فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

3- تلاش امام باقر (ع) در سن کهولت

در پایان این فصل که، از سالخوردگان فعال و پرنشاط، با تجلیل و تکریم یاد کردیم، و حتی تلاش و کوشش را در سنین کهولت و هشتاد سال و نود سالگی، برای آنان عظمت و امتیاز دانستیم، توضیح این معنی ضروری است که، در برخی از مناطق جامعه ما، به خاطر ناآگاهی و نا آشنایی با فرهنگ درخشان اسلامی، چنانچه سالخوردگانی در روزگار فرتوتی و پیری، بکار و تلاش در خورد توان خویش ادامه دهند، متأسفانه چنین شیوه ای را، حرص به دنیا و عملی ناپسند می شمارد، و اگر سالخوردگان به رفاه و تن پروری و زندگی بی دغدغه مصرفی تن در دهند، آن را امتیاز و موفقیت و عاقبت به خیری می پندارند!
در صورتی که چنین برداشتی نارواست، و سابقه تاریخی هم دارد، که کار فعالیت افراد کهنسال و سالخورده، مورد اعتراض ناآگانه اشخاص ظاهر بین و بی اطلاع واقع شده باشد.
در قرن دوم هجری محمد بن منکدر امام باقر (ع) را که به خاطر کهولت سن و ناراحتی جسمی به دو کارگر خود تکیه کرده بود، و در هوای گرم مدینه و در حالیکه از سر و صورت او عرق سرازیر بود، و به سرکشی و رسیدگی به باغ و مزارع کشاورزی پرداخته بود، مورد اعتراض قرار داده که: این پیر مرد در این سن و سال، دنیا و متاع آن روی آورده و اینگونه خود را ناراحت می کند، به روم او را نصیحت کنم!، اگر در این حالت مرگ او فرا رسد، چه جوابی می دهد؟
بدین خاطر محمد به امام باقر (ع) نزدیک شد، و اعتراض خود را اظهار داشت، اما امام در پاسخ او فرمود: کوجائنی الموت و انا علی هذه الحال، جائنی و انا فی طاعة من طاعة الله....
اگر در چنین وقتی، در این هوای گرم، و با این سن و سال و در حال کار و فعالیت، مرگ من فرا برسد، در عین اطاعت و بندگی خداوند از دنیا رفته ام، زیرا من اکنون برای تأمین مخارج زندگی، و بی نیازی از دیگران تلاش می کنم و تلاش در راه انجام وظیفه عبادت و اطاعت خواهد بود.(348)
آری، موضوع کار و تلاش حتی در روزگار کهولت و پیری، تا آنجا که توان و امکان وجود دارد، آن طور باید با امید و نشاط صورت گیرد، که انسان پندارد، برای همیشه زنده خواهد بود!
امام صادق (ع) می فرماید: عمل لدنیک، کانک تعیش ابداً، و اعمل لا خرتک کانک تموت غداً.(349)
برای تأمین مخارج زندگی دنیای خود، چنان کوشا و جدی باش، که گوئی برای همیشه زنده خواهی ماند، و نیز برای آخرت خود آن چنان توشه برگیر و اعمال نیک انجام بده، که گویا افراد خواهی مرد!
بنابر این، از روزگار پیری و کهولت بهره برداری کردن، و از طول عمر در جهت رشد و تکامل مادی و معنوی استفاده جستن، از امتیازات هر کسی است، و سیره و شیوه عملی پیشوایان بزرگوار اسلام هم، این معنی را اثبات کرده است.

4- اگر می خواهید همیشه جوان بمانید

روزنامه کیهان به استناد مقاله ای از، روزنامه پرودا تحت عنوان نتائج تحقیق دانشمندان انستیتوی ژرژ متولوژی شوروی درباره عوارض پیری می نویسد: کار، دوای گرانبهائی برای جلوگیری از پیری زودرس است، ازدواج کنید، در مناطق کوهستانی ساکن شوید، به هنگام غذا خوردن، میانه روی و اعتدال را در نظر داشته، و به کیفیت غذا توجه داشته باشید.
مائکوفسکی رئیس همان انستیتو، در مصاحبه ای با روزنامه صنعت سوسیالیست به تحقیقات خود اشاره کرده و می گوید: راز طول عمر افرادی که خیلی بیش از صد سال عمر می کنند، بسیار ساده است: هیچکدام افراد تنبلی نبوده اند، یک کشاورز 124 ساله، یک نجار 128 ساله و یک چوپان 131 ساله از اینگونه افراد می باشند، که هر سه هنوز به کار کردن ادامه می دهند، بر اساس آمار عمومی سال 1970 دولت شوروی مدعی شد، که 19304 نفر از این کشور زندگی می کنند، که سن آنها از یکصد سال افزون است!
پیرترین مرد شوروی شیر علی مسلم اوف کشاورز معروف بود که، در سال 1972 به سن 167 سالگی در گذشت!
بیشترین تعداد افرادی که بالاتر از صد سال، زندگی می کنند، که دانشمندان شوروی به آن لقب کانون رکورد سالخوردگی داده اند، در این منطقه که ناگورنی قراباغ نام دارد، از هر هزار نفر دست کم، یک نفر به صد سالگی می رسد! (350)

فصل دوازده نگرشی به دانش، تاریخچه طب در میان مسلمانان

مقدمه

تهیه داروهای شیمیایی و مصرف آن ، هم اکنون یکی از مشکلات جامعه بشریت شده، و در ایران نیز در عین حالیکه پس از انقلاب اسلامی، با اجرای طرح ژنریک، اقلام وارداتی و مصرفی دارو، از 5 هزار به 1500 قلم تقلیل یافته، تهیه و مصرف دارو، همچنان یکی از مشکلات اجتماعی است.
کارشناسان در این باره می گویند: ایران با مصرف سرانه 84 دلار دارو در سال، بالاترین هزینه داروئی جهان را دارد، و مصرف بی رویه دارو در کشور ما، در حالی سیر صعودی را طی می کند، که مصرف سرانه دارو، در کشورهائی مانند: هند، برزیل، مکزیک و مصر در سال کمتر از 10 دلار است، و بالاخره در ایران سالی یک میلیارد و 600 میلیون دلار دارو مصرف می شود.(351)
باری، با توجه به نگرانی از مصرف بالا و هزینه سنگین دارو برای یک کشور انقلابی، و به منظور اینکه دانشکده های پزشکی و مجامع داروئی و پزشکی، این مشکل را بیشتر مورد توجه قرار دهند، و در مقام چاره جوئی و اقدام همه جانبه ای برآیند، و نیز به منظور اینکه مصرف کنندگان داروها، به فرهنگ اصیل طبی تاریخچه طب سنتی، و شیوه استفاده از دارو، و نیز استفاده داروهای گیاهی، در میان مسلمانان بیشتر آشنا شوند. و با کاستن از مصرف بی رویه دارو، هم به خود کفائی درمانی و اقتصادی کمک نموده، و هم جسم و مزاج خود را با مصرف داروهای شیمیائی کمتر آلوده کنند، این نوشته را که سالها پیش تهیه شده، اکنون به عنوان فصل داوزده، این کتاب، که با تعداد امامان معصوم (ع) هم هماهنگی وجود داشته باشد، به معرض مطالعه خوانندگان ارجمند می گذاریم: