فهرست کتاب


راه جوان ماندن با غذا و داروهای گیاهی

احمد صادقی اردستانی

فصل یازدهم توصیه های عملی، برای حفظ سلامت و طول عمر

در این فصل فرازهائی از دستورها و توصیه های ارزشمندی را که از پیشوایان بزرگوار اسلام، و نیز از پزشکان و روانپزشکان و عالمان اخلاقی و اجتماعی داخلی و خارجی، در زمینه رعایت بهداشت تن و روان، و سلامت جسم و جان وارد شده، مورد مطالعه قرار می گیرد.
مطالب این فضل، توصیه هائی است که، به خاطر تجربه های علمی و عملی آن در زندگی، حاصل عمرهائی از مطالعه، طبابت، مدیریت و خلاصه زحمات فراوان دانشمندان بزرگواری است که هر کدام سالیان درازی را به مطالعه و تحقیق پرداخته، تجربه ها اندوخته، و دارای کتابها و تألیفات متعددی نیز می باشند. بدین دلیل توصیه های آنان بسیار ارزشمند است، و باید دقیقاً مورد عنایت قرار گیرد.
از این جهت هم که، پیشوایان عالیقدر اسلام بخشی از علوم خداوندی را برخوردارند، و مطمئن ترین و دلسوزترین عالمان برگزیده جامعه بشریت می باشند. و بهمین جهت گفتار آنان اصیل تر و دلنشین خواهد بود، مطلب را با برخی از توصیه های آن بزرگواران آغاز می کنیم.

1- سفارشهای پیشوایان اسلام

1- پیامبر اسلام فرموده است: خصلتان کثیر من الناس مفتون فیهما: الصحة و الفراغ. (324)
دو ویژگی مهم است که بسیاری از افراد در مورد آن غفلت می کنند، (گول می خورند،، و فرصت را از دست می دهند) سلامتی و تندرستی، فرصتهای خوب زندگی!
2- امام صادق (ع) فرموده: پنج چیز است که کس یکی از آنها را از دست بدهد، زندگی او با پریشانی، عقل و اندیشه او با زیان، و قلب و جان او با غم و اندوه آمیخته خواهد شد.
سلامت بدن، امنیت در زندگی، توسعه و رفاه روزی، داشتن معاشران هماهنگ مانند: زن و فرزند و رفیق، و پنجم که همه این ویژگیها را در بر دارد، آرامش و آسایش فکر و جان خواهد بود. (325)
3- همچنین امام صادق (ع) می فرمود: العافیة نعمة خفیة، اذا وجدت نسبت، و اذا فقدت ذکرت.(326)
سلامتی یک نعمت پنهان و ناشناخته است، تا زمانیکه وجود دارد، مورد توجه قرار نمی گیرد، اما آنگاه که از دست رفت، ارزش آن شناخته و قدر آن معلوم می گردد.
4- پیامبر اسلام بهنگام عیادت از بیماری، آیه: ربنا آنتا فی الدنیا حسنه... را که در قنوت نمازها به عنوان دعا و درخواست حاجت از درگاه خداوند می خوانیم، اینگونه تفسیر کرد:
الحسنة فی الدنیا الصحة و العافیة، و فی الاخرة المغفرة و الرحمة. (327)
منظور از حسنه این است که خداوند در دنیا سلامت و تندرستی، و در آخرت آمرزش و رحمت خویش را به ما عطا فرماید.
5- امیرالمؤمنین (ع) فرموده است: السلامة مع الاستقامه.(328)
سلامت انسان، به همراه بردباری و مقاومت او، در برابر سختیها و مشکلات خواهد بود.

2- محققان و پزشکان سالمند توصیه می کنند

1- دکتر غیاث الدین جزائری می نویسد: در این اواخر، طبق آماری که از اشخاص طولانی عمر برداشته اند، به این نتیجه رسیده اند که، معمرینی که اعتیاد مضره نداشته اند، بیش از 125 سال عمر کرده اند .
ب: معتادین سیگار عمرشان از 118 سال تجاوز نکرده، و بنابراین سیگار هفت سال از عمر انسان می کاهد.
-ج معتادین به الکل و نوشابه های الکلی، عمرشان از 98 سال تجاوز نکرده، و الکل 27 سال از عمر کم می کند.
د: معتادین به تریاک عمرشان از 80 سال بالا نرفته است، و بنابراین، افیون 55 سال از عمر انسان می کاهد (329)
2- لرد جان لاباک آیبوری طبیعی دان و نویسنده معروف انگلیسی می نویسد: مثال قدیم می گوید: معده جایگاه امراض و آفات است، غالب امراض در نتیجه پرخوری و شکم پرستی گریبان انسان را می گیرد، و افراط در کار شهوترانی نیز منبع فلاکت و بدبختی است، که نیروی انسان را به خاک می ریزد و نشاط او را نابود می کند، مثال معروف می گوید: مناسبات شهوترانی را کمتر کنید، تا عمرتان دراز شود، چه بیچاره اند آنها که از همه فضائل انسان چشم پوشیده، و عظمت روح و صفای فکر خود را در آستان هوسبازی فدا می کنند، و شیره نشاط خویش را، به آتش شهوت می سوزند. (330)
همان دانشمند می نویسد: ورزش و گردش از عوامل صحت و نشاط است، هوای آزاد کوهستانی و آب زلال چشمه سار، آئینه جان را از غبار غم پاک می کند، و تن را از قید کسالت آزاد می سازد.(331)
3- نویسندگان و محققان مرکز مطالعات اسلامی استراسبورگ فرانسه، که کتاب ارزشمند مغز متفکر جهان شیعه را درباره زندگی و نظرات علمی امام صادق (ع) نوشته اند، اعتراف می کنند: تغذیه نامناسب که هم یکی از آثار توسعه زندگی ماشینی می باشد، سبب کاهش عمر می شود و مؤید نظر امام جعفر صادق (ع) است که، فرمود: عمر آدمی طولانی است، مشروط بر اینکه خود، از عمر خویش نکاهد! (332)
4- دکتر علی پریور می نویسد: آنچه مسلم است، اول باید در نظر گرفت، که زندگی آدمی از بدو تولد تا مرگ، مجموعه مبارزات با طبیعت است، منتهی در هر محل و هر مورد، به نحو مخصوصی انجام می گیرد، و نه تنها انسان، بلکه حیوانات هم، مجبور به اینگونه مبارزه حیاتی هستند...آنکس که روزانه در کار خود تعلل می کند، و به علل مختلف سبب رکود کارها می شود، و مثلاً ارباب رجوع را از خود می راند، یا در حقیقت هنوز نمی داند، که این دقایق جزء عمرش حساب می شوند، او با اینگونه بطاعت نقد عمر خود را به هدر داده، و بخود زیان رسانده است.(333)
5- دکتر آنتونیوس روانشناس مصری می نویسد: ایزد تعالی، زندگی را روز بروز به ما ارزانی داشته است، و از ما نمی خواهد که آن را منحصر به یک روز نمائیم، این است که بامدادان تا شب هنگام بکار اشتغال داشته، و پس از انجام کار روزانه، به استراحت می پردازیم، و سپس همین برنامه را تکرار می کنیم، چرا قلب خود را زیر بار نگرانی و اضطراب در هم می فشرید؟
مجبور نیستید که تمامی عمر را در مدتی معین، فشرده و خلاصه سازید و خیال کنید فقط امروز زنده هستید، پس بیائید وظیفه خود را با شجاعت و شهامت انجام دهیم. (334)
6- پروفسور ر-ر-تومسن سردبیر روزنامه جون بول انگلیسی، می گوید؛ اندوه و غم، اهریمنی است که فضای روشن و شفاف جهان را تیره و تار نموده و بی آنکه احساس کنیم در قعر دلهای ما ریشه دوانیده، بشاخ و برگ خیالات ما می پیچد، و یک نوع خاطرات تلخی را در تار و پود آمال و آرزوهای ما می گذارد...! (335)
7- دکتر ویکتور بوگومولتز پزشک محقق روسی، می نویسد: با آنکه ما امروز به خوبی می دانیم، که سلولهای پیکر ما تغذیه می کنند، اما هنوز بطور صحیح نمی دانیم، که آیا برای عقل هم غذائی وجود دارد یا نه؟ و اگر وجود دارد آن چه چیز است؟ در واقع تئوریهای علمی، موسیقی و هنر و ادبیات، همگی از حفظ صحت نفسانی بشر و تباهی خلق و خوی، مخصوصاً در ممالکی که از لحاظ تمدن بالاترند، عاجز مانده است.! (336)
8- کاترین مارشال تحت عنوان چگونه پیروزی بر غم را آموختم؟ می نویسد: این را دریافته ام که در گرفتاریها و پریشانی، هیچ جانشینی برای خدا پیدا نمی شود، اندوه بیماری روان است، و پزشک روانی آدمی، تنها خداست.(337)
9- قرآن کریم هم می فرماید: این را بدانید که با یاد و توجه به خداوند، دلها و آرامش و سکون می یابد.(338)
10- دکتر ویکتور بوگومولتز می گوید:
1- پس از صرف غذا اندکی استراحت کنید:
2- اگر از شب زنده داران هستید، به از ناهار ساعتی بخسبید:
3- دراز کشیدن پس از صرف هر غذائی واجب است، پس اگر شاغل کاری هستید، که مانع از اقدام به این عمل است، در صندلی راحتی فرو افتید، و چند لحظه ای سر خود را به پشتی آن تکیه دهید و استراحت کنید.