فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

آب درمانی

مسئله مهم آب درمانی که اکنون یکی از مسائل پر سرو صدای عالم پزشکی است و حتی در ایران، قرار است رشته جدید آب درمانی در دانشکده علوم پزشکی اردبیل، دایر شود (682) صدها سال قبل، بطور کلی در احادیث اسلامی مورد توجه بوده است.
امام علی (ع) فرموده است: صبوا علی المحموم الماء البارد، فانه یطفی حرها.(683)
روی افراد تب دار، آب سرد بریزید، زیرا حرارت آنها را فرو می نشاند.
امام صادق (ع) می فرماید: آب سرد حرارت بدن را فرو می نشاند، صفرا را آرام می کند، غذا را در معده هضم می نماید و تب را بر طرف می گرداند.(684)
همچنین امام علی (ع) فرمود: آب باران بنوشید، زیرا چنین آبی هم بدن را پاک و تمیز می کند و هم بیماریها را دفع و نابود می گرداند. (685)
جنبه درمانی آب، از نظر پزشکی، از سوی دکتر فریدون باتما نقلیج سال 1371 در تلویزیون، مورد تأکید قرار گرفت، حتی نامبرده خوردن آجیل را برای ایجاد میل به آب خوردن فراوان توصیه می کرد.
وی می نویسد: تحقیقات عدیده نشان داده، که بدن انسان به دلیل از دست دادن حس تشنگی، به تدریج کم آب می شود و اگر آبگیری بدن به طور مستقیم، تابع فعالیت مواد مختلف می بود، این کم آبی مزمن ایجاد نمی شد...
بنابراین، این تصور که مقدار آب بیشتر یا کمتر در ترکیب مواد شیمیائی درون سلولها تأثیر چندانی ندارد، غلط است و همین زیربنای انحراف در عالم پزشکی است...
از نظر بالینی، نقش سلامت ساز آب در بدن، برای اطبای قدیمی روشن بوده است، اما با پیشرفت علم شیمی و معرفی درمانهای شیمیائی، این مهم در بوته اجمال قرار گرفت...
اصولاً، آب در دو حالت کلی مشغول و یا آزاد در بدن وجود دارد، آب مشغول یا همیشه نمی تواند در فعالیتهای جدید درون سلولی دخالت کند، فقط آب آزاد است که در فعل و انفعالات جدید می تواند مؤثر باشد... کم آبی مزمن درون سلولی، که در نتیجه از دست دادن حس تشنگی و به تدریج به وجود می آید، بدن را متکی به نظام اضطراری جیره بندی آب و ترشح هر چه بیشتر وازویرسن می کند!
بزرگترین اشتباه رایج در روشهای درمان کنونی در پزشکی این است، که علت اصلی ازدیاد فشار در عروق درک نشده و به جای دادن آب بیشتر به اشخاصی که فشار خون آنها بالا می رود، داروهائی برای دفع آب و نمک اضافی داده می شود.
حاصل این روش درمان کاملاً روشن است، بیمار هرگز معالجه نمی شود و داروهای دیگر برای مسدود کردن پمپهای کلسیم و یا تنظیم کننده ضربان قلب تا زمان مرگ او به بیمار تحمیل می شود...و بالاخره هیچ مایعی به طور دائم، جانشین نیاز بدن به آب خالص نمی شود، برای پیشگیری از بروز بیماریهای گوناگون ناشی از کم آبی مزمن در انسان، در مدارس ابتدائی بهترین آموزش را می توان عملی کرد.(686)

نقش درمانی آب

بخش فارسی رادیو آمریکا گزارش علمی روز شنبه خود را، به اهمیت آب و نقش حیاتی این ماده در سلامتی انسان و پیشگیری از بیماریهائی نظیر، بیماریهای معده اختصاص داد و با تأکید به نقش آب، برای درمان دردها و بیماریهای معده، از قبیل زخم معده، زخم اثنی عشر و غیره، به کم شدن تدریجی آب در بدن از سنین نوجوانی اشاره کرد. در این رابطه آمده است: از سن 20 تا 70 سالگی، یک رقم عمده ای از آب بدن انسان از بین می رود و حس تشنگی، به تنهایی برای کمبود کافی نیست، بدن انسان در سنین هفتاد سالگی در حدود 5/3 الی 6 لیتر نسبت به سن 20 سالگی کمبود آب دارد و این کم آبی مزمن، منشأ خیلی از ناراحتی ها می شود.
آری، همانطور که براده آهن نیروی آهن ربا را درک می کند، در بدن انسان هم مواد پروتئینی بدن، با آب همان حالت را پیدا می کند، یعنی فعالیت خودشان را بر مبنای نیروی آب تنظیم بهتر کار می کنند و هر چه سیستم بدن دقیقتر باشد، این پروتئینها بهتر کار می کنند. بنابراین، در نتیجه کم آبی بدن، این پروتئین ها درست کار نمی کنند، و علائمی به وجود می آورند. در بدن انسان سلولهائی هستند، که کار آنها ساختن هیستامین است، در مواقعی که در بدن کم آبی وجود داشته باشد، برای فعالیتهای شیمیائی و ایجاد انرژی هیستامینها موقتاً جانشین آب می شوند و زمانی که هیستامینها در بدن به مقدار زیاد ساخته شوند، ترشحات یکباره آنها موجب دگرگونیهایی در سیستم بدن می شود، که به آن حساسیت می گویند و یکی از علائم کم آبی در بدن، درد معده نام برده شده و مصرف آنتی اسیدها را مواقعی مضر و تنها راه درمان را، درمان با آب خالص دانسته اند.(687)

درمان قلب و سرطان

محققان ژاپنی، آشامیدن آبهائی را، که میزان زیادی کربنات کلسیم دارند (قلیائی) برای جلوگیری از ابتلاء به بیماریهای قلبی، خونی، سرطان و از کار افتادن کبد مؤثر می دانند.
پروفسور جون کوبایاشی استاد دانشگاه کوبایاما می گوید: خوردن غذاهای اسیدی، موجب مسدود شدن رگهای قلب و بروز مشکلات دیگری در بدن می گردد و آبهای آشامیدنی که حاوی مقدار متناسبی کربنات کلسیم است، می تواند از بروز بیماریهای مذکور جلوگیری کند.
کوبایاشی معتقد است: دلیل اصلی طولانی بودن عمر مردم منطقه اوکیناوا که در جنوب ژاپن زندگی می کنند، آشامیدن اینگونه آبهاست و میزان سکته های قلبی در اوکیناوا نسبت به سایر نقاط ژاپن کمتر است، زیرا قسمت اعظم این منطقه از صخره های مرجانی تشکیل شده، که میزان زیادی کربنات کلسیم در آی رودخانه ها و آبهای زیرزمینی این منطقه دارد، می سازد.(688)