فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

7- غذای مغز

پژوهشگران دانشگاه تافتر واقع در بوسیون با اندازه گیری فعالیت الکتریکی مغز، دریافتند که کمبود ویتامین ب 6 در سنین بالا بر فعالیت مغز اثر دارد، و کمبود این ویتامین می تواند فعالیت مغز را کاهش دهد و حتی اثر آرام بخش داروها را مختل سازد. ویتامین ب 6 در گوشت، جگر، حبوبات، زرده تخم مرغ (750) و شیر خوردن در شب وجود دارد و به راحتی جذب بدن می شود (751)

8- استراحت بعد از غذا

درباره استراحت بعد از غذا، امام رضا (ع) فرموده است: اذا اکلت، فاستلق علی قفاک، وضع رجلک الیمنی علی الیسری. (752)
وقتی ناهار خود را صرف کردی، طاق باز بخواب و پای راست خود را روی چپ قرار بده و استراحت کن.
پزشکی هم می نویسد: پس از غذا بهتر است استراحتی 2صورت گیرد، بدین ترتیب، که دراز کشیده و پای راست را روی پای چپ نهاد تا پهلوی چپ شل شود و معده را وضعی مناسب و استراحت قرار گیرد و بهتر بتواند انجام وظیفه هضمی خود را شروع نماید، به علاوه قلب در این حال، تلمبه ای نخواهد بود، که متحمل سنگینی خونی شود، که باید به طور عمودی پای تا سر را مشروب سازد، بلکه در حال دراز کشیدن، باید خون را به طول و عرض برساند. (753)
امام صادق (ع) هم در بیانی، دراز کشیدن و استراحت بعد از غذا را، موجب چاق شدن، گوارا واقع شدن غذا و بر طرف گردیدن بیماریها دانسته است.(754)

از چه ظرفهائی استفاده می کنیم؟

همراه با زندگی ماشینی، متأسفانه موضوع ظرفهائی که در آن غذا پخته، نگهداری و مصرف می شود، دستخوش تحولات صنعتی و اقتصادی گردیده و سالهاست، که در مورد استفاده و غذا خوردن در اینگونه ظرفها، سر و صداهای مخالفت به راه افتاده است!
دانشمندان اعلام کرده اند: بسیاری از مواد مصنوعی و ظروفی، که ترکیباتی از سرب، مس، روی، جیوه نیکل و غیره داشته باشد، کشنده است!
ترکیبات فلزات مزبور، از خود آنها خطرناکتر است و متأسفانه در بسیاری از ظروف و اشیائی که این روزها بکار می بریم، ترکیبات فلزات فوق العاده زیاد است، مثلاً ارسینیک که زهر خطرناکی است، در ساختن شیشه، رنگ، کاغذ، پارچه، چسب فلز، سرامیک، آئینه و از هم بالاتر، انواع کف پوشهای پلاستیکی بکار برده می شود....
همچنین ترکیبات مختلف آن در انواع حشره کشها و داروهای دفع آفات و وسائل هدایت برق وجود دارد.
اما از همه خطرناکتر، ترکیبات مواد مصنوعی است، که آدمی از زغال سنگ، نفت خام، گاز، چوب، روغنهای گیاهی و حیوانی و انواع غله ها درست کرده است، این قبیل مواد را می توان در انواع پلاستیک، رنگها، لاستیک مصنوعی، پودرهای لباسشوئی و سایر مصنوعات مشاهد کرد.
بدین ترتیب، می توان قبول کرد، که ما اگر تا دیروز با بیماریهای شناخته شده ای سرو کار داشتیم، اکنون با هزار و یک بیماری هولناک و ناشناخته سرو کار داریم، که کلاً مولود دخالتی است، که آدمی در طبیعت کرده و و مواردی مصنوعی را به وجود آورده است، که فقط کار برد آن را می داند، نه ضررهای آن را!
بنابر این، تنها کاری را باید کرد این است، که از به کار بردن مواد مصنوعی خودداری کنیم و هر چه بیشتر به زندگی ساده و طبیعی روی آوریم، در غیر این صورت باید منتظر بیماریها و عوارض ناشناخته تری باشیم.(755)
در خبر دیگری، می خوانیم: برخی از دانشمندان انگلیسی، در مورد استفاده از انواع پلاستیک، برای بسته بندی مواد غذائی اعلام خطر کردند. این دانشمندان اظهار داشتند: انواع پلاستیکهائی که جهت بسته بندی مواد غذائی استفاده می شود، به دلیل استفاده از مواد شیمیائی در ساخت آنها، برای انسان به صورت جدی خطرناک می باشد! زیرا بعضی از این مواد شیمیائی، وارد مواد غذائی شده و باعث بروز سرطان می گردد، بخصوص مواد غذائی که دارای چربی زیاد، مانند پنیر و گوشت است، بیشتر این مواد شیمیائی را به خود جذب می کند و این نوع مواد غذائی به هیچ وجه نباید درون فولیو و پلاستیکهای مختلف گذاشته شود. (756)
در کشور ما نیز، روزنامه ها اعلام کردند: عرضه فراوان پلوپز و دیگر ظروف تفلون ایرانی و خارجی غیر استاندارد، سلامت مردم را به خطر انداخته است.(757)
همچنین، مدیر کل استاندارد، یکی استانها، استفاده از دیگهای زودپز غیر استاندارد را، موجب بروز خسارات جانی و مالی اعلام کرده و تولید کنندگان چنین ظروفی را، مشمول تعقیب قانونی دانسته و از مصرف کنندگان اینگونه ظرفها، در خواست خودداری کرده است. (758)
به همین جهت، کارشناسان نظارت بر مواد غذائی، پنجاه کارگاه تولید ظروف ملامین غیر بهداشتی را طی هفته گذشته، در اطراف تهران تعطیل کرده، استفاده از ملامینهای مزبور را، به دلیل اینکه آب را در خود جذب می کند و مواد غذائی را در خود حفظ و فاسد می گرداند، میکربی و عامل بروز سرطان کبد و دستگاه گوارش دانسته اند. (759)
به هر حال، شاید بدین جهات است که در طی سالهای اخیر، بخش عظیمی از تحصیل کرده ها، شیوه زندگی ساده را برای زندگی خود برگزیده اند، که بر اساس چنین شیوه ای، تمام وسائل زندگی، از جمله ظرفها و قاشق و چنگال و خلاصه هر گونه وسائل خورد و خوراک آنها هم، می بایست چوبی و طبیعی باشد.
امام آنچه را در این بحث، به عنوان نظر اسلامی درباره ظرفها می خواهیم مطرح کنیم، این جهات است: