فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

3- کباب

کباب در صورتی که از گوشت سالم تهیه شود، در احادیث دینی مورد ستایش قرار گرفته و موجب جبران ضعف و ناتوانی معرفی شده است.
موسی بن بکر که در مدینه زندگی می کرد، می گوید: گرفتار ضعف و ناتوانی شدم و برای دریافت راهنمائی به حضور امام موسی بن جعفر (ع) رسیدم، آن حضرت فرمود: ترا ضعیف و رنجور می بینم، کل الکباب، فاکلته فبرئت.(562)
کباب بخور، من هم کباب خوردم و قدرت و بهبودی یافتم.
اصبغ بن نباته می گوید: به حضور امیرالمؤمنین (ع) رسیدم، در حالی که آن حضرت، مشغول خوردن کباب بود، مرا هم به خوردن کباب دعوت می کرد و دستور او را اطاعت کردم. (563)
در بیانی هم امام باقر (ع) فرموده: اکل الکباب یذهب بالحمی، (564)
خوردن کباب، سبب بریده شدن تب می گردد.

انواع گوشتها

درباره انواع و اقسام گوشت حیوانات هم پیشوایان عالیقدر اسلام، راهنمائیهای سودمند و مشکل گشائی ارائه فرموده اند، که دقت در آن ضروری به نظر می رسد.
جابربن عبدالله رسول خدا (ص) به افراد توانمند سفارش می کرد، گوسفند داشته باشند و از گوشت آن استفاده کنند، اما افراد ضعیف از مرغ بهره برداری نمایند.(565)
درباره گاو امام صادق (ع) گوشت آن را بلا و نامناسب، روغن آن را مفید و شفابخش و شیر آن را دوا و درمان معرفی کرده است. (566)
در بیانی هم امام باقر (ع) فرموده: بنی اسرائیل، به موسی پیامبر خویش، از پیسی و لکهای سفید روی پوست بدن خون گلایه کردند و راه درمان خواستند که دستور آمد، آنان گوشت گاو را بخورند تا بهبود یابند.(567)
درباره گوشت شتر رسول خدا (ص) می فرمود: از خوردن آن غفلت نداشته باشید، زیرا اشخاص گوشت شتر نمی خورند مگر اینکه مؤمن بوده و مخالف دشمن خداوند باشند. (568)
در مورد گوشت تیهو هم آن حضرت فرموده: هر کس ناراحتی قلبی داشته و گرفتار غم و اندوه باشد، باید گوشت تیهو که پرنده ای است، به اندازه و شبیه کبک بخورد. (569)
درباره گوشت حباری امام رضا (ع) فرموده: در گوشت حباری ایرادی نمی بینم، زیرا خوردن این گوشت برای بواسیر مفید است، درد کمر را رفع می کند و تقویت کننده قدرت آمیزش جنسی می باشد. (570) در فارسی، به این پرنده وحشی حلال گوشت، هوبره، جرزو چرز گفته می شود.
درباره گوشت کبک امام موسی بن جعفر (ع) فرموده: به افراد تب دار گوشت کبک بخورانید، زیرا چنین خوراکی پاها را قدرت می بخشد و تب را بر طرف می گرداند.(571)
به هر حال، خوردن گوشت انواع حیوانات حلال گوشت و نیر اقسام پرندگان حلال گوشت و مخصوصاً صحرائی غیر از جنبه غذائی، جنبه بهداشتی و درمانی هم دارد و به طور کلی امام صادق (ع) فرموده است: من ترک اللحم اربعین صباحاً، ساء خلقه و فسد عقله و من ساء خلقه، فاذنوا فی اذنه بالتثویب.(572)
هر کس چهل روز گوشت خوردن را ترک نماید، اخلاق او خراب و عقل او فاسد می گردد و هر کس اخلاقش فاسد گردید، در گوش او اذان را به طور شمرده و جمله جمله تکرار کنید.
درباره گوشت ماهی هم می خوانیم: رسول خدا هر گاه ماهی می خورد، دست به دعا بر می داشت، پروردگار، در آن برای ما برکت قرار بده و بهتر از آن را نصیب ما گردان.(573)
در بیان امام علی (ع) هم آمده است: لا تدمنوا اکل السمک، فانه یذیب الجسد.(574)
از خوردن زیاد گوشت ماهی، خودداری کنید، زیرا زیاد خوردن آن، گوشت بدن را آب می کند!

نظریه پزشکی

از نظر پزشکی هم، دکتر غیاث الدین جزایری در عین حالی که می خواهد انسان را گیاهخوار معرفی کند و چنین عقیده ای با گوشت خوردن انسان هم مغایرت و تضاد کلی ندارد،وی باز هم انسان را از خوردن گوشت بی نیاز ندانسته، و می نویسد: برای انسانهای نیم مصنوعی امروز که از صلب پدر تا گور با چهره های مصنوعی سرو کار دارند، مختصری گوشت مفید است، اما هرگز نباید در 24 ساعت، از صد گرم تجاوز کند. (575)
پزشک دیگری، درباره منافع گوشت، می نویسد: گوشت، نسوج عضلانی حیوانات است، به طور کلی سلولها و الیاف عضلانی دارای ترکیب پیچیده ای از مواد پروتئینی، لیپیدی، گلوسیدی، مواد معدنی و سایر مواد است.
مقدار مس گوشت، فوق العاده قابل توجه است، بنابراین گوشت، خونسازی قوی است و آهن و مس لازم را برای احیا و تولید گلبولهای قرمز در دسترس می گذارد.
در گوشت، ویتامینهای: آ، ب 2، ب 6، PP و مقدار کمی ویتامین P,Cموجود است، گوشت به سبب داشتن مقدار زیادی پروتئین، غذای فوق العاده کامل است، زیرا مواد پروتئینی، عامل اصلی ساختمان سلولی است، و از اجزای ضروری ترشحات غدد، آنزیمها و هورمونها محسوب می شود.
عده ای سعی کرده اند، تا انسان به صورت موجود، گیاهخوار در آید و نه تنها گوشت، بلکه از مصرف کلیه غذاهای حیوانی دوری کند، ولی باید گفت که انسان در عین حال که گیاهخوار است، باید از غذاهای حیوانی نیز اکثر استفاده را بکند، زیرا حقیقت احتیاج انسان را به غذاهای حیوانی خیلی روشن می کند: احتیاج روزانه بدن آدمی به مواد پروتئینی 75/1 گرم برای هر کیلو وزن، در 24 ساعت است و اگر بخواهد این مقدار را صرفاً از غذاهای گیاهی کسب کند، باید حداقل 25 کیلوگرم از آنها در شبانه روز مصرف کند، که طبعاً کار محالی است، و ناچار گرفتار کمبود مواد پروتئینی خواهد شد.
مطلب دیگری که تذکر آن در اینجا ضروری است، مصرف گوشت بدون استخوان است که متأسفانه امروزه زیاد رایج شده، در حالی که ارزش غذائی آن، کمتر از غذای معمولی است، زیرا خود استخوان حاوی مواد متعددی از جمله مقدار زیادی فسفر و کلسیم است که گوشت بی استخوان فاقد آنهاست.(576)
امام صادق (ع) هم فرموده است: خوردن گوشت و شیر، گوشت انسان را رشد و رویش می دهد، استخوانها را محکم و مقاوم می گرداند، قدرت شنوائی و بینائی را تقویت می کند و اگر گوشت با تخم مرغ مصرف شود، موجب قوت و توانائی نیروی جنسی و آمیزشی می گردد. (577)
درباره ضرورت معنوی استفاده از گوشت هم، امام صادق (ع) فرموده است: اللحم ینبت اللحم و یزید فی العقل و من ترکه ایام فسد عقله.(578)
گوشت، گوشت می رویاند، عقل انسان را افزایش می دهد و هر کس چند روز از خوردن گوشت خودداری کند، عقل او گرفتار نقصان و نارسائی می گردد!