فهرست کتاب


زندگانی خاتم الاوصیاء

باقر شریف قرشی‏ ابوالفضل اسلامی (علی)

2- زهد امام زمان (ع)

روش و سیره ائمه اهل بیت - علیهم السلام - در همه زمینه های فکری و عملی (از جمله آنها زهد در دنیا و کنار زدن لذاید و خوشیهای آن) شبیه یکدیگر است. ممکن نیست که سیره یکی از آن بزرگواران را بررسی نمایی مگر اینکه ببینی اعراض و روگرداندن از دنیا در زندگی آن بزرگواران برجسته و هویداست. حضرت امیرالمومنین - علیه السلام - باب مدینه علم رسول خدا، حقیقتا دنیا را سه طلاقه نمود که قابل رجوع نباشد و فرزندان پاک و پاکیزه آن حضرت هم همین سیره درخشان را پیموده اند. مجموعه ای از احادیث و روایات از ائمه اطهار - علیهم السلام - در زهد حضرت امام منتظر - علیه السلام - پیش از آنکه متولد شود، در تاریخ نقل شده است که بعضی از آنها عبارتند از:
الف - معمر فرزند خلد از حضرت امام رضا - علیه السلام - روایت می کند که فرمود: لباس و غذای قائم آل محمد فقط خشن و زبر است (56).
ب - ابو بصیر از حضرت امام صادق - علیه السلام - روایت می کند که فرمود: در خروج و ظهور امام زمان، عجله نکنید، قسم به خدا! لباس او خشن و طعامش نان جوین، غلیظ و ستبر است.
ج - علی فرزند ابی حمزه و وهب از حضرت امام صادق - علیه السلام - روایت می کنند که حضرت درباره امام منتظر - علیه السلام - فرمود: لباس او غلیظ (وخشن) و طعامش سفت و سخت است(57).
مسلم است که این روش در همه زمینه های زندگی آن حضرت، جاری است و اگر چنین روش درخشنده را نداشت، خداوند متعال او را برای بزرگترین حرکت اصلاحی در همه دورانهای تاریخ بر نمی گزید. پس اوست که زمین را از قسط و عدل پر می کند بعد از آنکه از ظلم و جور پر شده باشد و بشریت را از غرور و نخوت ستمکاران نجات می دهد و خیرات و اموال الهی را بین محرومین و بیچارگان تقسیم می کند.

3- صبر امام زمان (ع)

یکی از صفات برجسته وذاتی و فضایل روحی آن حضرت، صبر و تحمل است.
آن حضرت، سختیها و بلاهای بیشتر و عظیمتری از همه امامان معصوم - علیهم السلام - می بیند. در دوره های طولانی تاریخ حیاتش، حوادث تلخ و رویدادهای بزرگی را می بیند که جهان اسلام را سپاه و پیکره و اعضای آن را تکه تکه نموده و امت اسلامی با تمام تکه و پاره هایش زیر دست و پای کافران و استعمارگران به زمین افتاده و دست و پا می زند. اینان انواع و اقسام ظلم و ستم را در جهان اسلام رواج داده و حدود و احکام خدا را تعطیل کرده و ثروتهای مسلمین را به غارت برده و در تمام فضایای امت اسلامی، تحکم نموده و زورگو می باشند.
و همه این بلاها و مفاسد و مصیبتها در جلو چشم و گوش آن حضرت انجام می گیرد و او به خاطر پدر بودنش برای تک تک افراد امت اسلامی و به خاطر رهبری معنوی و زمان را که دارد، قلب مبارکش ار این همه مصیبتها و بلاهایی که بر سر امت اسلامی وارد می شود، به درد آمده و می سوزد.
و حقاً صبر و بردباری را به جاودانگی، قرین خود نموده، و همه شوون و امورش را به خدای احدیت سپرده است و این ذات مقدس حضرت احدیت است که سررشته همه امور به دست اوست و اوست که حاکم - علی الاطلاق - بر بندگانش است و هیچ گونه حکم و نظر دیگری برای غیر خدا نیست.

4- عبادت امام زمان (ع)

این مطلب مسلم است که عبادت و بندگی حضرت مهدی - علیه السلام - همانند عبادت پدران گرامیش ائمه اطهار است ؛ همان امامانی که زندگی و عمرشان را به خدای متعال تقدیم کردند و حب الله و دوستی حضرت احدیت را در اعماق و باطن وجودشان نفوذ داده و سرتاسر وجودشان را محبت خدا فرا گرفته بود، لذا بیشتر روزها را روزه و شبها را به عبادت و بندگی حضرت حق می گذراندند، شبها را به نماز و دعا و مناجات احیا می داشتند. آری عبادت اام منتظر مانند این بزرگواران است، لذا راویان حدیث، مجموعه ای از دعاهای شریف آن حضرت را - که برخی از آنها را در قنوت و برخی دیگر را متعال و انقطاع او از همه چیز و پیوستن به خدای کریم - نقل کرده اند که به برخی از آنها اشاره می کنیم.