فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

د- داورهای شیمیائی

خودداری از مصرف داروهای که شیمیائی و مصنوعی، مسئله مهم دیگری است که در اینجا مورد توجه قرار می گیرد، خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی در ایران، از سال 1359 در زمینه ورود و تولید دارو طرح ژنتیک به اجراء در آمد، براساس این طرح، اقلام داروئی تولید داخلی و وارداتی که به پنج هزار نوع می رسید، با حذف سه هزار و پانصد نوع داروی مشابه و غیر ضروری، اقلام داروهای وارداتی و تولید داخلی، به هزار و پانصد مورد تقلیل یافت و از بخشی از تجارتهای استعماری و خطرناک اخلاقی و فرهنگی و اقتصادی، جلوگیری به عمل آمد.
آن وقت امروز از سوی عالم پزشکی، در جرائد کشور ما، مسائل ساده درمانی (405) خود درمانی، آب درمانی (406) و پرهیز از مصرف داروهای شیمیائی و خطرهای جدی آن مطرح می گردد.
دکتر فریدون باتمانقلیچ می گوید: هم اکنون تعداد اشخاصی که بدون اتکاء به مصرف دارو، درمان شده اند بسیار است و دکترهای آنها نیز نمی توانند منکر حسن اثر آب به عنوان دارو در اصول ساده درمانی شوند و بعضی از این اطباء اثر درمان کننده آب را پذیرفته اند.(407)
از سوی دیگر کارشناسان برنامه ریزی امور داروئی کشور، وضع ایران را به خاطر مصرف کردن سالی یک میلیارد و ششصد میلیون دلار دارو، نوزدهمین کشور جهان، با مصرف سرانه 84 دلار در کشورهائی مانند: هندوستان، برزیل، مکزیک و مصر و کمتر از ده دلار است.(408)
بر اساس همین گزارش، دکتر علی خواجوی متخصص بیماریهای کودکان، با بیش از سی سال شغل طبابت، ضمن اظهار نگرانی از تجویز بی رویه دارو و زیانهای ناشی از این ناحیه، می گوید: طبق تحقیقات وسیع و بر اساس کتابهای معتبر علمی، حدود 85 درصد بیماریها بدون تجویز دارو و صرفاً بر اثر فعل و انفعالات طبیعی، خود به خود مداوا می شوند و تنها 15 درصد بقیه به تجویز دارو نیاز دارند.(409)
امیر علی جعفری دانشجوی داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، طی یک پژوهش در زمینه مصرف بیش از حد و نابجای دارو آن را زنگ خطری برای بشریت اعلام کرده و از زبان پرفسور لشا استاد داروشناسی دانشکده پزشکی پاریس از صفحه 219 کتان آثار نامطلوب داروها بازگو می کند:
میان تعداد داروهای مصرف شده، و احتمال پیدایش آثار نامطلوب، رابطه ای مستقیم وجود دارد.(410)
وی همچنین می نویسد: در ایالات متحده، بر اساس یک بررسی 60 تا 90 درصد از داروهای تجویز شده، یا بی فایده بوده اند و یا سرسری تجویز شده اند. (411)
دکتر غیاث الدین جزائری نیز می نویسد: امروز ثابت شده است که، تزریق پنی سیلین به قدر یک بیماری حصبه انسان را ضعف می سازد و از عمر کم می کند، ویتامینهای بدن را می سوزاند، میکربهای مفید بدن، مخصوصاً میکربهائی که در معده زندگانی کرده تولید ویتامین ب می نمایند، همه را نابود می سازد.(412)
یک دانشمند آمریکائی اعلام می کند: مصرف آسپرین، گاهی بیماریهای جانبی مانند: خارشهای پوستی، آسم و خونریزیها دستگاههای گوارشی تولید می کند.(413)
اضافه بر این، عرضه داروهای تقلبی از سوی قدرتمندان جهانی، به عنوان یک تجارت خائنانه و رفتار استعمار گرانه، بلای جان بشریت شده و سود جویان ستمگر، برای اندوختن و انباشتن بیشتر ثروت خویش، جان هزاران انسان را در معرض خطر قرار می دهند.
روزنامه کیهان تحت عنوان عرضه جهانی داروهای تقلبی، جان هزاران انسان را تهدید می کند! می نویسد: به گزارش واحد مرکزی خبر از پاریس به گفته محققین داروئی غرب، این داورهای بدلی که زمانی در کشورهای جهان سوم بازار فروش داشت، اکنون به کشورهای توسعه یافته نیز سرایت کرده است و بر اساس ارقام سازمان جهانی بهداشت تجارت داروهای تقلبی در حال حاضر، یک پنجم از بازرگانی سالانه صنایع داروئی جهان را تشکیل می دهد و به 10 الی 15 میلیارد دلار می رسد!
در حالی که برخی از این داروها خطرناک و کشنده هستند و به هنگام تحویل یک داروی ضد سرطان به نام ادریامایسین متوجه شدند، این داروها مشخصات همیشگی را ندارند و با بررسی دقیق تر روشن شد که داروی تحویل شده، در واقع یک داروی ضد سرطان خون است و به جای ادریامایسین که برای درمان غده های سخت سرطانی مانند: سرطان پستان کار برد دارد، عرضه شده است. در هلند نمونه بدلی یک داروی ضد زخم روده و معده ای به نام زانتاک اخیراً کشف و ضبط گردید، که ماده اولیه این دارو توسط یک شیمیدان یونانی از سنگاپور به هلند می رسد و توسط یک بازرگان سوئسی توزیع می شده است و بالاخره مرگ 109 کودک نیجره ای بر اثر نوشیدن یک شربت تب بر تقلبی در سال 1990 نمونه دیگری از پی آمدهای خطرناک، داروهای تقلبی است. (414)
به هر حال، خطرها و عوارض جانبی داروهای مصنوعی و شیمیائی اینگونه است، اگر هم دقت کرده باشید پزشکان آگاه حتی الامکان خود از این داروها استفاده نمی کنند، قدرتهای سلطه گر و استعمار گر هم حتی از این ناحیه هم به ملتها و انسانها، برای توسعه سرمایه داری خود، ستم و خیانت روا می دارند و حتی با تولید و صدور داورهای تقلبی جان هزاران انسان را تهدید می نمایند در صورتی که خوشبختانه یک هزار و سیصد سال پیش از این امام رضا (ع) این هشدار را به ما داده و فرموده است: من دواء الا و هو یهیج داء. (415)
هیچ دوائی نیست مگر اینکه مرضی را تهییج و تحریک می کند و عوارضی جانبی دیگری به وجود می آورد!
البته در مواقعی که مصرف آن ضرورت پیدا می کند، با تجویز پزشک متخصص، مصرف دارو در حد لزوم، مانعی نخواهد داشت، اما حتی الامکان از مصرف داروهای شیمیائی می بایست خودداری نمود و زیانها بیشتر این داروها را هم در صفحه 264 همین کتاب، تحت عنوان ضایعات و زیانهای داروئی شرح داریم، بدانجا مراجعه شود.
به هر حال، آنچه از نظر رعایت اصول بهداشتی غذائی، در فرهنگ اسلام و نیز از نظر علمی، مورد اهمیت می باشد، این جهات است:
1- پاکیزه خوردن
2- حلال خوردن.
3- دقت فراوان در جهات فیزیکی، بهداشتی و معنوی غذا خوردن.
4- و از مصرف داروهای شیمیائی و مخصوصاً مصرف بی رویه و تقلبی آن، پرهیز جدی داشته باشیم.

فصل چهاردهم چه باید خورد؟

الف - غلات و مواد نباتی

درباره چه باید خورد؟ ممکن است مطالب زیادی خوانده باشید، اما خواندن مطالبی هم که در پی می آید، ضروری خواهد بود، ولی درباره اینکه چه نباید خورد؟ باز سخن ارزشمندان روان پزشک را تکرار می کنیم که گفته است: آنچه می خورید موجب زخم معده نمی شود، بلکه آنچه شما را می خورد (غم و غصه) موجب بروز این زخم است.(416)
همچنین فراموش نکنیم که، صدها سال پیش امام علی (ع) فرموده است: من کثر همه سقم بدنه. (417)
کسی که غم و غصه زیاد به خود راه می دهد، گرفتار رنجوری و بیماری جسمی خواهد شد.
البته باز هم درباره اینکه چه نباید خورد، در طی مطالب آتی به مناسبت، نکاتی را یاد آور می شویم، اما در باب چه باید خورد؟ همه خوردنیهای مفید و مناسب را، در چهار دسته: غلات و مواد نباتی، میوه ها و عناصر گیاهی، گوشتها و مواد پروتئینی و بالاخره سبزیها و آشامیدنیها مورد مطالعه و بررسی قرار می دهیم.