فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

جنبه درمانی

نویسندگان کتاب سیر و بیماریهای قلبی می نویسد: در سالهای اخیر، مقام و منزلت سیر به عنوان یک دارو، به نحو چشمگیری رو به افزایش بوده و این یار دیرینه توانسته به پشتگرمی این همه پژوهش علمی، پیام خود را به گوش جهانیان برساند... در سال 1982 در ایالت متحده آمریکا، یکی از فرآورده های سیر روانه بازار شد و به میزان بسیار بالای فروش، یعنی حدود دو میلیون طی یک سال دست یافت. در ژاپن هم وزارت بهداشت ترکیبات سیر را به عنوان داروی ضد فشار خون، به رسمیت شناخته است.در اسپانیا و سویس نیز سیر مانند هر داروی رسمی و استاندارد دیگری در داروخانه ها به فروش می رسد. در انگلستان هم، بیش از 300 میلیون کپسول سیر، در سال مصرف می شود. (631)
دانشمندان به محض آگاهی از اینکه، ممکن است سیر بتواند از بیماریهای قلبی جلوگیری کند، پیرامون این مطلب، دست به تحقیقات گسترده ای زده اند، نخستین آزمایشها در دانشکده کیوتو در ژاپن، دانشگاه ویسکانسین در آمریکا و دانشگاه ایالتی می سی، سی پی آمریکا انجام گرفت و پاره ای پژوهشها مشخص کرد، خوراندن سیر به حیوانات سالم و طبیعی هم، مقدار چربی و کلسترول آنها را تا حدود 25 درصد کاهش می دهد... (632)
تحقیقات دانشمندان روی انسان هم عملی گردید و به اثبات رسید: سیر نه تنها میزان کلسترول و چربی خون را تا حد شایان توجهی پائین می آورد، بلکه در مقایسه با داروهای شیمیائی سالمتر هم بوده و علائمی چون سرگیجه و درد قفسه سینه و مشکلات جریان خون در پاها را از بین می برد. (633)
پژوهشهای بعدی نشان داد، که سیر برای رقیق کردن خون نیز بسیار مؤثر است، و در این مورد سیر مانند آسپرین، قرصی که این روزها مصرف زیاد دارد، عمل می کند و تمایل خون به لخته شدن را کاهش می دهد و از تشکیل لخته های خونی، یعنی علت اصلی سکته های قلبی و مغزی جلوگیری می کند. (634)

لخته شدن خون

اکنون بیماریهای قلبی و گردن خون، به صورت قاتل شماره یک بشر در آمده، و دقیقاً بیش از نیمی از مرگ و میرها ناشی از این ناحیه است.(635)
در حال حاضر، بیماری قلبی، به آن چنان نسبت بالائی رسیده، که حتی شاهد سکته های قلبی در بین جوان ترها و گروههای سنی پائین هستیم. سازمان بهداشت جهانی، پس از بررسی اوضاع سال 1969 پیش بینی کرد، بشر گرفتار آن چنان اپیدمی وحشتناکی خواهد شد، که هرگز با آن روبرو نبوده،در بریتانیا همین اپیدمی مسئول بیش از نیمی از مرگ و میرها است. (636)
بنابراین، برای اطلاع بیشتر از وضع سکته ها و بیماریهای قلبی، لازم است بدانیم: چربی ها و لخته های خون داخل سرخ رگها، درست به رسوب دیواره های نهرهای لایروبی نشده می مانند، البته این لخته های کوچک، تا زمانی که خون بتواند نسبتاً به راحتی از رگها عبور کند خطری ندارند، اما همین که در اثر گذشت زمان رگها تنگ تر شدند، این مکانیسم زندگی بخش، به ضد خود تبدیل خواهد شد، این مکانیسم زندگی بخش، به ضد خود تبدیل خواهد شد، زیرا لخته های بزرگ خون قادرند، سرخ رگها قلبی، یا رگهای مغز را مسدود کرده، سبب سکته های قلبی یا مغزی شوند و سیر یکی از بهترین درمانهائی است، که آن را برای جلوگیری از لخته شدن خون می شناسیم.(637)
باری، بر اساس نتائج حدود 25 پژوهش کلینیکی، با خوردن روزانه، یک تا دو پرده سیر تاره، می توان میزان کلسترول خون را 15 درصد پائین آورد، و همین کافی است، تا احتمال سکته قلبی حدود 30 درصد کمتر شود.(638)

غذاهای تقویت قلب

همان دانشمندان، غیر از خوردن سیر و پیاز، غذاها و خوراکیها دیگری را هم برای تقویت قلب مفید و مؤثر می دانند، و می نویسند: از میان سبزیهای دیگر، تربچه، شلغم، گل کلم و ترب، هم برای پاک کردن کبد از انواع سم ها کمک می کند.
فلزات معدنی، مانند: منیزیم، پتاسیم و منگنز که در ارتباط با قلب و گردش خون از اهمیت ویژه ای برخوردارند، در بیشتر دانه های گیاهی، مانند: آفتاب گردان، کنجد، ملاس، اسفناج، جعفری، آب سیب و سرکه سیب، یافت می شوند و خوردن این مواد را خصوصاً به بیماران قلبی توصیه می کنیم.
گیاهان معطر و ادویه، بسیار مفید سودمند است، مثلاً زنجبیل روی دستگاه گوارش، هم اثر محرک دارد و هم آرام کننده، در ضمن میزان کلسترول خون را پائین می آورد. ادویه تند، مانند: زنجبیل و قرنفل و خردل، سبب باز شدن رگهای خونی بسیار باریک و رسیدن خون به بافتهای انتهائی و پیرامونی بدن می شوند، عرق را هم بیشتر می کنند، اگر در مصرف آنها زیاده روی افراط نشود، برای گردش خون مفید است.
گیاهانی مانند: آویشن، نعناع و به ویژه سنبل الطیب، علاوه بر تقویت قلب، اثرهای داروئی بسیار عالی دیگری دارند.(639)
پزشک دیگری می نویسد: سیر مقداری ویتامینهای C.A را دارا می باشد، اگر به صورت خام و یا پخته، مخلوط در غذاها مصرف شود، مصارف درمانی متعدد دارد، مخصوصاً در طب عوام برای سیر، اثر ضد عفونی کننده، اشتها آور، کم کننده فشار خون، تقویت قوای جنسی و ادرار، بیان کرده اند، اثر ضد عفونی آن در بیماریهای مختلف ریوی مانند: سل، قانقاریای ریوی و سیاه سرفه، مورد تأیید همگان است.(640)