فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

8- ظرفهای چوبین و بلورین

ظرفهای چوبین و بلورین و سفالین و ظرفهائی که از پوست ساخته می شده، از جمله ظرفهائی بوده، که در صدر اسلام مورد استفاده قرار می گرفته است.
در حدیث می خوانیم، پیغمبر (ص) از کاسه های بلورین که از شام برای او می آورند و نیز از کاسه هائی که از چوب ساخته می شد و همچنین از ظرفهائی که از پوست حیوانات و گل و خاک پخته تهیه می شد، برای غذا و آب خوردن استفاده می کرد. (770)
البته استفاده کردن از ظرفهای شیشه ای هم، مناسب و مطلوب است و اینکه در حدیث می خوانیم، امام علی (ع) یمنع من شرب الماء فی الزجاج الرقیق. (771)
یعنی آن حضرت از آب خوردن در ظرفهای شیشه ای نازک جلوگیری می کرد، همانطور که علامه محمد باقر مجلسی هم آورده، این جلوگیری علی (ع) از نهایت زهد و بی اعتنائی آن حضرت و زخارف و مظاهر فریبنده دنیا و نیز رعایت مساوات و الگو واقع شدن برای شیعیان فقیر و نازمند بوده است.(772)
به هر حال، در این فصل هم، در زمینه اوقات غذا خوردن، شیوه ها و آداب صحیح غذا خوردن و نیز و وسائل و ظرفهائی که در آن باید غذا خورده شود، خواستیم شیوه های اصیل و سنتی را ارائه کنیم، تا با پرهیز از روشهای تقلیدی و مصنوعی، که میراث زندگی ماشینی است، و صدها عوارض و آثار نگران کننده پدید آورده، مصون مانیم، سلامت و تندرستی خود را حفظ کنیم، به نشاط و طول عمر مفید خود بیفزائیم، و همانطور که در خبر روزنانه اطلاعات مطالعه کردیم: هر چه بیشتر به زندگی ساده و طبیعی روی آوریم، و از بیماریها و عوارض هولناک ناشناخته تری، خود را حفظ نمائیم.
زیرا رنگ آمیزی مصنوعی زندگی و غذائی، همانطور که روزنامه ها هم از سوی مسئولین بهداشتی هشدار دادند. حتی در مورد بستنی های صنعتی و رنگ آمیزی شده هم، ناباب و خطرناک خواهد بود. (773)

فصل بیستم برای مبارزه با بیماری بی خوابیها

خواب و استراحت، یکی از ضروری ترین نیازمندیهای حیاتی انسان است و از دست دادن خواب کامل و یا داشتن خواب ناقص، مساوی با ابتلا به آشفتگیها و بیماریها و مشکلات فراوانی، برای فعالیتهای مغزی و فکری و خلاصه انجام کارهای روزانه خواهد بود.
دکتر گیلوردهاورز پزشک معروف و آلمانی اصل روسی می نویسد: خواب عمیق و راحت، یک عطیه آسمانی است که خداوند به انسان ارزانی داشته است، اگر شما هم از این هدیه آسمانی سهم و نصیبی برده اید، پروردگار توانا را شکر گوئید و سپاس بگذارید، زیرا هیچ چیز مثل یک خواب راحت، انسان را سر زنده و راحت نمی کند و به عمر طولانی نمی رساند.
میلیونها زن و مرد به بی خوابی مبتلا هستند و برای رفع آن قرصهای خواب آورد می خورند و با خوردن آن عمر خود را کوتاه می کنند! (774)

بیماری بی خوابی

بیماری بی خوابی، یکی از مشکلاتی جهان کنونی است و هر چه انسانها به شهر نشینی و زندگی ماشینی خود می گیرند، و با عوارض گسترش جمعیت و صنعت، سرو صداها و درگیریهای اخلاقی و اجتماعی و اقتصادی، دست به گریبان می گردند، بر اضطراب و پریشانی و اختلال سلسله اعصاب و در نتیجه فرسودگی و بی خوابی آنان افزوده خواهد شد! تا جائی که به اعراف جرائد: اکنون بی خوابی مشکل بیش از نیمی از مردم دنیاست!
آری، بیش از یک سوم جمعیت جهان، از بی خوابی یا نوعی اختلال خواب رنج می برند، زیرا در سمیناری که در شهر والنسیای اسپانیا برگزار می گردید، اعلام شد: به گفته مختصصین شرکت کننده در این سمینار، نیمی از افراد مبتلا به گفته متخصصین شرکت کننده در این سمینار، نیمی از افراد مبتلا به این بیماری، با دوره نسبتاً طولانی و نیمی دیگر از عوارض زودگذر اختلال خواب دچار می باشند!
در این سمینار اعلام شد: فقط در آمریکا، حدود یکصد میلیون نفر به نوعی اختلال خواب مبتلا هستند، همچنین اختلال خواب منحصر به ساعات شب نیست، بلکه در هنگام بیداری نیز این بیماری، عواقب و خیم و ناخوش آیندی، همچون افزایش آمار تصادفات و یا حساسیت و تحریک پذیری، به دنبال خواهد داشت. (775)
باری، اینگونه بی خوابیها و نگرانیهای ناشی از آن، سبب شده است که افراد برای خواب رفتن، به داروهای خواب آور پناه ببرند، و آن طور که روزنامه ها می نویسند: در حال حاضر، ساخت و فروش قرصهای خواب آور، تجارت بزرگی است، و در سال 1975 میلادی، بالغ بر 6 میلیون دلار قرصهای خواب آور، در دراگ استورهای آمریکا فروخته شده، در حالی که این رقم مصرف مسکنها و بیمارستانها و دیگر داروخانه های شمارش نشده را، در بر نمی گیرد؟
بطور تخمینی در آمریکا، حدود 14 تا25 درصد جمعیت مشکل خواب دارند، و عده ای بی خوابی را به عنوان تنها مشکل روانی خود مطرح می کنند، اگر چه زنها بیش از مردها تمایل به ابراز اختلالهای خوابیدن دارند، اما این اختلالها در هر دو جنس با افزایش سن یاد بالا می رود، مثلاً در سال 1977 نزدیک به 40 درصد کل نسخه های قرصهای خواب آور، مربوط به افراد بالای 60 سال بود، در حالی که آنها فقط 15 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهند. (776)