فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

7- طب گیاهی زنده می شود!

در اردیبهشت ماه 1353 در دانشکده داروسازی تهران، بحث تا اندازه ای جدی در زمینه احیای طب قدیم به میدان آمده و قسمتی از مطالبی که مورد گفتگو قرار گرفته بدین شرح است:
پس از اینکه دنیا سالهای متمادی، از ترکیبات مصنوعی در پزشکی استفاده می کند، می بینیم که دوباره به طرف گیاهان داروئی روی آورده است...متأسفانه باید بگوئیم که کمبود مطالعه ای پزشکان در این مورد، این مشکل را به وجود آورده است! شاید آموزش پزشکی ما، نقائصی داشته باشد و باید به این مسئله آموزش دانشجویان رشته ی پزشکی توجه کینم، تا به اهمیت این گیاهان بیشتر آشنا شویم...
برای درمان طبق، امروز گیاهان را آزمایش می کنند و خوشبختانه نتایج جالبی از بعضی گیاهان گرفته شده است، جالب اینکه قسمت اعظم گیاهانی که اثرات ضد سرطانی به همراه دارند، در قرنها پیش، در کتب پیشینیان ما آورده شده است...
باید از تجارب ارزنده ی دانشمندان استفاده شود و آنها را با علم روز تطبیق داد و اگر این کار را نکنیم، و گناه بزرگی مرتکب شده ایم...
دکتر (ص) استاد دانشکده داروسازی می گوید:
ما در کشورمان گیاهان داروئی را فراموش کرده ایم، ولی از کشورهای دیگر می آیند و گیاهان داروئی را می خرند و بعد عصاره ی همین گیاهان را، با بیست برابر قیمت به ما می فروشند، و حال آنکه لازم است به وسیله ی مؤسسات بزرگ کشاورزی، بیائیم و این گیاهان را، که در شرف نابودی هستند، احیاء کنیم و این از بهترین راههای سرمایه گذاری است، که استفاده های مادی و معنوی را همراه دارد....(379)

خطاهای پزشک و زیان دارو

مجله خواندنیها، تحت عنوان بیماریهای ناشی از خطای پزشک و زیان دارو می نویسد:
در مجله سودمند دنیای علم نوشته ای دیدم، که اعتراف می کنم، طی 45 سال خواننده بودن که 33 سال آن، در مدیریت نشریه ای چون خواندنیها گذشته، نوشته ای به این اندازه جالب و جامع و سودمند به حال همه، خاصه بیماران و پزشکان و داروفروشان و سایر بیماران نمایان ندیده بودم.
همکار محترم، دکتر (م)، مدیر دنیای علم نوشته است؛ مطالعه ای این مقاله برای عموم طبقات، به ویژه آقایان پزشکان، به اندازه ای سودمند است، که جا دارد در تمام مطبوعات علمی و غیر علمی چاپ شود، تا عموم از حقایقی آگاه شوند، که کمتر مورد بحث قرار می گیرد... (380)
دانشمند عالیقدر، دکتر ناصر گیتی، استاد و رئیس بخش فارکولوژی و طب تجربی دانشگاه تهران، چندی پیش، سخنان بسیار جالب و سودمندی در کانون فرهنگی ایران جوایز ایراد کرده است که متن آن در ماه نامه ی رامین و ماه نامه ی تکنسینهای داروسازی ایران و مجله دنیای علم به چاپ رسیده است....(381)
خواندنیها، ضمن دو شماره به طور مشروح، مطالب سخنرانی را آورده است، که اکنون ما فرازهای حساسی از آن را از نظر می گذاریم؛
بیماریهای که توسط پزشک حرفه ای ایجاد می شود: می توان به دو دسته تقسیم نمود:
1- بیماریهای نشای از خطای تشخیص،
2 - بیماریهای ناشی از خطای درمان.
بیماریهای ناشی از خطای تشخیص ممکن است، به خاطر نقص در مرحله ی پرسش، عدم همکاری مریض، نقص در معلومات ذهنی پزشک و تطبیق ناصحیح علائم موجود در بیماریها مجموعه ی علائم یک بیماری معین باشد...و خطاهای دارو و درمان، ممکن است از استعمال نا به جا، یا مقادیر زیاد دارو باشد، استعمال نامناسب چند داروی متضاد یا مشابه ممکن است موجب شود، این دارو اثرات یکدیگر را خنثی یا تقویت نمایند و در نتیجه درمان مؤثر واقع نشود یا خطرهائی برای بیمار ایجاد نماید!

8- ضایعات و زیانهای داروئی

زیانهای را که داروها روی انسان می گذارد، از نظری به دو دسته تقسیم می شود.
دسته ی اول، زیانهای عمومی داروهاست.
خواندنیها می نویسد:
تقریبا تمام داروها، حتی در مواردی که به جا و به مقدار مناسب و متوسط درمانی مصرف شوند، ممکن است یک یا چند ضایعه و متوسط زیان بخش نیز ایجاد نماید...!
هر چقدر داروئی اثر درمانیش قوی تر باشد، عوارض آن نیز شدیدتر و بیشتر است، در واقع داروها عموماً، تیغ با دو لبه ی برنده می باشند، یک لبه ی آن متوجه عوامل بیماری و لبه ی تیز دیگر آن، روی بافتهای سالم اثر می گذارد...(382)
اما قستمهائی از داروهای مصنوعی را که در مورد مخصوصی از بدن آثار زیان بخش دارد، اینطور می توان نام برد:
1- اختلالات اعمال فیزیولوژیک بدن، که بیشتر در دستگاههای مختلف بدن، مانند گوارش، گردش خون و اعصاب و غیره ظاهر می شود...
2- آسیبهای عضوی، مانند کاهش گلبولهای سفید و ضایعات کلیه، که ناشی از داروهای جیوه ای می باشد.
3- سرطانی زائی، بعضی از داروها و مواد شیمیایی ممکن است، موجب تولید سرطان شوند که مهمترین آنها عبارت است از: ترکیبات هورمونهای استروژن، که ایجاد سرطان پستان می نماید.
4- نازائی، نقص خلقت و بیماریهای مادر زائی، استعمال لاوگاکتیل موجب نازائی، خونریزی شدید و سقط جنین و بچه های ناقص الخلقه است...
و گاهی استعمال دارو، بتوسط زنهای آبستن از پانزده سال بیشتر سبب شد، که تعداد زیادی بچه های ناقص الخلقه، فاقد دست و پا، با دست و پای کوتاه، کری، فلج صورت لب شکری و غیره به دنیا آمدند...!
5- اعتیاد داروئی، استعمال داروهای مخدر، مانند مرفین و خواب آورهائی مانند لومیتال و محرکهای عصبی مانند:
آمفتامین ، کافئین ایجاد اعتیاد کامل می کنند.
بهترین و آثار سوء داروهای متداولی که نسخه ی پزشک تهیه می کند، از این قرار است.
1- داروهای مسکن و ضد درد و تب بر مانند: آسپرین ایجاد زخم و خونریزی معده می نماید و پیرامیدین و آنتی پرین موجب کاهش گلبولهای سفید و آلرژی می شود بوتاژولیدن موجب زخم معده، افزایش فشار خون، نارسائی کبد و کلیه و کم خونی می شود.
2- داروهای خواب آور مانند: لومیتال سبب سستی عضلانی و اعتیاد اکرز و نقص خلقت می شود.
3- داروهای آرامش بخش مانند: لاگاکتیل موجب نقصان فشار خون، نازائی، ضعف عمومی، یبوست، اگزما، یرقان و رعشه ی عضلانی می شود.
4- داروهای ضد چاقی، بیشتر آنها موجب بی خوابی، عصبانیت و طپش قلب می شود.
5- قرصهای ضد آبستنی، سبب عوارض زیادی می شود، که متداول ترین آنها عبارت است از چاقی، لک صورت پیشانی، عصبانیت، خستگی، گاهی افسردگی و اختلالات قاعدگی و افزایش و سپس نقصان میل جنسی،
6- مواد آرایشی، استروژن و عصاره های مواد آرایشی، مانند کرم و پودرهایی مختلف تولید عوارض، آلرژی پوست و نولرهای رحمی می کند!
نتیجه: در استعمال داروهای فوق الذکر به دو دلیل باید احتیاط نمود.
1- از نظر شیمیایی با بدن غریبه هستند.
2- هنوز تمام عوارض آنها شناخته نشده است و به نظر می رسد داروهای گیاهی عموماً، نسبت به داروهای مشابه صناعی، بسته دلیل زیر ترجیح دارند:
1- نظر شیمیایی با بدن غریبه نیستند.
2- عوارض آنها شناخته شده و کم می باشند.
3- در فراورده های جالینوسی، داروهای گیاهی بیشتر اوقات، یا مواد عامه، مواد متضادشان همراه می آیند که از سمی بودن آنها می کاهد.(383)
بدلائلی که در بالا گذشت، برای احیای شیوه های طب اصیل و سنتی، و استفاده از میراث گرانقدر علمی اطباء مسلمان در طول تاریخ درخشان اسلام، و نیز کاهش مصرف داروهای شیمیائی، و عدم وابستگی به خارج، و پیشگیری از ضایعات و عوارض ناشی از اینگونه داروها روی سلامت و طول عمر، این نوشتار گرد آمده، و امید است مورد عنایت همگان قرار گیرد.