فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

1- سفارشهای پیشوایان اسلام

1- پیامبر اسلام فرموده است: خصلتان کثیر من الناس مفتون فیهما: الصحة و الفراغ. (324)
دو ویژگی مهم است که بسیاری از افراد در مورد آن غفلت می کنند، (گول می خورند،، و فرصت را از دست می دهند) سلامتی و تندرستی، فرصتهای خوب زندگی!
2- امام صادق (ع) فرموده: پنج چیز است که کس یکی از آنها را از دست بدهد، زندگی او با پریشانی، عقل و اندیشه او با زیان، و قلب و جان او با غم و اندوه آمیخته خواهد شد.
سلامت بدن، امنیت در زندگی، توسعه و رفاه روزی، داشتن معاشران هماهنگ مانند: زن و فرزند و رفیق، و پنجم که همه این ویژگیها را در بر دارد، آرامش و آسایش فکر و جان خواهد بود. (325)
3- همچنین امام صادق (ع) می فرمود: العافیة نعمة خفیة، اذا وجدت نسبت، و اذا فقدت ذکرت.(326)
سلامتی یک نعمت پنهان و ناشناخته است، تا زمانیکه وجود دارد، مورد توجه قرار نمی گیرد، اما آنگاه که از دست رفت، ارزش آن شناخته و قدر آن معلوم می گردد.
4- پیامبر اسلام بهنگام عیادت از بیماری، آیه: ربنا آنتا فی الدنیا حسنه... را که در قنوت نمازها به عنوان دعا و درخواست حاجت از درگاه خداوند می خوانیم، اینگونه تفسیر کرد:
الحسنة فی الدنیا الصحة و العافیة، و فی الاخرة المغفرة و الرحمة. (327)
منظور از حسنه این است که خداوند در دنیا سلامت و تندرستی، و در آخرت آمرزش و رحمت خویش را به ما عطا فرماید.
5- امیرالمؤمنین (ع) فرموده است: السلامة مع الاستقامه.(328)
سلامت انسان، به همراه بردباری و مقاومت او، در برابر سختیها و مشکلات خواهد بود.

2- محققان و پزشکان سالمند توصیه می کنند

1- دکتر غیاث الدین جزائری می نویسد: در این اواخر، طبق آماری که از اشخاص طولانی عمر برداشته اند، به این نتیجه رسیده اند که، معمرینی که اعتیاد مضره نداشته اند، بیش از 125 سال عمر کرده اند .
ب: معتادین سیگار عمرشان از 118 سال تجاوز نکرده، و بنابراین سیگار هفت سال از عمر انسان می کاهد.
-ج معتادین به الکل و نوشابه های الکلی، عمرشان از 98 سال تجاوز نکرده، و الکل 27 سال از عمر کم می کند.
د: معتادین به تریاک عمرشان از 80 سال بالا نرفته است، و بنابراین، افیون 55 سال از عمر انسان می کاهد (329)
2- لرد جان لاباک آیبوری طبیعی دان و نویسنده معروف انگلیسی می نویسد: مثال قدیم می گوید: معده جایگاه امراض و آفات است، غالب امراض در نتیجه پرخوری و شکم پرستی گریبان انسان را می گیرد، و افراط در کار شهوترانی نیز منبع فلاکت و بدبختی است، که نیروی انسان را به خاک می ریزد و نشاط او را نابود می کند، مثال معروف می گوید: مناسبات شهوترانی را کمتر کنید، تا عمرتان دراز شود، چه بیچاره اند آنها که از همه فضائل انسان چشم پوشیده، و عظمت روح و صفای فکر خود را در آستان هوسبازی فدا می کنند، و شیره نشاط خویش را، به آتش شهوت می سوزند. (330)
همان دانشمند می نویسد: ورزش و گردش از عوامل صحت و نشاط است، هوای آزاد کوهستانی و آب زلال چشمه سار، آئینه جان را از غبار غم پاک می کند، و تن را از قید کسالت آزاد می سازد.(331)
3- نویسندگان و محققان مرکز مطالعات اسلامی استراسبورگ فرانسه، که کتاب ارزشمند مغز متفکر جهان شیعه را درباره زندگی و نظرات علمی امام صادق (ع) نوشته اند، اعتراف می کنند: تغذیه نامناسب که هم یکی از آثار توسعه زندگی ماشینی می باشد، سبب کاهش عمر می شود و مؤید نظر امام جعفر صادق (ع) است که، فرمود: عمر آدمی طولانی است، مشروط بر اینکه خود، از عمر خویش نکاهد! (332)
4- دکتر علی پریور می نویسد: آنچه مسلم است، اول باید در نظر گرفت، که زندگی آدمی از بدو تولد تا مرگ، مجموعه مبارزات با طبیعت است، منتهی در هر محل و هر مورد، به نحو مخصوصی انجام می گیرد، و نه تنها انسان، بلکه حیوانات هم، مجبور به اینگونه مبارزه حیاتی هستند...آنکس که روزانه در کار خود تعلل می کند، و به علل مختلف سبب رکود کارها می شود، و مثلاً ارباب رجوع را از خود می راند، یا در حقیقت هنوز نمی داند، که این دقایق جزء عمرش حساب می شوند، او با اینگونه بطاعت نقد عمر خود را به هدر داده، و بخود زیان رسانده است.(333)
5- دکتر آنتونیوس روانشناس مصری می نویسد: ایزد تعالی، زندگی را روز بروز به ما ارزانی داشته است، و از ما نمی خواهد که آن را منحصر به یک روز نمائیم، این است که بامدادان تا شب هنگام بکار اشتغال داشته، و پس از انجام کار روزانه، به استراحت می پردازیم، و سپس همین برنامه را تکرار می کنیم، چرا قلب خود را زیر بار نگرانی و اضطراب در هم می فشرید؟
مجبور نیستید که تمامی عمر را در مدتی معین، فشرده و خلاصه سازید و خیال کنید فقط امروز زنده هستید، پس بیائید وظیفه خود را با شجاعت و شهامت انجام دهیم. (334)
6- پروفسور ر-ر-تومسن سردبیر روزنامه جون بول انگلیسی، می گوید؛ اندوه و غم، اهریمنی است که فضای روشن و شفاف جهان را تیره و تار نموده و بی آنکه احساس کنیم در قعر دلهای ما ریشه دوانیده، بشاخ و برگ خیالات ما می پیچد، و یک نوع خاطرات تلخی را در تار و پود آمال و آرزوهای ما می گذارد...! (335)
7- دکتر ویکتور بوگومولتز پزشک محقق روسی، می نویسد: با آنکه ما امروز به خوبی می دانیم، که سلولهای پیکر ما تغذیه می کنند، اما هنوز بطور صحیح نمی دانیم، که آیا برای عقل هم غذائی وجود دارد یا نه؟ و اگر وجود دارد آن چه چیز است؟ در واقع تئوریهای علمی، موسیقی و هنر و ادبیات، همگی از حفظ صحت نفسانی بشر و تباهی خلق و خوی، مخصوصاً در ممالکی که از لحاظ تمدن بالاترند، عاجز مانده است.! (336)
8- کاترین مارشال تحت عنوان چگونه پیروزی بر غم را آموختم؟ می نویسد: این را دریافته ام که در گرفتاریها و پریشانی، هیچ جانشینی برای خدا پیدا نمی شود، اندوه بیماری روان است، و پزشک روانی آدمی، تنها خداست.(337)
9- قرآن کریم هم می فرماید: این را بدانید که با یاد و توجه به خداوند، دلها و آرامش و سکون می یابد.(338)
10- دکتر ویکتور بوگومولتز می گوید:
1- پس از صرف غذا اندکی استراحت کنید:
2- اگر از شب زنده داران هستید، به از ناهار ساعتی بخسبید:
3- دراز کشیدن پس از صرف هر غذائی واجب است، پس اگر شاغل کاری هستید، که مانع از اقدام به این عمل است، در صندلی راحتی فرو افتید، و چند لحظه ای سر خود را به پشتی آن تکیه دهید و استراحت کنید.

4-گوارش خوب و هضم درست از مهمترین عوامل طول عمر است.(339)

11- دکتر ا- چ - کروئین می نویسد: همانگونه که پزشکان می دانند، غصه به راستی ممکن است سبب بیماری شود، و حتی در آن حال نیز که سبب بیماری نشود، از آنجا که سبب تباه شدن نیروی بدنی در راههای بی حاصل است، سبب نابسامانی سلامتی می شود، و زندگی را با بدبختی قرین می سازد، و سالها از عمر می کاهد! (340)
12- دکتر ویکتور پوشه زیست شناس معروف فرانسوی می نویسد: ماست امروزه یکی از غذاهای مفید است، و بسیاری از مردم در هر ماه، چند روزی از آن می خورند... تخلیه روده، بلافاصله پس از غذا خیلی مفید است، زیرا چون معده از غذا انباشته شد، در آن حرکاتی پیدا می شود که، بوسیله انعکاس به روده ها می رسد، و این حرکات به تخلیه آسان روده، مساعدت می کند. (341)
13- فرنسیس و کاثارین دریک تحت عنوان سالهائی به عمر خود بیافزائید مقاله مشروحی نوشته و ضمن آن می گوید: هر گاه کلسیم بدن کم باشد، استخوان چنانکه باید، پس از شکستن جوش نمی خورد، فقر آهن که مهمترین نابسامانی در میان سالخوردگان است، سبب کم خونی، و احساس خستگی و از پا در آمدن می شود، کمی پروتئین ما را عرصه زخم معده قرار می دهد.
کلسیم، که خون و استخوانها و بافتها را غذا می دهد، در برگ سبزیجات، پنیر و شیر وجود دارد، آهن که بساخته شدن خون مدد می رساند، در گوشت بی چربی و جگر و سبزیجات و تخم مرغ و حبوبات خشک و زردآلو و انگور موجود است، گوشت و لوبیا و بادام زمینی و ماهی و شیر و پنیر، پروتئین فراوان دارند، که برای بدن انرژی تولید می کنند، و وسیله ترمیم بافتهای از بین رفته است، و بیماریها را از ما دور می کند، میوه های خام و سبزیجات برای همه خوب است، ولی بدانید که اولاً، اگر آنها را خرد کنید، ارزش و ویتامین آنها کم می شود، و ثانیاً اگر دانه یا الیافی داشته باشند. سبب تحریک روده های تحریک پذیر می شوند، برای تعادل بدن مایعات نیز ضرورت دارند، و باید پس از 40 سالگی روزانه میان یک تا دو لیتر، بصورت آب و شیر و چای و قهوه و سوپ مصرف شوند.(342)
14- دکتر تورمن برایس برای بیشتر عمر کردن، می نویسد: در کتاب امثال سلیمان نبی آمده است که قلب شاد کار دارو می کند و هیچ داروئی، با این دارو قابل مقایسه نیست! (343)
15- دکتر ا- ج - کروئین تحت عنوان غصه خوردن موقوف برای مبارزه با ریشه های غم و اندوه، تحلیلی بدین شرح دارد: تخمینی از اشکال مختلف غصه های مردم بدین قرار است: چیزهائی که هرگز پیش نمی آید 40% چیزهائی که گذشته است و تغییر آنها ممکن نیست 30% غصه های غیر لازم درباره سلامتی 12% غصه های متفرقه کوچک 10% ، غصه های واقعی 8%.
چون در غصه های شخصی دقیق شویم، و نسیتها را در نظر بگیریم، خود این عمل سبب می شود که، لااقل از شر بعضی از آنها خلاص شویم، و چه بسیار از غصه های ترسناک که، با این کار خود به خود از میان می روند.(344)
وی برای رفع غم و غصه از وجود انسان، توصیه های دیگر نیز دارد، که خلاصه آن بدین شرح است، پر کردن ذهن از مطالب مفید و مثبت، آسان گرفتن زندگی و تقلیل احتیاجات خود، مبارزه با خود خواهی، محل واقعی خود را به عنوان عضوی از خانواده و اجتماعی تشخیص دادن، بوسیله کار اسباب معالجه خود را فراهم آوردن، تأسف گذشته را نخوردن، پرهیز از سستی و تنبلی، و در نهایت می افزاید: غصه خوردن در آخرین تجزیه و تحلیل، نوعی از الحاد، و انکار احتیاج آدمی به وجود خداست، مثل این است که شخص بگوید: هرگز کار من بهتر از این نخواهد شد، زیرا خدایی نیست که بیاری من بشتابد!
در صورتیکه حضرت مسیح در محاورات روزانه خود، پیوسته مردم را از بی ایمانی، بر حذر می داشت! (345)
16 - دکتر گیلورد هاوزر پزشک جراح و نویسنده محقق، در کتاب گذرنامه برای یک زندگانی نوین که به چهارده زبان خارجی ترجمه شده می نویسد: خواب عمیق و راحت یک عطیه آسمانی است که، خداوند به انسان ارزانی داشته است، اگر شما هم از آن عطیه آسمانی سهم و نصیبی برده اید، پروردگار توانا را شکر گویید و سپاس بگذارید، زیرا هیچ چیز مثل خواب راحت، انسان را سرزنده و راحت نمی کند، و به عمر طولانی نمی رساند؟
میلیونها مرد و زن ، مبتلا به بی خوابی هستند و برای رفع آن قرصهای خواب آور می خورند و با خوردن آن عمر خود را کوتاه می کنند.(346)
17- دکتر مارتین گمپرت تحت عنوان آغاز زندگی دیگری، پس از هفتاد سالگی مشاهدات و برداشتهای خود را، از یک مسافرت به اروپا، به صورت یک مقاله در آورده است، و آن مقاله پانزده سال قبل از تاریخ ترجمه، توسط دکتر احمد آرام، در سال 1347 نوشته شده، و تا امروز ( 20 شهریور 1367) سی و پنج سال از تاریخ آن می گذرد، و ممکن است برخی از سالمندانی که وی با آنها ملاقات کرده، مانند (برت راند راسل) از دنیا رفته باشند، در عین حال گمپرت در ملاقات و برخورد خود، با افراد طویل العمر به نتایج خوبی دست یافته که می تواند برای ما آمورنده و نشاط آفرین باشد. بدین لحاظ بخشهائی از این نوشته را که حاصل ملاقاتهای دکتر کمپرت و راز موفقیت و کارائی سلالمندان فعال می باشد، طی نه مورد با هم می خوانیم.
1- در ایتالیا، با آقای ویتوریو اماتوئله اورلاندو 91 ساله روبرو شدم، که از میان نخست وزیران شریک در بستن پیمان ورسای تنها او زنده است، مردی است با جثه کوچک، ولی بنیه قوی و موهای سفید فراوان، درست مثل شیر کوچکی، سخت متحرک و چابکت عضو فعال سنای ایتالیاست، بر یک مؤسسه مشاوره حقوقی کار آمد ریاست دارد، رئیس اتحادیه وکلای ایتالیا، و استاد دانشگاه رم است.
2- مرد سالخورده دیگری را که، فعالیت باور نکردنی دارد، دکتر رافائله باستیانلی جراحی است که شهرت جهانی دارد، در سن 87 سالگی، هر هفته سه بار عمل جراحی انجام می دهد، ماشین را خودش می برد، بکار پژوهش علمی می پردازد، و روزها چند ساعت مرتب در دفتر کار خود می ماند.
3- بند تو کورچه فیلسوف 85 ساله در وسط شهر ناپل نزدیک مؤسسه تحقیقات تاریخی ایتالیا که خود آن را تأسیس کرده زندگی می کند، آن مؤسسه کتابخانه بزرگ و تالار مخصوصی دارد که در آن تدریس می کند، ساعت 8 صبح از خواب برمی خیزد و 10 ساعت کار می کند، بسیار کم خوراک است و اصلاً گوشت نمی خورد، و با این وجود تنومند است و به شیر دریائی می ماند، و یکی از آثار فلسفی او اکنون آماده چاپ است.
4- برنهارد برسون مورخ هنر، 86 ساله، نزدیک فلورانس بسر می برد، خانه او پر است از نقاشیهای زیبای فلورانسی، و مجسمه های آسیایی و مصری، و کتابخانه منظمی با 50000 جلد کتاب نفیس، که روزی به ملکیت کتابخانه دانشگاه هارواد در خواهند آمد، بتازگی کتابی درباره کاراوا گجیو انتشار داده، کتاب دیگر او آماده چاپ است، یکی از آرزوهای وی این است که، بتواند مانند گدایی در رهگذر مردم بایستد و اوقات زیادی آنان را مانند صدقه دریافت کند!
5- ادوار هریوی فرانسوی بتازگی 79 ساله شده است، ساعت 7 صبح از خواب بر می خیزد و صبحانه را در بستر صرف می کند، و پس از آن تا ساعت 11 بکار می پردازد، و هر هفته سه روز در مسند ریاست مجلس ملی فرانسه می نشیند، ریاست حزب رایکال سوسیالیست فرانسه نیز با اوست مقامات رسمی فراوانی پیوسته با او ملاقات می کنند، هر شنبه صبح ماشین خود را سوار می شود و به شهر لیون می رود، که شهرداری آنجا را دارد، روز یکشنبه را با همسر خود در یک قصر قدیمی به سر می برد، دوشنبه در شهر با اعضاء انجمن شهر تشکیل جلسه می دهد، سه شنبه به پاریس بر می گردد، هر ماه دو مقاله می نویسد. سال 1949 کتابی درباره رودن انتشار داد، اکنون مشغول تهیه جلد دوم خاطرات خویش است.
در انگلستان وایکانت سموئیل 80 ساله، نماینده عالی سابق انگلستان در فلسطین به سر می برد، که بهمین تازگی کتابی درباره ارتباط میان علم و فلسفه و دین منتشر کرده است، وی به من گفت: این کتاب در موضوعی بحث می کند، که برای من تازه است، ولی من هر چه سالخورده تر می شوم، مثل این است که بهتر فکر می کنم، و این کارها برای من روانتر می شود!
7- مرد سالخورده دیگر انگلیسی، فیلسوف و ریاضیدان نامدار، و برنده جایزه ادبی نوبل برتراند راسل 79 ساله، اکنون مشغول نوشتن زندگینامه خویش است، و از آن می نالد که چرا روزانه نمی تواند، بیش از 8 کیلومتر پیاده روی کند!
(یادآوری می شود راسل که در سال 1881 به دنیا آمده بود، در سال 1986 به سن 105 سالگی در گذشت).
8- لرد هوردر پزشک سلطنتی است، ویران دفتر کار خود، در خیابان هاولی ملاقات کردم، روز پیش از آن، هشتادمین سال ولادت خود را جشن گرفته بود، وی روزانه 12 سال ساعت کار می کند، شعر می گوید، و در ساعتهای بیکاری از باغ و گلهای خود پرستاری می کند.
9- از میان زنان نامداری که، با آنان ملاقات دست داد، دکتر ا- هلن بویل 81 ساله را نام می برم، که نخستین بانوئی است که به ریاست انجمن طبی - روانی سلطنتی انگلستان رسیده است، وی در لندن و زادگاه خود برایتون به حرفه روانپزشکی اشتغال دارد، و اکنون می خواهد، انجمنی برای همکاری روحانیون و پزشکان تأسیس کند، بعد از ظهرها یک ساعت می خوابد و همه شب ساعت 2 بعد از نیمه شب، به بستر می رود!
دکتر مارتین گمپرت پس از بیان برخوردها و ملاقاتهای خود با سالمندانی که خواندیم، می نویسد: تأثیر مهمی که دیدن این افراد در من به وجود آورد، این است که گذشت عمر، خود نیروئی ایجاد می کند که کمتر بدان متوجه بوده ایم! تقریبا در میان همه سالخوردگان موفقی که ملاقات کردم، نیاز به خلاقیت، و عشق به معرفت و عاطفی بودن مشهور بود، در نتیجه اگر همه ما بتوانیم، گنجینه های ناشناخته سالخوردگی را که، در زیر نکبتهای پیری مدفون شده است، استخراج کنیم، بی شک زندگی بهتر بوده، و رنگ دنیا نیز عوض خواهد شد.
غالباً پیر را، کودکی دوم می نمامند، اما به نظر من، سالخوردگی آغاز دومی از زندگی است که باید اکتشاف نموده و از آن بهره برداری شود.(347)