فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

8- ضایعات و زیانهای داروئی

زیانهای را که داروها روی انسان می گذارد، از نظری به دو دسته تقسیم می شود.
دسته ی اول، زیانهای عمومی داروهاست.
خواندنیها می نویسد:
تقریبا تمام داروها، حتی در مواردی که به جا و به مقدار مناسب و متوسط درمانی مصرف شوند، ممکن است یک یا چند ضایعه و متوسط زیان بخش نیز ایجاد نماید...!
هر چقدر داروئی اثر درمانیش قوی تر باشد، عوارض آن نیز شدیدتر و بیشتر است، در واقع داروها عموماً، تیغ با دو لبه ی برنده می باشند، یک لبه ی آن متوجه عوامل بیماری و لبه ی تیز دیگر آن، روی بافتهای سالم اثر می گذارد...(382)
اما قستمهائی از داروهای مصنوعی را که در مورد مخصوصی از بدن آثار زیان بخش دارد، اینطور می توان نام برد:
1- اختلالات اعمال فیزیولوژیک بدن، که بیشتر در دستگاههای مختلف بدن، مانند گوارش، گردش خون و اعصاب و غیره ظاهر می شود...
2- آسیبهای عضوی، مانند کاهش گلبولهای سفید و ضایعات کلیه، که ناشی از داروهای جیوه ای می باشد.
3- سرطانی زائی، بعضی از داروها و مواد شیمیایی ممکن است، موجب تولید سرطان شوند که مهمترین آنها عبارت است از: ترکیبات هورمونهای استروژن، که ایجاد سرطان پستان می نماید.
4- نازائی، نقص خلقت و بیماریهای مادر زائی، استعمال لاوگاکتیل موجب نازائی، خونریزی شدید و سقط جنین و بچه های ناقص الخلقه است...
و گاهی استعمال دارو، بتوسط زنهای آبستن از پانزده سال بیشتر سبب شد، که تعداد زیادی بچه های ناقص الخلقه، فاقد دست و پا، با دست و پای کوتاه، کری، فلج صورت لب شکری و غیره به دنیا آمدند...!
5- اعتیاد داروئی، استعمال داروهای مخدر، مانند مرفین و خواب آورهائی مانند لومیتال و محرکهای عصبی مانند:
آمفتامین ، کافئین ایجاد اعتیاد کامل می کنند.
بهترین و آثار سوء داروهای متداولی که نسخه ی پزشک تهیه می کند، از این قرار است.
1- داروهای مسکن و ضد درد و تب بر مانند: آسپرین ایجاد زخم و خونریزی معده می نماید و پیرامیدین و آنتی پرین موجب کاهش گلبولهای سفید و آلرژی می شود بوتاژولیدن موجب زخم معده، افزایش فشار خون، نارسائی کبد و کلیه و کم خونی می شود.
2- داروهای خواب آور مانند: لومیتال سبب سستی عضلانی و اعتیاد اکرز و نقص خلقت می شود.
3- داروهای آرامش بخش مانند: لاگاکتیل موجب نقصان فشار خون، نازائی، ضعف عمومی، یبوست، اگزما، یرقان و رعشه ی عضلانی می شود.
4- داروهای ضد چاقی، بیشتر آنها موجب بی خوابی، عصبانیت و طپش قلب می شود.
5- قرصهای ضد آبستنی، سبب عوارض زیادی می شود، که متداول ترین آنها عبارت است از چاقی، لک صورت پیشانی، عصبانیت، خستگی، گاهی افسردگی و اختلالات قاعدگی و افزایش و سپس نقصان میل جنسی،
6- مواد آرایشی، استروژن و عصاره های مواد آرایشی، مانند کرم و پودرهایی مختلف تولید عوارض، آلرژی پوست و نولرهای رحمی می کند!
نتیجه: در استعمال داروهای فوق الذکر به دو دلیل باید احتیاط نمود.
1- از نظر شیمیایی با بدن غریبه هستند.
2- هنوز تمام عوارض آنها شناخته نشده است و به نظر می رسد داروهای گیاهی عموماً، نسبت به داروهای مشابه صناعی، بسته دلیل زیر ترجیح دارند:
1- نظر شیمیایی با بدن غریبه نیستند.
2- عوارض آنها شناخته شده و کم می باشند.
3- در فراورده های جالینوسی، داروهای گیاهی بیشتر اوقات، یا مواد عامه، مواد متضادشان همراه می آیند که از سمی بودن آنها می کاهد.(383)
بدلائلی که در بالا گذشت، برای احیای شیوه های طب اصیل و سنتی، و استفاده از میراث گرانقدر علمی اطباء مسلمان در طول تاریخ درخشان اسلام، و نیز کاهش مصرف داروهای شیمیائی، و عدم وابستگی به خارج، و پیشگیری از ضایعات و عوارض ناشی از اینگونه داروها روی سلامت و طول عمر، این نوشتار گرد آمده، و امید است مورد عنایت همگان قرار گیرد.

فصل سیزدهم اصول بهداشت غذائی

احتیاج انسان به غذا، و نقش آن در استمرار حیات و طول عمر، و نیز تأثیر غذا در حفظ سلامتی و تندرستی، و شادابی انسان، یک ضرورت علمی و عقلی و اجتناب ناپذیر بوده و اما باقر (ع) هم فرموده است: فلا بد له من الطعام و الشراب.
انسان ناچار باید از خوردنیها و آشامیدنیها بهره مند گردد.
منتهی در باب خوردنیها و آشامیدنیها، چند مسئله اساسی: چه باید خورد؟ چگونه باید خورد؟ و چه وقتی باید خورد؟ قابل بحث و بررسی و دقت است، که در این قسمت از کتاب، به دنبال ارزیابی آن هستیم.
اما قبل از اینکه، این سه موضوع را بررسی کنیم، در باب خوردن غذا، به عنوان مقدمه، چهار موضوع حساس و پر اهمیتی را که، در فرهنگ اسلام و نیز از نظر علمی مورد توجه جدی قرار گرفته، به ملاحظه و مطالعه می گذاریم.

الف - پاکیزه خوردن

غذاهای پاکیزه یعنی مواد خوراکی، که مفید و کامل و سالم باشد، در آن عناصر لازم و حیاتبخش وجود داشته، نیازمندیهای طبیعی و روانی انسان را تأمین کند، و از سوی دیگر حتی الامکان انسان را، از ضررها و عوارض نامطلوب مصون دارد، و زبان قرآن کریم طبیات یعنی پاکیزه ها و ازکی یعنی پاکیزه ترها و مفیدترها نامیده است.
در این باره می خوانیم: و الطیبات من الرزق، قل هی للذین آمنوا فی الحیوة الدنیا.(384)
خداوند غذاها و روزیهای پاکیزه را منع نکرده، بلکه ای پیامبر! اعلام کن نعتمهای حلال و غذاهای پاکیزه جهان، متعلق به اهل ایمان خواهد بود.
قرآن در آیه دیگر فرموده است: کلوا مما فی الارض حلالاً طیباً. (385)
ای مردم! از آنچه در زمین وجود دارد و حلال و پاکیزه است، بخورید .
در جای دیگر قرآن، خداوند فرموده است: فلینظر ایها ازکی طعاماً. (386)
انسان باید دقت کند، کدام غذا سالمتر و پاکیزه تر است و از آن استفاده کند.
بر اساس این دسته آیات، قرآن در برابر تفریط کرانی که اصلاً لب به مواد گوشتی و حیوانی نمی زدند و در مقابل آنهائیکه افراط می ورزیدند، و
هر گونه حیوان دریائی و صحرائی و اهلی و وحشی را می خوردند! به عنوان یک راه میانه طیبات و پاکیزه ها را مجاز دانسته و حتی خوردن آن را مورد توصیه قرار داده، چنانکه با دستور: یحرم علیهم الخبائت. (387)
غذاها و مواد خوراکی خبیث و پلید و چیزهائی را که، توده های مردم عاقل و متمدن و سلیم النفس، از خوردن آن تنفر و انزجار دارند، مانند: فضولات انسان، حیوان، موش، مار و بالاخره خوردن حیوانات مرده و درنده (388)
را حرام و غیر مجاز شمرده و از خوردن اینگونه مواد باید خودداری کرد.