فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

2- نشسته غذا خوردن

دستور دیگری که در موازین اخلاقی و بهداشتی اسلام، در باب آداب غذا خوردن وارد شده، این است که انسان روی زمین بنشیند و غذا را میل نماید.
امام علی (ع) فرموده است: هرگاه کسی از شما خواست غذا بخورید، متواضعانه روی زمین بنشیند و غذا بخورد. (738)
امام صادق (ع) غذا خوردن در حال ایستاده را مکروه و ممنوع می دانست.(739)
اما درباره کسی که ناچار شود، در حال ایستاده و یا راه رفتن غذا بخورد، آن حضرت فرموده است: لا تأکل و انت تمشی، الا ان تضطر الی ذلک.(740)
هرگز در حال راه رفتن به غذا خوردن اقدام مکن، مگر اینکه به این کار ناچار شوی!

3- از جلو خود بخورید

به خاطر ادب اخلاقی و نیز حفظ حقوق دیگران، احادیث دینی به سفارش می کنند، هر کسی به سفره دست جمعی حضور می یابد، از خوردن غذائی که در جلو خود او قرار گرفته استفاده کرده و اصولاً از دست درازی به غذای جلو دیگران خودداری نماید.
ابی خدیجه درباره حد و حدود انسان در سفره غذا از امام صادق (ع) سؤال کرد، آن حضرت فرمود: یأکل الانسان مما بین یدیه، و لا یتناول من قدام آلاخر شیئاً...(741)
پیامبر اسلام، فرموده است: هر گاه سفره ای پهن می گردد، هر کسی از غذای جلو خود استفاده کند و از دست درازی به غذای جلو سایر افراد خودداری کند، از سر کپه ظرف غذا هم زود بر ندارید، چون برکت در آنجا قرار دارد، هرگاه هم سیر شدید زود کنار نروید، چون زود دست کشیدن شما از غذا، سبب خجالت کشیدن هم غذائیهای شما می شود و گاهی افراد خجالت زده، قبل از اینکه سیر شوند، در حال گرسنگی دست از غذا می کشند (742) و به وسیله شما حقوق آنها تضییع شده است.
به هر حال، این هم یکی از دستورهای اخلاقی، بهداشتی و حقوقی اسلام، در باب غذا خوردن است و ارزش آن آنگاه بیشتر برای شما روشن می شود که در غذاهای دست جمعی و شرائط حساس، مثل افطارهای ماه مبارک رمضان، غذاهای پس از مراسم عزاداری و خلاصه در شرائط ویژه، بر سر دوغ و آب خنک و سبزی و سایر غذاهای پرطرفدار، تضاد منافع پیش آید و افراد عجول و نا آگاه با رفتارهای خود خواهانه و دور از ادب خویش، در مورد خوردن از جلو دیگران و یا زود دست از غذا کشیدن، موجب تضییع حق و آزردگی دیگران را فراهم آورند.

4- طول دادن غذا

غذا را با حوصله خوردن و زمان آن را با طول دادن، از جمله سفارشهای بهداشتی مهم اسلام است.
امام صادق (ع) فرموده است: اطیلوا الجلوس علی الموائد، فانها ساعة لا تحسب من اعمارکم.(743)
نشستن سر سفره ها را طول بدهید، زیرا چنین طولانی غذا خوردنی، زمانی است که جزو عمر شما محسوب نمی گردد.
بدیهی است، با عجله خوردن، سبب خوب نجویدن غذا و آمیخته نگردیدن آن با بزاق دهان و در نتیجه سوء هاضمه می گردد و چنین غذا خوردنی در نظر پیشوایان اسلامی و نیز بر اساس اصول بهداشت غذائی، هرگز مطلوب و مجاز نخواهد بود.
محققین ((ژاپنی عقیده دارند، جویدن خوب مواد غذائی، ضمن تقویت مغز، سلامتی و زیبائی انسان را نیز تضمین می نماید، آنان بر این باورند که چنانچه غذا خوب جویده شود ، نه تنها هضم آن به سهولت انجام گرفته، بلکه از چاق شدن انسان نیز جلوگیری شده و سلولهای مغز او را به تحریک وا می دارد.
بر اساس آزمایشهائی که توسط هبیدوفوکادا دندان پزشک ژاپنی انجام گرفته، در صورتی که غذا به خوبی جویده نشود، موجب چاق شده فرد خواهد گردید. یکی از کارکردهای مغز، کنترل سیستم گوارشی می باشد، زمانی که فرد به اندازه کافی غذا تناول کند، مغز به او فرمان می دهد ، که خوردن غذا را متوقف نماید، خوب جویدن غذا باعث تقویت حافظه و تحریک سلسله اعصاب نیز می شود.(744)
دکتر غیاث الدین جزایری می نویسد: بزاق دهان مواد نشاسته ای را به قند تبدیل می کند، دهان را ضد عفونی می نماید و کسانی که تند غذا می خورند، به لکهای صورت مبتلا می شوند و چنانچه آبستن باشند، ممکن است نوزاد آنها به لک صورت مبتلا گردد. و زخم معده مبتلا می شوند، اما افرادی که با حوصله غذا می خورند، از یبوست، زخم معده و پیر شدن مصون مانده و دارای عمر طولانی می گردند.(745)