خاطرات و حکایتها جلد پنجم

نویسنده : موسسه فرهنگی قدر و ولایت

پیشگفتار

سال 1378 سال حضرت امام خمینی قدس سره، نامگذاری شده است. رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، شاگرد خلف و وفادار به امام (ره) و راه آن حضرت، با این نامگذاری دلها را به یاد روزهای ضور آن یگانه دوران به تپش درآورد و یکبار دیگر مردم مخصوصاً جوانان را به شکوه و عظمت آن روزها و تدابیر و ایستادگی شگرف روح خدا باز گرداند. به راستی چه روزهای بزرگ و فراموش ناشدنی بر انقلاب اسلامی گذشت و امام خمینی (ره) با چه صلابت و قدرت و بینش عمیق و الهی، سکان این انقلاب را در آن گردابهای خطرناک و طوفانهای سهمگین به ساحل تجات یعنی استقلال و آزادی و اسلامی راهنمایی فرمود.
سال امام، از این زاویه نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد یعنی بازگشت به تاریخ پرفراز و نشیب انقلاب اسلامی که حداقل دو خاصیت بزرگ را در بر خواهد داشت.
اول: اهمیت نقش دین و ایمان دینی و رهبری فقیه عادل با تقوای مدیر و مدبر و شجاع و سازش ناپذیر و وحدت کلمه در پشت سرگذاردن حوادث و وقایع سخت و تلخ و رسیدن به عزت و کرامت.
دوم: شناخت دشمنان حرکت دینی و رهبری الهی و وحدت امت و نحوه عملکرد آنان
اولی: ایمان را تقویت می کند و دست عنایت خدای متعال را نمایان می سازد و حالت شکر و خضوع به درگاه خداوند به انسان می دهد و عزم ها را جزم و امیدها را بارور و اطمینان به نظام و مدیران و رهنمودهای ولی فقیه را افزونتر می سازد.
دومی: حقد و کینه عمیق دشمن را بر ملا و دست منافقین و لیبرالها و روشنفکران واپس گرا و عناصر وابسته به نظام شاهنشاهی را، باز و راهها و روشهای آنان را افشا می سازد.
هر انقلابی مخصوصاً با مایه دینی و استکبار ستیزی نیاز به این دو دارد. باید ایمان، و اطمینان مردم و جوانان آن جامعه به آینده ای روشن، به نظام دینی، به رهبری الهی، به مسئوولان خدمتگزار، به ریشه های اسلامیت نظام یعنی حوزه های علمیه و علماء مراجع، به توانایی سازندگی و ایستادگی و به ایستادگی و به امدادهای غیبی الهی روز بروز افزونتر و ریشه دارتر گردد و به موازات آن دشمن شناسی، تحلیل صحیح از وقایع و حوادث، پرهیز از ساده انگاری و ساده لوحی، پرهیز از تفرقه و آتش نفاق، بی اعتمادی به عناصر وابسته و پیوسته به دشمن و بدسابقه و غنود و خائن و آمادگی مقابله با توطئه ها را افزایش داد و گسترد.
سال امام (ره)، سال شعار و شعور است. پایبندی به شعارهای اصولی انقلاب اسلامی که در کلام و پیام و راه و مشی آن بزرگوار متجلی شد و تعظیم این شعائر که شعائر الله است و شعور نسبت به راه امام (ره) و عناصر این راه و یاوران این راه و دشمنان این راه.
سال امام (ره) سال یأس دشمنان و پاسخ کوبنده ملت به امیدهای واهی دشمنان، آمریکا و معاندان داخلی است. سال امام (ره)، سال التیام شکافها و فضاهای ایجاد شده بین دوستان و خودیهای انقلاب اسلامی است.
سال امام (ره) سال بازنگری رفتارهای خویش و سال بازنگری سیاستهای خرد و کلان اجرایی کشور است و انطباق هر چه بیشتر خویش و رفتارهای فردی و جمعی با منش روش حضرت امام خمینی قدس سره.
در این سال پر برکت، جلد پنجم این مجموعه را به مؤمنان انقلاب اسلامی و عاشقان روح الله تقدیم می کنیم و امیدواریم توجه به تاریخ و عبرت گیری از آن که مورد تأکید امام را حل بود، هر چه بیشتر اهداف این سال را تحقیق بخشد و تاریخ صحیح و امین و عبرتهای آن را از لسان ولی فقیه عادل و صادق، مشعل راه خود سازیم. ان شاء الله
مؤسسه فرهنگی قدرولایت

از پشت شیشه همین طور به هیأت نظامی بنده نگاه می کرد !

یک زمان برخی از آقایان علما منبر نمی رفتند؛ چون آن را خلاف شأن خود می دانستند؛ می گفتند منبر رفتن دلیل بی سوادی است ! ولی حالا شما ملاحظه کنید، فردی مثل آقای جوادی، مرد ملای فاضل - معقولاً - مثلاً در پایان یک میتینگ منبر می رود، سخنرانی می کند و فریاد می کشد. ببیندی الان باگذشته چه قدر فرق کرده است.
من یکی از دفعاتی که سال 59 از اهواز به تهران می آمدم، چون لباس نظامی تنم بود، رویش قبا می پوشیدم. رسم ما هم این بود که از راه که می رسیدیم، مستقیم خدمت امام می رفتیم. عصر یک روز پنجشنبه که برای نماز جمعه به تهران آمده بود مستقیم خدمت ایشان رفتم و چیزی راجع به جبهه گفتم و آمدم. شاید بار اولی بود که از جبهه خدمت ایشان می رسیدم. تا این که چکمه هایم را دم در بیاورم، ایشان از پشت شیشه همین طور به آن هیأت بنده که لباس نظامی زیر قبا تنم بود، نگاه می کردند. وقتی رسیدم. دستشان را بوسیدم. خودشان گفتند که یک وقت بود که این لباس شما خلاف مروت بود، و حالا بحمدالله وضع به این جا رسیده است. من احساس کردم که ایشان خوشحالند. در ابتدا قدری هم در دلم تردید بود. اول بار که در اهواز قبا را کندم و لباس نظامی پوشیدم، در ذهنم بود که آیا این کار درست است یا نه. بعد که دیدم ایشان لبخند زدند و لطفی کردند، فهمیدم که خوشحالند. واقعاً جای امام خالی است. اگر ایان تشریف می داشتند و می دیدند که آقایان در تکواندو، دان 4 دارند و این گونه پیشرفت کرده اند. خیلی خوشحال می شدند؛ این واقعاً در طریق همان خواست ایشان است. (1)

سه نقطه ی اساسی در جنگ

درباره دفاع مقدس، آنچه که ملت ما پس از گذشت دوران سخت جنگ هشت ساله باید مورد تدبر قرار بدهد، این است که این جنگ را چه کسی به وجود آورد، و چرا به وجود آورد، و چه شد که موفق نشد؟ این سه نقطه ی اساسی است.