فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

6- سیر

سیر در زبان قرآن کریم فوم نامیده شده و مورد تقاضای بنی اسرائیل است، که خداوند چون سایر سبزیها، آن را از زمین برویاند (624) در احادیث اسلامی هم این سبزی یا واژه ثوم مورد ستایش قرار گرفته است.
امام علی (ع) روایت کرده است، که رسول خدا فرمود: کلوا الثوم و تداو وابه، فان فیه شفاء من سبعین داء.(625)
سیر بخورید و خود را با آن مداوا کنید، زیرا در این سبزی شفاء درمان هفتاد نوع بیماری وجود دارد.
حسن زیات می گوید: وقتی در مکه اعمال حج خود را انجام دادم، به هنگام بازگشت وارد مدینه شدم و برای ملاقات به جستجوی امام باقر (ع) پرداختیم، گفتند. آن حضرت به روستای بزرگ ینبع رفته است، ناچار برای زیارت آن حضرت به آن محل رفتم، فرمود: ای حسن! تا اینجا آمده ای؟ گفتم: آری، قربانت گردم، سزاوار ندانستم به مدینه بیایم و تو را زیارت نکنم، حضرت فرمود: من سیر خورده ام و اینجا آمدم تا از مسجد رسول خدا (ص) دور باشم.(626)
ابوبصیر می گوید: از امام صادق (ع) درباره خوردن پیاز و سیر سؤال کردم تا آن حضرت فرمود: خوردن سیر تازه و خشک و پخته آن مانعی ندارد. (627)
رسول خدا، سیر را به خاطر بوی بد آن ناپسند می دانست و می فرمود: هر کس سبزی بدبوی سیر را می خورد، به خاطر بوی بد آن به مسجد ما نزدیک نشود، اما اگر کسی سیر بخورد و به مسجد نیاید، مانعی نخواهد داشت.(628)
همچنین رسول گرامی اسلام، فرموده است: هر کس سبزیهای بد بوی سیر و پیاز را می خورد، در مجالس عمومی شرکت نکند، زیرا همانطور که افراد مسلمان از بوی بد سیر و پیاز اذیت می شود، فرشتگان آسمانی هم ناراحت و اذیت خواهند شد!
فلا یغشانا فی مجالسنا، و ان الملائکة تتأذی بما یتأذی به المسلم. (629)
از مجموع احادیثی که درباره سیر مطالعه کردیم، دو نتیجه کلی به دست می آید.
1 - خوردن سیر مطلوب و مفید است، امامان (ع) هم آن را می خوردند، و حتی آن را وسیله معالجه و دوای هفتاد نوع بیماری می شمردند.
2 - هر کس سیر خام می خورد، می بایست از شرکت در مسجدها و مجامع عمومی، مانند: حرمها و زیارتگاهها و بالاخره جلسه های عمومی خودداری کند و از این ناحیه مردم آزادی نکند، چنانکه امام باقر (ع) هم وقتی سیر را برای خاصیت و جنبه دوائی آن خورده بود، از شهر و مردم کناره گیری کرده و به روستا و مزرعه رفته بود. (630)

جنبه درمانی

نویسندگان کتاب سیر و بیماریهای قلبی می نویسد: در سالهای اخیر، مقام و منزلت سیر به عنوان یک دارو، به نحو چشمگیری رو به افزایش بوده و این یار دیرینه توانسته به پشتگرمی این همه پژوهش علمی، پیام خود را به گوش جهانیان برساند... در سال 1982 در ایالت متحده آمریکا، یکی از فرآورده های سیر روانه بازار شد و به میزان بسیار بالای فروش، یعنی حدود دو میلیون طی یک سال دست یافت. در ژاپن هم وزارت بهداشت ترکیبات سیر را به عنوان داروی ضد فشار خون، به رسمیت شناخته است.در اسپانیا و سویس نیز سیر مانند هر داروی رسمی و استاندارد دیگری در داروخانه ها به فروش می رسد. در انگلستان هم، بیش از 300 میلیون کپسول سیر، در سال مصرف می شود. (631)
دانشمندان به محض آگاهی از اینکه، ممکن است سیر بتواند از بیماریهای قلبی جلوگیری کند، پیرامون این مطلب، دست به تحقیقات گسترده ای زده اند، نخستین آزمایشها در دانشکده کیوتو در ژاپن، دانشگاه ویسکانسین در آمریکا و دانشگاه ایالتی می سی، سی پی آمریکا انجام گرفت و پاره ای پژوهشها مشخص کرد، خوراندن سیر به حیوانات سالم و طبیعی هم، مقدار چربی و کلسترول آنها را تا حدود 25 درصد کاهش می دهد... (632)
تحقیقات دانشمندان روی انسان هم عملی گردید و به اثبات رسید: سیر نه تنها میزان کلسترول و چربی خون را تا حد شایان توجهی پائین می آورد، بلکه در مقایسه با داروهای شیمیائی سالمتر هم بوده و علائمی چون سرگیجه و درد قفسه سینه و مشکلات جریان خون در پاها را از بین می برد. (633)
پژوهشهای بعدی نشان داد، که سیر برای رقیق کردن خون نیز بسیار مؤثر است، و در این مورد سیر مانند آسپرین، قرصی که این روزها مصرف زیاد دارد، عمل می کند و تمایل خون به لخته شدن را کاهش می دهد و از تشکیل لخته های خونی، یعنی علت اصلی سکته های قلبی و مغزی جلوگیری می کند. (634)

لخته شدن خون

اکنون بیماریهای قلبی و گردن خون، به صورت قاتل شماره یک بشر در آمده، و دقیقاً بیش از نیمی از مرگ و میرها ناشی از این ناحیه است.(635)
در حال حاضر، بیماری قلبی، به آن چنان نسبت بالائی رسیده، که حتی شاهد سکته های قلبی در بین جوان ترها و گروههای سنی پائین هستیم. سازمان بهداشت جهانی، پس از بررسی اوضاع سال 1969 پیش بینی کرد، بشر گرفتار آن چنان اپیدمی وحشتناکی خواهد شد، که هرگز با آن روبرو نبوده،در بریتانیا همین اپیدمی مسئول بیش از نیمی از مرگ و میرها است. (636)
بنابراین، برای اطلاع بیشتر از وضع سکته ها و بیماریهای قلبی، لازم است بدانیم: چربی ها و لخته های خون داخل سرخ رگها، درست به رسوب دیواره های نهرهای لایروبی نشده می مانند، البته این لخته های کوچک، تا زمانی که خون بتواند نسبتاً به راحتی از رگها عبور کند خطری ندارند، اما همین که در اثر گذشت زمان رگها تنگ تر شدند، این مکانیسم زندگی بخش، به ضد خود تبدیل خواهد شد، این مکانیسم زندگی بخش، به ضد خود تبدیل خواهد شد، زیرا لخته های بزرگ خون قادرند، سرخ رگها قلبی، یا رگهای مغز را مسدود کرده، سبب سکته های قلبی یا مغزی شوند و سیر یکی از بهترین درمانهائی است، که آن را برای جلوگیری از لخته شدن خون می شناسیم.(637)
باری، بر اساس نتائج حدود 25 پژوهش کلینیکی، با خوردن روزانه، یک تا دو پرده سیر تاره، می توان میزان کلسترول خون را 15 درصد پائین آورد، و همین کافی است، تا احتمال سکته قلبی حدود 30 درصد کمتر شود.(638)