زندگانی خاتم الاوصیاء

باقر شریف قرشی‏ ابوالفضل اسلامی (علی)

تسلیت امام منتظر (ع)

حضرت امام مهدی - علیه السلام - بعد از فوت عثمان بن سعید ، به فرزند دانشمند او محمد بن عثمان تسلیت فرستاد :
انا لله و انا الیه راجعون باید تسلیم امر خدا و راضی به قضای او شد. پدرت با خوشبختی زندگی کرد و با ستایش فوت کرد ، پس رحمت خدا بر او باد و خداوند او را به اولیا و دوستان خود ملحق فرماید. پدر تو دایماً در اجرای امر امامان - علیهم السلام - کوشش داشت و در آنچه موجب قرب به خدا بود، تلاش می کرد ، خداوند او را رو سفید گرداند.
خدا جزای زیاد به تو دهد... و از سعادت آن مرحوم همین بس که مثل تو فرزندی دارد ، قائم مقام او می شود و بر او رحمت می فرستد و من هم می گویم شکر خدای را ؛ زیرا دلها و شیعیان به تو و آنچه را که خداوند در تو قرار داده شادند ، خدا تو را یاری و کمک نماید و موفق بدارد و ولی و حافظ و نگاهدار تو باشد.
این جملات ، بر حزن و اندوه حضرت صاحب العصر - علیه السلام - دلالت می کند که برای نایب و نماینده خود جناب عثمان بن سعید که شخص با ایمان و با تقواست ابراز داشته است ، همچنانکه نهایت اطمینان و اعتماد خود را به فرزند او ابو جعفر محمد بن عثمان که صاحب صفات عالی و اخلاق حسنه است، اظهار فرموده....

2- محمد بن عثمان

محمد بن عثمان بعد از وفات پدرش به شرف نیابت امام منتظر - علیه السلام - نایل شد. محمد از ثقات و امنا و از شخصیتهای برجسته علمی و عملی شیعیان بود وهمانند پدرش مورد اعتماد همه بود ، لذا حقوق و وجوهات و استفتائات و نامه های شیعیان به او می رسید و او هم آنها را به حضرت صاحب الامر - علیه السلام - می رساند و جواب آنها را دریافت می کرد.

عدالت و وثاقت محمد بن عثمان

همه شرح حال نگاران محمد بن عثمان، در قدر و منزلت و علو مقام او نزد شیعیان ، اتفاق نظر دارند و این افتخار برای او کافی است که به منصب عالی نیابت از حجت خدا و امام منتظر - علیه السلام - در زمان زنده بودن پدر و بعد از فوت او ، رسیده است (110). و توقیعی که از طرف حضرت صاحب العصر - علیه السلام - رسیده ، منزلت و علو مقام او را دلالت دارد . و توقیع شریف چنین است :
و اما محمد بن عثمان عمری - رضی الله عنه و عن ابیه من قبل - مورد اعتماد و وثوق من است و نوشته او نوشته و مکتوب من است (111) .
از امام حسن عسگری - علیه السلام - راجع به عثمان عمری سوال شد ، جواب فرمود : عمری و پسرش هر دو مورد اعتماد و وثوق اند ، آنچه را که از من ادا می کنند، حقیقتاً از من است و آنچه از من می گویند ، گفته من است ، پس از آنان گوش کن و از هر دو اطاعت نما ؛ زیرا آنان ثقه و امین می باشند (112) .
حضرت صاحب العصر - علیه السلام - در حق او نامه ای به محمد بن ابراهیم بن مهزیار اهوازی می نویسد. نامه این است : محمد ، همواره در زمان حیات پدرش - رضی الله عنه - مورد اعتماد ما بود ، او نزد ما مانند پدرش است و در جای او قرار دارد و به فرمان ما عمل می کند، خدا او را حفظ فرماید ، پس به قول او عمل نما (113)