زندگانی خاتم الاوصیاء

نویسنده : باقر شریف قرشی مترجم : ابوالفضل اسلامی (علی)

7- دعای امام زمان (ع) برای شیعیان خویش

حضرت مهدی - علیه السلام - برای شیعیانش دعا می کرده که برای آنان گشایشی شود و از تنگدستی و محرومیت، نجات یابند و آن دعا این است:
یا نور النور! یا مدبر الامور! یا باعث من فی القبور! صلی علی محمد و آل محمد و اجعل لی و لشیعتی من الضیق فرجاً و... (68).

8- دعا امام زمان برای پیغمبر اسلام و ائمه هدی (ع)

حضرت مهدی - علیه السلام - به بعضی از شیعیانش سفارش فرموده که برای پیغمبر اکرم و ائمه هدی - علیهم السلام - این دعا درا بخوانند:
اللهم صل علی محمد سید المرسلین و خاتم النبین و حجة رب العالمین، المنتجب فی المیثاق، المصطفی من الضلال المطهر من کل آفة البری من کل عیب... (69).
این دعا، پیغمبر اکرم و اوصیا و جانشینان آن حضرت ائمه طاهرین - علیهم السلام - را ستوده و برای آنان قدر و منزلت عالی نزد خداوند متعال، مسئلت کرده است، همچنانکه این دعا، حاوی دعا برای قائم آل محمد - علیه السلام- است که نشانه های دین را برقرار و سنت جدش رسول الله را زنده می نماید.

9- دعای امام زمان (ع) برای خلاصی از زندان

حضرت مهدی - علیه السلام - این دعا را به بعضی از شیعیانش - که در تاریکیهای زندآنهابه سر می بردند - تعلیم فرموده است:
الهی عظم البلاء و برح الخفاء وانکشف الغطاء و انقطع الرجاء و ضاقت الارض و منعت السماء و انت المستعان و الیک المشتکی و علیک المعول فی الشدة و الرخاء... (70).
پناه بردن به خدای متعال و انقطاع به او، انسان را از سختیها و گرفتاریهای روزگار نجات می دهد و ائمه هدی - علیهم السلام - تلاش کرده اند که به شیعیانشان دعاهایی تعلیم دهند تا آنان را از حوادث و پیشامدهای ناگوار روزگار نجات دهد.