و وثاقت محمد بن عثمان

همه شرح حال نگاران محمد بن عثمان، در قدر و منزلت و علو مقام او نزد شیعیان ، اتفاق نظر دارند و این افتخار برای او کافی است که به منصب عالی نیابت از حجت خدا و امام منتظر - علیه السلام - در زمان زنده بودن پدر و بعد از فوت او ، رسیده است (110). و توقیعی که از طرف حضرت صاحب العصر - علیه السلام - رسیده ، منزلت و علو مقام او را دلالت دارد . و توقیع شریف چنین است :
و اما محمد بن عثمان عمری - رضی الله عنه و عن ابیه من قبل - مورد اعتماد و وثوق من است و نوشته او نوشته و مکتوب من است (111) .
از امام حسن عسگری - علیه السلام - راجع به عثمان عمری سوال شد ، جواب فرمود : عمری و پسرش هر دو مورد اعتماد و وثوق اند ، آنچه را که از من ادا می کنند، حقیقتاً از من است و آنچه از من می گویند ، گفته من است ، پس از آنان گوش کن و از هر دو اطاعت نما ؛ زیرا آنان ثقه و امین می باشند (112) .
حضرت صاحب العصر - علیه السلام - در حق او نامه ای به محمد بن ابراهیم بن مهزیار اهوازی می نویسد. نامه این است : محمد ، همواره در زمان حیات پدرش - رضی الله عنه - مورد اعتماد ما بود ، او نزد ما مانند پدرش است و در جای او قرار دارد و به فرمان ما عمل می کند، خدا او را حفظ فرماید ، پس به قول او عمل نما (113)

ملاقات محمد بن عثمان با حضرت مهدی (ع) در کعبه

محمد بن عثمان به حج خانه خدا رفت و به زیارت حضرت مهدی - علیه السلام - مشرف شد در حالی که حضرت در مستجار به پرده کعبه پناهنده بود و می گفت : خدایا ! به وسیله من از دشمنانت انتقام بگیر ..... و وعده ات را تحقق بخش (114).
و محمد بن عثمان روایت می کند که حضرت صاحب العصر - علیه السلام - هر ساله حج بجا می آورد ؛ او می گوید : به خدا قسم ! حضرت صاحب الامر - علیه السلام - هر ساله در موسم حج حاضر می شود و مردم را می بیند و می شناسد ، اما مردم او را نمی شناسند (115).

نیابت محمد بن عثمان از طرف امام مهدی (ع)

محمد بن عثمان کتابهایی را که از حضرت امام حسن عسگری - علیه السلام - و حضرت امام مهدی - علیه السلام - و از پدرش عثمان بن سعید که او هم از امامان - علیهم السلام - در زمینه فقه و حدیث شنیده بود ، تألیف کرده است. ام کلثوم دختر ابو جعفر ذکر کرده که کتابهای او به پدرم حسین بن روح رسیده بود (116).