فهرست کتاب


زندگانی خاتم الاوصیاء

باقر شریف قرشی‏ ابوالفضل اسلامی (علی)

6- نامه های امام زمان (ع) به شیخ مفید

حضرت امام منتظر - علیه السلام - چند نامه برای ثقة الاسلام شیخ مفید - قدس سره - فرستاده که شیخ طبرسی، دوتای آنها را ذکر کرده است و آن دو نامه اینهاست:
1- این نامه برای برادر استوار و دوست رشید شیخ مفید، ابو عبدالله محمد فرزند محمد نعمان که خداوند عزتش را مدام بدارد، از محل به ودیعه گذاشتن عهدی که بربندگان اخذ شده است، می باشد:
بسم الله الرحمن الرحیم
اما بعد، سلام بر تو ای دوست که در دین خدا مخلص و در یقین به ما ممتاز گشته ای. ما شکر وجود تو را به پیشگاه پروردگار متعال - که جز او خدایی نیست - می بریم و از خداوند متعال، سلام و رحمت بر سید و مولا و پیغمبرمان محمد و آل پاک او، مسئلت داریم. و به تو - که خداوند توفیق یاری حق را به تو دایماً عنایت کند و جزای تو را جهت نطق و کلام صدقی که به نفع ما داری، افزون گرداند - اعلان می کنیم به ما اجازه داده شده که تو را به شرف نامه نگاری و مکاتبه مفتخر سازیم و تو را مکلف سازیم که این نامه ها را برای دوستان ما که اطراف تو هستند، برسانی. خداوند آنان را کفایت فرماید. خداوند تو را بر مارقین که از دین خدا خارج گشته اند تاًیید فرماید. پس تأمل کن در آنچه برای بیان می کنم و در رساند آن به کسانی که اطمینان به آنان داری عمل نماءان شاءالله.
ما گر چه در محلی هستیم که از محل سکونت ستمکاران دور است واین بر اساس مصلحتی است که خداوند متعال آن را برای ما و پیروان مومن ما - ما دامی که دولت دنیا دست فساق است - صلاح دانسته. و با همه این حال ، ما کاملاً به اخبار و مسایل شما مطلع هستیم و چیزی از اخبار شما برای ما پوشیده نیست.
ما از ذلت و خواری که نصیب شما شده به خاطر آنکه جمع زیادی از شماها تمایل به ضد آنچه سلف صالح و مومنین گذشته بر آن بودند، پیدا کردند و نیز به خاطر دور انداختن پیمانی که از آنان گرفته شده بود و کأنه خبر از آن ندارید، با اطلاع هستیم، با اینکه ما شما را رعایت می کنیم و شما را به فراموشی نمی سپاریم و اگر این توجه و عنایات نبود، تنگدستی و فشار، بر شما روی می آورد و دشمن شما، را به استیصال ونابودی می کشاند. بنابراین، از خداوند متعال جل جلاله بترسید و ما را در نجات دادن خودتان از این فتنه که بالا گرفته مساعدت نمایید، در این فتنه هر کسی که اجلش نزدیک است، به هلاکت می رسد و آن کس که به آرزویش رسیده باشد، از آن به سلامت و حفظ می ماند و این فتنه علامت نزدیک شدن و دور شدن از امر و نهی ماست و البته خداوند متعال نورش را کامل می کند گرچه مشرکان کراهت داشته باشند. به تقیه چنگ بزنید و از افروختن آتش جاهلیت، اجتناب نمایید...
و در پایان نامه مرقوم فرموده اند: این نامه را برای تو نوشتم ای برادر و دوست مخلص! وای یار با وفا خدا تو را حفظ کند. این نامه را حفظ کن و آن را به هیچ کس نشان نده و البته مضمون آن را به کسانی که اطمینان داری، برسان و آنان را وادار کن که به آن عمل نمایند ان شاء الله و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین. این نامه شریف، مطالب مهمی را در بر دارد:
اول: شیخ مفید را تجلیل کرده و ستوده است. او در علم، فضل، تقوا و استقامتش در دین و نشر آن، از ارکان اسلام است که اجازه پیدا کرده که با حضرت صاحب العصر - علیه السلام - در ارتباط بوده و طرف مکاتبه آن حضرت قرار بگیرد و در حقیقت، سفیر آن حضرت در میان شیعیان باشد.
دوم: آن حضرت در این نامه به جا و مکانش که دور از محل سکونت ستمکاران است، اشاره می کند و اینکه اقامتش در آنجا از چشمها پوشیده است. و این، خواست واراده الله است، تا وقتی که دولت ستمکاران روی زمین برقرار باشد، او ظهور نکند.
سوم:از لابلای این نامه استفاده می شود که آن حضرت، تمام شوون شیعیان را با تمام دقت زیر نظر دارد و هیچ امری از امور آنان بر او پوشیده نیست، پس آن حضرت آنان را مورد عنایت قرار می دهد و با اذن خدا بلا را از آنان دور می کند که اگر عنایت آن حضرت نبود، ستمکاران از هر طرف، آنان را محاصره می کردند.
چهارم: آن حضرت خبر داده که بعضی از آیات و نشانه های آشکار آسمانی، قبل از ظهور آن حضرت، تحقق پیدا می کند که ما توضیح بیشتری در مباحث این کتاب خواهیم داد.

نامه دوم امام زمان (ع) به شیخ مفید

نامه دوم آنحضرت در تاریخ 23 ذیحجه سال 412 هجری قمری شخصیت بزرگوار شیخ مفید - رضوان الله تعالی علیه - رسیده و نامه چنین است:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام و رحمت خدا بر تو باد ای ناصر حق! و ای کسی که با کلمه صدق به سوی خداوند دعوت می کنی، ما خدا را معبودی جز او نیست، به خاطر وجود تو، سپاس می گویم و صلوات خدا را برای مولا و سیدمان محمد خاتم پیامبران و اهل بیت او مسئلت می نماییم
در ضمن نامه چنین آمده است:
این دوست مخلص و مجاهد - خدا تو را به نسلی که اولیای شایسته اش را در گذشته به آن موید و یاری نموده، نصرت فرماید - عهد می کنم هر کس از برادران دینی تو تقوای الهی پیشه کند و وجوهاتی که بر او واجب است به مستحق آن برساند، از فتنه و رنج و غم آن در امان می ماند. و اما اگر کسی که از پرداخت آن اموال - که خدا به عاریه در دست او قرار داده است - بخل ورزد وصله ننماید، نسبت به فرزندان و آخرتش، زیان کرده است....
این نامه در غره شوال سال 412 به خط شریف آن حضرت مکتوب شده است. و در پایان، این قسمت را بر آن افزوده است:
این نامه ما برای تو ای دوست - که حق به تو الهام شده است - می باشد، آن را از همه پنهان دار و فقط نسخه ای از آن را به اطلاع دوستان ما که مورد اطمینان تو هستند برسان، ان شاء الله برکت خدا شامل حالشان شود، الحمدلله و الصلاة علی سیدنا محمد النبی و آله الطاهرین (82).
این نامه حاوی مطالب مهم ذیل است:
1- در این نامه، حضرت صاحب العصر - علیه السلام - شیخ مفید را ناصر حق و داعی به سوی خدا با کلمه صدق - که از عالیترین صفات صلحا و متقین است - تعبیر فرموده است.
2- در این نامه، اعلان فرموده که شیعیانش همواره مشمول دعای آن حضرت در جهت حفظ و نجات آنان از دشمنان و ستم ستمکاران می باشد و چیزی مانع دعاهای آن حضرت به درگاه خدای متعال نمی شود.
3- آن حضرت در این نامه به شیعیانش امر فرموده که اهل تقوا باشند و از معصیت الهی، دوری کنند و وجوهات شرعی خود را بپردازند و چنانچه آنان تقتوا پیشه کنند و حقیقتاً خدا را اطاعت نمایند، بین آنان و آن حضرت حجاب و مانع، از بین می رود و با رویت و مشاهده آن حضرت، سعادتمند می شوند ولکن گناهان بین آنان و آن حضرت، پرده افکنده و نمی گذارد که به ملاقات آن حضرت مشرف شوند...

نمونه هایی از فقه امام زمان (ع)