زندگانی خاتم الاوصیاء

نویسنده : باقر شریف قرشی مترجم : ابوالفضل اسلامی (علی)

وفات عثمان بن سعید

قبر شریف عثمان بن سعید در بغداد جنب رصافه است که مومنین و مردم متدین ، قبر او را زیارت می کنند.
شیخ طوسی می گوید : ما سر قبر عثمان بن سعید می رفتیم و آشکارا زیارت می شد و من وقتی که در سال 408 هجری قمری به بغداد وارد شدم تا سال 430 قمری و بیشتر ، این برنامه معمول بود و ادامه داشت .
شیخ طوسی می افزاید : رئیس ابو منصور بن محمد بن فرج ، ضریح و صندوقی برای قبر عثمان بن سعید ساخت و مردم و همسایگان مرقد شریف عمری ، به زیارتش می روند و تبرک می جویند (109)

تسلیت امام منتظر (ع)

حضرت امام مهدی - علیه السلام - بعد از فوت عثمان بن سعید ، به فرزند دانشمند او محمد بن عثمان تسلیت فرستاد :
انا لله و انا الیه راجعون باید تسلیم امر خدا و راضی به قضای او شد. پدرت با خوشبختی زندگی کرد و با ستایش فوت کرد ، پس رحمت خدا بر او باد و خداوند او را به اولیا و دوستان خود ملحق فرماید. پدر تو دایماً در اجرای امر امامان - علیهم السلام - کوشش داشت و در آنچه موجب قرب به خدا بود، تلاش می کرد ، خداوند او را رو سفید گرداند.
خدا جزای زیاد به تو دهد... و از سعادت آن مرحوم همین بس که مثل تو فرزندی دارد ، قائم مقام او می شود و بر او رحمت می فرستد و من هم می گویم شکر خدای را ؛ زیرا دلها و شیعیان به تو و آنچه را که خداوند در تو قرار داده شادند ، خدا تو را یاری و کمک نماید و موفق بدارد و ولی و حافظ و نگاهدار تو باشد.
این جملات ، بر حزن و اندوه حضرت صاحب العصر - علیه السلام - دلالت می کند که برای نایب و نماینده خود جناب عثمان بن سعید که شخص با ایمان و با تقواست ابراز داشته است ، همچنانکه نهایت اطمینان و اعتماد خود را به فرزند او ابو جعفر محمد بن عثمان که صاحب صفات عالی و اخلاق حسنه است، اظهار فرموده....

2- محمد بن عثمان

محمد بن عثمان بعد از وفات پدرش به شرف نیابت امام منتظر - علیه السلام - نایل شد. محمد از ثقات و امنا و از شخصیتهای برجسته علمی و عملی شیعیان بود وهمانند پدرش مورد اعتماد همه بود ، لذا حقوق و وجوهات و استفتائات و نامه های شیعیان به او می رسید و او هم آنها را به حضرت صاحب الامر - علیه السلام - می رساند و جواب آنها را دریافت می کرد.