فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

د: سبزیها، منبع انرژیها

در زمینه آثار و منابع حیاتی سبزیها، برای سلامتی و تندرستی، نشاط و شادابی و حتی مورد پیشگیری از برخی بیماریها، کمتر تردیدی به خود می توان راه داد.
قرآن کریم، در داستان بنی اسرائیل که آنان به نظر خود از غذاهای حیوانی یکنواخت خسته شده بودند، یکی تقاضاهای آنان را این مطلب یاد آور می شود که، از درگاه خداوند به وسیله موسی (ع) عناصر نباتی زمین و بالاخره سبزیها را درخواست می کردند.(583)
در احادیث دینی هم می خوانیم که، امام صادق (ع) فرموده است. لکل شی ء حلیة و حلیة الخوان، البقل. (584)
هر چیزی زینتی دارد، اما زینت و زیور سفره ها، سبزیها می باشد.
حنان که راوی حدیث است می گوید: در حضور امام صادق (ع) کنار سفره نشسته بودم، اما دیدم آن حضرت مشغول غذا خوردن نمی شود، گمان کردم منتظر است، تا من شروع به غذا خوردن کنم، اما وی در حالی که منتظر چیزی بود، فرمود: مگر نمی دانی هرگز امیرالمؤمنین (ع) سفره ای پهن نمی شد که در آن سبزی نباشد؟ گفتم: ای مولای من! فدایت شوم، عل علاقه علی (ع) و دیگران به سبزی چیست؟ فرمود: چون دلهای اهل ایمان سرسبز و خرم و سرزنده به حکمتهاست به سبزی و طراوت سبزیها هم، علاقه مند است.(585)
موفق مدنی نیز می گوید، یک روز امام رضا (ع) مرا به مهمانی دعوت کرد، اما هنگامی که سفره پهن شد، سبزی سر سفره نیاورده بودند، حضرت از خوردن غذا خودداری کرد و به خدمتگزار خود گفت: مگر نمی دانی من در سفره ای که سبزی نباشد غذا نمی خورم؟ هر چه زودتر سبزی بیاور و آنگاه که سبزی سر سفره قرار گرفت، حضرت مشغول غذا خوردن شد. (586)
پزشکان در این باره می نویسند: سبزی خوردن که تقریبا در سفره بیشتر ایرانیها وجود دارد، در شهرهای مختلف، از چندین سبزی متفاوت تشکیل شده، که به علت داشتن سلولز در واقع مانند جاروب، مواد انباشته شده در روده را پاک می کند و به این ترتیب، اثر شیره دستگاه هاضمه، روی مواد غذائی به سادگی انجام می گیرد و هضم غذا آسان انجام می شود.
گذشته از این، اثر مشترک هر یک از سبزیها، دارای خاصیت اختصاصی است که خود، به تغذیه بهتر و سالمتر کمک می کند.
در استفاده از سبزی خام آنچه خیلی مهم است، شستشو و تمیز کردن دقیق سبزی است، زیرا سبزی خام مخفیگاه بسیار مساعدی برای انواع میکربهاست و اگر بنا باشد که در این زمینه سهل انگاری شود، بهتر است که از سبزی خام خودداری گردد و به قول معروف عطایش را به لقایش بخشید (587)
پزشک دیگری، نوشته است: پروتئین های گیاهی، معمولاً از مواد سبزیها، یا حبوبات خشک و غلات تحصیل شود و بیش از گوشت پروتئین دارند، یعنی پروتئین آنها به بیست و پنج درصد بالغ می گردد. سویا، یعنی نخود چینی دارای قریب 35 % پروتئین است، پروتئینهای غلات قریب 7 تا 12 درصد است و تقریبا از 250 گرم آنان 18 گرم آن پروتئین خالص می باشد.(588) دکتر غیاث الدین جزایری می نویسد: بهترین راه استفاده از ویتامین ث، خوردن میوه ها و سبزیجات تازه و زنده است، اگر می توانید در همان باغچه خود مقداری سبزی بکارید، گاهی از شهر خارج شوید و به مزارع و باغات بروید و از میوه ها و سبزیهای زنده استفاده نمائید، فوائد میوه جات و سبزیهای زنده یکی دو تا نیست، سبزیهای صحرائی و علفهائی را که گاه گاهی از کنار جوی و صحرا می کنند و می خورند، بهترین عامل سلامتی افراد است. (589)

سبزی و سرطان

دانشمندانی که در زمینه رابطه میان ویتامینها و سلامت بدن مطالعه می کند، می گویند: شواهدی در دست است، که خوردن میوه و سبزیجات احتمالاً به جلوگیری از سرطان کمک می کند.
گلادیس پلاک از مؤسسه ملی آمریکائی سرطان، در کنفراس سه روزه ویتامینها و جلوگیری از بیماریها که در لندن تشکیل شده است، گفت: شواهد فزاینده ای در دست داریم، که هر چه بر خوردن میوه ها و سبزیجات بیفزائیم، خطر اتبلاء به سرطان کاهش می یابد.
در گزارشی به این کنفرانس رجینازیگلر بر فواید بتاکارتن در مرکبات و سبزیجات به ویژه هویج تأکید کرده است، گفته می شود: کمبود بتاکارتن در خون، به ایجاد سرطان ریه کمک می کند.
جورج کامسنات از دانشگاه جان هاپکنز گفت: در بررسی 26 هزار نمونه خون خشک شده، از 1974 میلادی به این طرف دریافته ایم، که بتارکاتن می تواند خطر سرطان ریه و سرطان پوست را بکاهد.(590)
حال که در این بخش از بحث، به طور کلی منافع و خواص غذائی و درمانی سبزیها را مورد مطالعه قرار دادیم و استفاده از آن را ضروری دانستیم، آثار و منافع ارزشمند تعدادی از سبزیها و مواد گیاهی را، از نظر احادیث دینی و اظهارات دانشمندان غذائی و پزشکی، به طور مشروحتر مورد بررسی قرار می دهیم:

1- اسفناج

درباره خوردن اسفناج محمد زکریای رازی، می گوید: این سبزی خاصیت اعتدال دارد و برای سینه و نرم کردن شکم سودبخش است و به علت اعتدالی که دارد، برای افرادی که طبع گرم سرد دارند، هر دو سازگار است.(591)
دکتر غیاث الدین جزایری می نویسد: اسفناج دارای سدیم و آهک است، و ترشی خون را از بین می برد، استخوان و عضلات را محکم می کند، رعشه را معالجه می نماید، مواد سفیده ای دارد و جزو غذاهای سازنده محسوب می شود، مواد قندی دارد و نیرو بخش می باشد، به خاطر مواد صمغی که دارد، برای نرم کردن عشاء معده و روده ها مفید است.
اسفناج، آهن و ید دارد و خوب جذب بدن می شود، به علت داشتن کلوفیل زیاد، بوی بد دهان را بر طرف کرده، کم خونی را معالجه می کند، برای درمان ضعف تجویز می شود و ترشح عصیر معدی را آسان می گرداند.
پخته اسفناج، مفید است و نبایستی آن را جوشانده و آب آن را دور ریخت، زیرا آب آن سرشار از مواد معدنی، و کلروفیل است.
اسفناج کمی ملین است، رود هضم می شود، پخته آن جهت درد مفاصل اثر نیکو دارد و اگر ضماد آن را روی محل نیش زنبور بگذارند، از ورم و درد آن می کاهد. (592)
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از بمبئی بر اساس نتائج تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات اتمی بهابها در شهر بمبئی، در اسفناج و پوست موز دو آنزیم مختلف وجود دارد، که مانع از تشکیل: سنگ کلیه می شود.
بر اساس این تحقیقات، سنگهای کلیه اساساً رسوب کلسیم اگزالایت هستند، که به خاطر افزایش میزان اگروالایت در مایعات بدن تشکیل می شوند. به گفته دانشمندان این مرکز آنزیم حاصل از اسفناج و پوست موز، یعنی اگزالایت اکسید شده، می تواند اگزالایت را خنثی ساخته و در نتیجه از تشکیل چنین سنگهائی در بدن، جلوگیری نماید (593)