فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

سالاد کاهو

درباره، سالاد کاهو دکتر غیاث الدین جزایری می نویسد:
سالاد کاهو و کلم ضد برنشیت، کاهو و سیب زمینی ضد کم خونی، و سالاد کاهو و گوجه فرهنگی درمان بیماریهای عصبی است. همچنین سالاد کاهو با پیاز درمان کم اشتهائی، سالاد کاهو با تربچه ضد تب، سالاد کاهو با هویج ضد امراض کبدی، سالاد کاهو با کرفس ضد روماتیسم، سالاد کاهو و لبو ضد خونریزی است.
این را هم باید توجه داشته باشیم، که کاهو با این غذاها سازگار نیست. با شیر، شیرینیجات، انجیر، عسل، مرکبات، خربزه، هندوانه، انگور، شاه بلوط و خرما.(649)

8- کرفس

کرفس نیز در احادیث اسلامی، به عنوان سبزی پیامبران و دارای یک سلسله خواص و آثار مفید، معرفی شده است.
در روایت می خوانیم، که رسول خدا فرمود: خود را به خوردن کرفس عادت دهید، زیرا کرفس، غذای الیاس، یسع و یوشع بن نون بوده است.(650)
نادر خدمتگزار امام موسی بن جعفر (ع) نزد آن حضرت از کرفس سخن به میان آورد، حضرت فرمود: تنها شما نیستید که به کرفس علاقه دارید و از آن استفاده می کنید، بلکه حیوانات هم بدن خود را به آن می مالند و از آن بهره مند می گردند.(651)
در حدیث دیگری می خوانیم، کرفس حافظه را زیاد می کند، قلب را پاک و با صفا می گرداند، جنون را بر طرف و پیسی را مداوا می کند . (652)
پزشکان هم، درباره خواص بهداشتی و درمانی کرفس می نویسند: از ریشه کرفس تنهاست، که در معالجه آب آوردن انسان، بیماری نقرس، روماتیسم، زیاد شدن اسید اوریک خون، سنگ کلیه، یرقان، آسم، ضعف اعصاب، نفخ و بیماریهای مثانه استفاده می شود.
گرفس، مدر، مقوی معده، ضد اسکوربوت، نیرو دهنده، بادشکن، صفرا بر و تب بر است، در سابق از شیر تازه برگهای آن، در رفع تبهای نوبه استفاده می شده است، ساقه و برگهای کرفس را نباید دو ریخت، بلکه باید آن را خشک کرده و برای خوشمزه کردن آش و سوپ استفاده کرد. اشخاصی که به ورم کلیه مبتلا هستند، نباید آن را مصرف کنند، کرفس سرشار از، سدیم، پتاسیم، کلسیم، فسفر و نیز ویتامینهای C.B.A می باشد.(653)
محمد زکریای رازی هم می گوید: کرفس، بسیار گرم است و دفع ادرار را زیاد می کند، به ترشح شیر مادران می افزاید، این سبزی قدرت غریزه جنسی را تقویت می نماید، نوع کرفس باغی برای معده بسیار نافع و برای معالجه قی نیز مفید است و نفخ آن زودگذر است.
کسانی که مزاج آنها سرد است، آن را به خوبی تحمل می کنند و نیازی به خوردن داروی ضد آن ندارند، مگر اینکه در خوردن آن از حد اعتدال خارج شوند. (654)
دکتر غیاث الدین جزایری می نویسد: کرفس به علت داشتن عطر مخصوص، یک غذای عالی و ضد روماتیسم می باشد، با آن می توان خورشت خوش طعمی ساخت، کرفس داری شوره ای است و خون را پاک می کند، بهترین درمان تنگ نفس است و اشتها را تحریک می کند، مخصوصاً اگر با برگهای جوان آن سالاد تهیه کرده و قبل از غذا بخورند.
کرفس، دارای ویتامینهای C.B.A بوده، فسفر، پتاسیم، و آهک دارد، همیشه در موقع استفاده از کرفس برگهای سبز آن را هم به غذا اضافه کنید، تا خواص بیشتری عاید شما شود. (655)

9- کلم

کلم دارای انواعی است، که کلم سفید و پیچ بخشی از آن است و به نوع دیگری کلم قمری یا قنبیط گفته می شود، اما آنچه در حدیث مورد سفارش قرار گرفته، مطلق کلم است.
در حدیث می خوانیم: کان النبی (ص) یعجبه الکرنب. (656)
هرگاه رسول خدا، کلم را می دید، آن را مورد تعریف و ستایش قرار می داد.
محمد زکریای رازی گفته است: کلم اندکی بدن را گرم می کند و آبی که از پختن آن با گوشت بدست می آید، ملین است و برای کسانی که طبعی گرم دارند خوب نیست. (657)
دکتر غیاث الدین جزایری می نویسد: کلم به علت داشتن آهک زیاد، ارسنیک و ید، یکی از غذاهای بسیار عالی و مفید است، برای سستی استخوان، سل و کم خونی نظیر ندارد، داری مقداری کلرفیل، یا خون نباتی است، که بر منافع آن فزوده است، کلم سرشار از ویتامینهای مختلف، مخصوصاً ویتامین ث است، کلم ضد کرم بوده و برای اسهال خونی تجویز می شود و درمان بادیامان است.
انواع کلم، به خاطر داشتن گوگرد که میکربهای سم زای معده را نابود می سازد، مسکن سردرد است، قوه بینائی را تقویت می کند، خواب آور است، صدا را باز می کند و خوردن برگ کلم خام، ورم طحال را نیز معالجه می نماید.(658)